Süüria presidendi Bashshār al-Asadi sõnul on hoolimata kõlavatest avaldustest ja suurest kärast terrorismivastase võitluse teemal USA ja tema liitlaste tegevus andnud väga kesiseid tulemusi ning tegelikult on Islamiriik ehk ISIS tugevnenud. Enda kohta ütleb al-Asad, et tormi ajal on kapteni ülesanne viia laev sadamasse.
"Vaba ajakirjandus" on huvitav nähtus. Võib jääda mulje, et tegemist on adekvaatse ning erapooletu teabeedastusega, ent küllap on ajakirjanduse olemus igale vähekegi mõtlevale inimesele oma olemuse juba paljastanud.
Infosõda ei ole tänapäeval vähem oluline "kuumast" konfliktist. See kuulub sõjapidamise juurde ning vaenlasest vajaliku imago kujundamine on oluline omaenda kodanike meeleolu parandamiseks. Avaliku arvamuse kujundamine ja oma riigi poliitikale toetuse saamine on tänapäeval ajakirjanduse üks olulisimaid ülesandeid. Seepärast püüab iga riik jätta endast võimalikult soodsat pilti. Selline võimalus oli äsja ka Süüria presidendil, tugeva kriitika all oleval Bashshār al-Asadil, kes kohtus 1. novembril Damaskuses lääne ajakirjanikega.
Kohale saabusid mitmed olulised Euroopa ja Ühendriikide häälekandjad. Nende seas olid ka ajalehe The New York Times ja ajakirja The New Yorker esindajad.
President al-Asad avaldas nördimust selle üle, et Euroopa ja Ühendriikide ajakirjandus kujutab Süüria sündmusi ja tegelikust ühekülgselt ja tendentslikult – seaduslikult valitud presidendist on saanud türann ja diktaator, sõjarditest ja terroristidest tehakse Lääne inimeste silmis aga vabadusvõitlejaid ja kangelasi. Reaalsusega puudub sellisel propagandal igasugune side.
Presidenti süüdistatakse võimu usurpeerimises ja sõjakuritegudes, samas on presidendi taga suurem osa elanikkonnast ning relvajõududest.
"Oletame, et teie süüdistused on tõesed ja teie ees on president, kes tapab oma kodanikke ja on süüdi kuritegudes ning niinimetatud vaba maailm aitab Süüria rahval võidelda koletisega. Kes siis toetas mind presidendiametis viis ja pool aastat? Kuidas võin ma jääda presidendiks, kui tapan omaenda rahvast ja minu rahvas on minu vastu? Teie väidetel ei ole reaalsusega mitte mingisugust seost."
Sellest sõnavõtust on avaldanud Bashshār al-Asadi tsitaate ka The New York Times, pidevalt lugejatele meenutades, et tegemist on diktaatoriga, kes on süüdi elanikkonna massilises väljarändamises. Samuti süüdistatakse Bashshār al-Asadit selles, et "Islamiriik" on haaranud laia territooriumi.
Samas ei mainita, et "Islamiriik" on saanud tegutseda ja edeneda just tänu võimuvaakumile, mille on tekitanud Ühendriikide poolt mahitatud "demokraatlikud jõud". Keegi ei räägi ka naftaärist, millega ISIS end toidab ja mida Türgi kaudu vahendatakse Euroopasse. Võimalik, et ka mujale.
USA on toetanud ISIS-t selles äris, nagu ta kunagi toetas Saddam Husseini tema sõjas Iraaniga, nagu toetas varem ka al-Qaedat ja Osama bin Ladinit. Selles suhtes on Kremli ja Washingtoni tegevuses palju ühist. Kodanik võib küsida hommikul lehte avades: "Vaatame järgi, keda me täna vihkama peame."
Bashshār al-Asadi asjade selline käik ja reaalsuse väänamine ei üllata enam ammu: "Olen vaid pealkiri lehtedes – halb president, halb poiss, kes tapab häid poisse. Teilegi on see lugu tuttav. Kõige selle taga on vaid soov vahetada välja valitsus, mis ei vasta Ühendriikide kriteeriumidele." President al-Asad lisas, et hoolimata kõlavatest avaldustest ja suurest kärast terrorismivastase võitluse teemal on USA ja tema liitlaste tegevus andnud väga halbu tulemusi, tegelikult on ISIS tugevnenud.
Kuigi praegu käivad lahingud Iraagis Mosuli linnas, mida peetakse "Islamiriigi" olulisimaks baasiks, ei tähendaks ka selle langemine valitsusvägede kätte selle militaarse moodustise lõppu, sest džihadistide liikumised on amorfsed ning võimelised kiiresti muutuma. Võimaluse on selleks neile andnud tehnika, sõjamoon ja finantsid, mille USA on andnud võitluseks ka Süüria keskvõimuga.
Bashshār al-Asad: "Tegelikkuses on kogu USA "niinimetatud rahvusvahelise koalitsioon sildi all peetav võitlus Islamiriigiga" viinud vaid selle organisatsiooni tugevnemiseni.
Kommenteerides al-Asadi sõnavõttu, kinnitas USA Riigidepartemangu esindaja John Kirby presidendi sõnu: "Ma tahan end võimalikult selgelt väljendada, et teil ei jääks mingisuguseid kahtlusi. Meil ei ole kavatsust teha režiimiga (Bashshār al-Asadi juhitud valitsusega) koostööd mitte mingil moel, rääkides võitlusest Islamiriigiga Süürias."
Hoolimata Riigidepartemangu mitmekordsetest avaldustest, et Bashshār al-Asadil "ei tohi olla kohta riigi poliitilises tulevikus," teatas Süüria president, et jääb riigipea kohale oma seitsmeaastase ametiaja lõpuni, kuna teda on rahvas sellesse ametisse selge hääleenamusega 2014. aastal tagasi valinud.
"Kui te olete laevakapten ja teie alus satub tormi kätte, ei hüppa te kohe üle parda. Te viite laeva sadamasse," ütles lõpetuseks president Bashshār al-Asad.
Roman Tihonovi artiklit refereeris Roland Tõnisson