Süüria president Bashar al-Assad kinnitas usutluses AFP-le, et jutt Süüria valitsuse keemiarünnakust on väljamõeldis õigustamaks USA rünnakut ning et ka Süüria valitsus on vägagi huvitatud hiljutise intsidendi erapooletust uurimisest, sest seni pärinevad kõik rahvusvaheliselt levitatavad väited selle kohta terroristidelt.
Al-Assad ütles esimeses intervjuus pärast 4. aprilli väidetavat keemiarünnakut, mis tõi kaasa USA õhulöögi Süüria õhuväebaasile, et mitte keegi ei ole siiani seda väidetavat rünnakut uurinud ning et kogu info selle kohta, mis on maailmas ringlema pandud, pärineb kõnealust piirkonda kontrollivalt al-Qaeda haruks olevalt džihadistlikult al-Nusra Rindelt.
"Me ei tea, kas pildid ja videod, mida meile on näidatud, on fabritseeritud või tõesed. Seepärast me soovime tõsise uurimise läbiviimist selle kohta, mis Khan Sheikhuni linnas tegelikult toimus," rääkis Süüria president.
"Al-Qaeda allikate kohaselt toimus rünnak varahommikul kella kuue või poole seitsme paiku, ent Süüria valitsusvägede õhurünnak selles piirkonnas toimus alles keskpäeva paiku, kella 11.30 ja 12.00 vahel. Nii et jutt käib kahest ajaliselt erinevast episoodist. Seega, meie pole andnud mingit korraldust niisuguseks rünnakuks ning meil ei olegi keemiarelvi, sest loovutasime need kolm aastat tagasi. Ja isegi kui meil sellised relvad oleks, ei kasutaks me neid."
Vastuseks küsimusele sellest, mis tol päeval toimus, vastas al-Assad, et nagu juba öeldud, pole uurimist toimunud, mistõttu pärinevad kõik väited al-Qaedalt ning neid ei saa tõsiselt võtta.
Meile on jäänud mulje, et lääneriigid ja ennekõike USA on terroristidega nagu sukk ja saabas ning nad on fabritseerinud kogu loo selleks, et luua oma rünnakuks ettekääne.
"Meile on aga jäänud mulje, et lääneriigid ja ennekõike USA on terroristidega nagu sukk ja saabas ning nad on fabritseerinud kogu loo selleks, et luua oma rünnakuks ettekääne," märkis al-Assad ja lisas, et Khan Sheikhuni linnas väidetavalt toimunud keemiarünnak oli lihtsalt esimene episood USA plaanist rünnata Süüriat. "Neil polnud mingeid konkreetseid tõendeid — olid vaid oletused, süüdistused ja siis rünnak."
Al-Assadi sõnul pole selge, kas kõnealune keemiarelvarünnak üldse aset leidis või on see täielikult lavastatud: "Kuidas saab neid videoid verifitseerida? Praegusel ajal ringleb palju võltsvideoid. Seejuures viitavad mitmed asjaolud, et ringlevad videod on võltsitud. Näiteks valgete kiivritega humanitaarabitöötajad näivad olevat al-Nusra Rinde mehed, kes on oma habemed maha ajanud ja valged kiivrid pähe pannud, et näida humanitaarkangelastena. […] Sama asi on piltidel näidatud surnud lastega. Me ei tea, kas need lapsed said surma Khan Sheikhunis või kas nad on üldse surnud. Meil ei ole mitte mingisugust usaldusväärset informatsiooni."
Vastates küsimusele, kas väidetav rünnak on fabrikatsioon, vastas Süüria president: "Kahtlemata. Olen sada protsenti kindel, et see on fabrikatsioon."
"Kellelgi ei ole kindlaid tõendeid, sest uurimist pole toimunud. Küll aga on meil piisavalt indikatsioone. Näiteks vähem kaks nädalat enne seda väidetavat keemiarünnakut olid terroristid mitmel rindel edasi liikumas, ka Damaskuse ja Hama eeslinnades, millest viimane ei ole Khan Sheikhunist kaugel. Eeldades, et meil oleks üldse mingid keemiarelvad ja ka tahe neid kasutada, siis küsigem, miks me neid ei kasutanud olukorras, kus me olime sunnitud taganema ja terroristid tungisid edasi? Väidetav rünnak leidis aga aset hoopis ajal, mil Süüria armee tungis ise kiires tempos peale ja terroristid olid oma positsioonidel kokku kukkumas. Esiteks, miks me oleks pidanud keemiarelvi kasutama, kui meil need oleks ja kui me neid kasutada tahaks, sellises olukorras, mitte siis, kui olime keerulises seisus? Teiseks, miks me oleks pidanud neid kasutama tsiviilelanike, mitte terroristide vastu? Ja kolmandaks, miks me oleks üldse pidanud niisuguse rünnaku ette võtma Khan Sheikhuni piirkonnas, kus meil ei ole vägesid ning kus meil ei ole strateegilisi huve? Ja seda kõike küsin ma militaarsest aspektist vaadatuna, sest moraalselt on selge, et me ei teeks midagi niisugust, kuna see on täiesti vastuvõetamatu. Niisiis on kõik indikatsioonid avalikkusele esitatud väidetega vastuolus, mistõttu ei püsi see näitemäng kuidagi koos."
Al-Assadi sõnul on Süüria valmis käsitlema partnerina kõiki riike, mis tahavad reaalselt terroristide vastu võidelda, ent paraku pole USA ja teised lääneriigid terroristide alistamisest tegelikult huvitatud, vaid mängivad nendega kokku.
Al-Assadi sõnul on Süüria valmis käsitlema partnerina kõiki riike, mis tahavad reaalselt terroristide vastu võidelda, ent paraku pole USA ja teised lääneriigid terroristide alistamisest tegelikult huvitatud, vaid mängivad nendega kokku, mida peegeldab ka asjaolu, et konfliktis on valitud ilmselgelt ISIS-e pool ja seeläbi terroristide kaitsmise tee. Tema sõnul on USA toetanud Süüria vastu sõdivaid terroriste juba pikemat aega, sekkudes Süüria siseasjadesse ja andes abi nii ISIS-ele kui ka al-Nusrale. "See on kindel ja tõestatud," lausus ta.
Samuti toonitas ta, et tema suhtumine Donald Trumpi ei ole otseselt muutunud, kuna ta on olnud Trumpi suhtes algusest peale ettevaatlik ja äraootaval positsioonil. "Nüüd on meil aga esimene kinnitus sellest, et asi ei ole USA presidendis – asi on režiimis ja süvariigis, mis jääb samaks sõltumata sellest, kes on presidendiks kui üheks näitemängu osatäitjaks. Isegi kui uus president tahaks olla tõeline juht, ei saa ta seda teha – hiljem peab ta ikka sööma oma sõnu, neelama oma uhkuse alla ning tegema 180-kraadise pöörde, sest vastasel juhul tuleb tal maksta kõrget poliitilist hinda."
Süüria presidendi hinnangul ei saa mitte kuidagi välistada, et USA võtab Süüria suunal ette uusi rünnakuid: "Seni, kuni USA-d valitseb see militaar- ja finantskompleks ning nende huve teeniv süvariik, on kõik võimalik – igal ajal ja igal pool, sugugi mitte ainult Süürias." Mingit võimekust USA-le vastulööki anda Süürial ei ole, kinnitas al-Assad, kuna erinevalt Süüriast on Ameerika Ühendriigid maailma suurjõud.
Süüria presidendi sõnul on nad alati keemiarelvarünnakute või väidetavate niisuguste rünnakute korral olnud ise huvitatud sõltumatu uurimise algatamisest ning on selles osas olnud ka aktiivseks algeks. "Aga uurimine peab tõesti olema erapooletu – me oleme nõus üksnes erapooletu uurimisega, mille eelduseks on selliste riikide osalemine, mis ei oma konfliktis otseseid huve ega hakka tegutsema poliitilistest motiividest lähtudes."
Vaata ja kuula lähemalt videointervjuust.
Vt altpoolt ka Süüria esimese leedi, Bashar al-Assadi abikaasa Asma al-Assadiga 2016. aasta oktoobris tehtud intervjuud.