Foto: Yastremska/Bigstockphoto.com

Mitmetes Itaalia suuremates linnades on viimasel ajal leidnud aset rohkearvulise osalejaskonnaga massimeeleavaldused valitsuse plaani vastu muuta laste vaktsineerimine kohustuslikuks. Meeleavaldused on väldanud alates maikuust, mil valitsus vastava plaaniga välja tuli.

Valitsuse plaani kohaselt tehtaks lastele praeguse nelja asemel kohustuslikuks kaksteist vaktsiini, mis manustataks mitmel puhul korduvate doosidena alla 16-aastastele lastele ja noorukitele. Muu hulgas oleks kohustuslik vaktsineerida lapsi leetrite, teetanuse ja punetiste vastu, samuti difteeria, lastehalvatuse ja hepatiit B vastu.

Vaktsineerimise kohustuslikkust põhjendatakse muu hulgas sellega, et leetritesse haigestumise juhtumite arv on viimasel ajal märkmisväärselt kasvanud.

Plaani eestvedajate väitel ei ole õiglane, kui väike osa vanemaid hoidub vaktsineerimisest ning kasutab samal ajal ära olukorda, kus väga paljud teised vanemad oma lapsi vaktsineerivad.

"Me saadame avalikkusele väga tugeva sõnumi," ütles Itaalia tervishoiuminister Beatrice Lorenzin.

Vaktsineerimata lapsi ei lubataks enam avalikesse koolidesse ning lapsevanemad peaks iga õppeaasta alguses esitama tõendi, mis kinnitab laste vaktsineeritust.

Samuti võidakse käesoleva aasta septembris jõustuma pidava plaani kohaselt trahvida vanemaid, kes jätavad oma lapsed vaktsineerimata, ning korduval rikkumisel võidakse vanematelt ka vanemlikud õigused ära võtta. Trahvide suurus ulatub 7500 euroni.

Ühtlasi plaanitakse sarnaselt Austraaliaga seada sisse korraldus, mille kohaselt kaotaksid oma lapsi mitte vaktsineerivad vanemad õiguse peretoetustele.

Mitmed Itaalia regioonid on lubanud valitsuse plaani selle vastuvõtmisel kohtulikult vaidlustada.

https://vimeo.com/224014038

Meeleavaldajate väitel lähtub Itaalia valitsus kõnealuse plaani elluviimisel suurte ravimikontsernide ärihuvidest, luues seaduslikke eeldusi, et vaktsiine saaks suruda vastu inimeste tahtmist neile peale ning luues seega vaktsiinidele hiiglasliku turu. Meeleavaldajad nõuavad, et valitsus austaks vanemate õigust valida ning langetada neis asjus otsused iseseisvalt.

Itaalia peavoolumeedia on massimeeleavaldused pea täielikult maha vaikinud ning süüdistab ühes ametkondlike ringkondadega kõnealuse seaduseelnõu vastu võitlejaid ebateaduslike teooriate ning libauudiste levitamises.

Itaalia senati liige Bartolomeo Pepe sõnul on inimesed tulnud tänavatele, kuna valitsus plaanib võtta ära nende elementaarsed kodanikuõigused – õiguse kehalisele puutumatusele, vanemlikud õigused oma laste suhtes –, et edendada korporatsioonide huve.

"Me ei võitle lihtsalt vaktsineerimise vastu – kaalul on inimeste vabadus ise oma elu üle otsustada ning mitte olla allutatud farmaatsiaäri ja muude hiiglaslike korporatsioonide huvidele. Peagi tuleb meil võidelda õige mitmel rindel," märkis ta.

Meeleavaldajate sõnul peaks ka arstid olema vastu farmaatsiatööstuse huvide jõuga läbisurumisele, kuna lõpuks allutatakse sellele ka nemad. Meeleavalduse eestvedajate hinnangul on valitsuse plaan vastuolus nii Itaalia põhiseaduse kui ka Euroopa Inimõiguste Konventsiooniga.

Meeleavalduste mastaap on avaldanud juba mõju ning valitsus on lubanud seaduse projekti uuesti üle vaadata, loobumata samas plaani tuumast muuta vaktsineerimine kohustuslikuks.

Ka Prantsusmaa valitsus on teatanud, et alates 2018. aastast plaanitakse teha laste vaktsineerimine kohustuslikuks.

Käesoleva nädala alguses vahendas Postimees, et ka õiguskantsler Ülle Madise tunneb laste vaktsineerimise langustrendi pärast muret ning leiab, et selle jätkudes peaks riigikogu asuma arutama, milliste meetmetega saaks vaktsineeritute arvu taas tõusule keerata.