Vaade Malta pealinn Vallettale. Foto: Bigstockphoto.com

Vaid kolm aastat pärast kooseluseaduse laadse homopartnerluse heaks kiitmist seadustas valdavalt katoliiklastest elanikkonnaga Malta eelmisel nädalal (12. juulil) ka nn homoabielu. Allpool on toodud välja kümme toimunut selgitavat fakti.

1. Malta peaminister Joseph Muscat, kes on enda sõnul katoliiklane, lubas pärast oma tööparteiga juunis valimistel edu saavutamist (55 protsenti häältest) kiiresti "homoabielu" seadustada. "Esimene seadus, millega me tegelema asume – ja ma loodan, et see saab vastu võetud nii kiiresti kui võimalik – on võrdõigusliku abielu kehtestamine. Kanname hoolt, et see oleks esimene eelnõu, mille me parlamendi ette viime ning mis ka parlamendis vastu võetakse," teatas Muscat pärast ametisse vannutamist 5. juunil.

2. Malta abieluseadusesse ja teistesse seonduvatesse seadustesse nn homoabielu seadustamiseks tehtud muudatuste kohaselt loobuti soopõhiste sõnade "husband" ja "wife" kasutamisest ning need asendati sooneutraalse sõnaga "abikaasa". Sõnad "ema" ja "isa" asendati sooneutraalse sõnaga "vanem".

3. Vastu võetud seadusemuudatusega anti homoseksuaalsetele paaridele ka täielik lapsendamise õigus. Kuigi liberaalne meedia on eelnõu läbisurumist toetades rõhutanud pidevalt selle lähtumist võrdsuse ideaalist, toonitavad eelnõule vastu seisnud abielu- ja perekonnakaitsjad, et eelnõuga võetakse ära võrdsed õigused homoseksuaalide poolt lapsendatavatelt lastelt, kelle puhul ei austata iga lapse võõrandamatut moraalset õigust emale ja isale.

4. Vastu võetud eelnõu ütleb: "Käesolev eelnõu lähtub eesmärgist moderniseerida abielu institutsiooni ning tagada, et kõigil täiskasvanutest koosnevatel paaridel oleks vaba tahte alusel õigus astuda omavahel abiellu."

5.  Ainuke eelnõu vastu hääletanud parlamendiliige oli Rahvusliku Partei liige Edwin Vassallo, kes nimetas seadusemuudatust lõpliku hääletusel eelselt "ebaausaks seaduseks", mis on suunatud inimelu ja perekonda armastava ja austava Malta kultuuri muutmisele fundamentaalsel tasandil.

6. Malta peamised katoliku usujuhid ei ole pärast peaminister Muscati poolt nn homoabielu seadustamise plaani deklareerimist peaaegu üldse ühiskondlikus diskussioonis abielu kaitseks välja astunud. Küll aga distantseerisid Malta piiskopid end kodanikealgatuse korras loomuliku abielu kaitseks korraldatud kampaaniast, nimetades seda kriitiliselt "propagandaks", millega neil pole mingit pistmist.

Kolm aastat tagasi, kui Maltal valmistuti homopartnerluse seadustamiseks, olid piiskopid sellele algselt vastu, ent seaduse vastuvõtmise järel pehmendati seisukohti. 2016. aasta 19. märtsil ütles piiskop Charles Scicluna ajalehele Malta Indep antud intervjuus, et abielu peaks jääma abieluks, ent homopartnerluse seadustamine väärib poolehoidu: "Ma arvan, et peaksime toetama seadusandlust, mis annab samasoolistele partneritele väärikuse ja ühiskondliku kaitse."

7. Päev enne nn homoabielu seadustamise eelnõu vastuvõtmist kogunesid sajad kristlased, moslemid ja ka ateistid parlamendi ette abielu kaitseks meelt avaldama, rõhutades, et eelnõu lähtub plaanist nõrgestada loomuliku perekonna institutsiooni.

8. Katoliku Kirik õpetab Piiblile tuginedes, et Jumala loomisplaani ja inimloomuse kohaselt on abielu mehe ja naise vaheline liit.

9. Katoliku Kiriku moraaliõpetuse kohaselt on homoseksuaalsed suhted "sügavalt kõlvatud" ja "olemuslikult väärastunud", kuna need on "vastuolus loomuseadusega".

10. Peaaegu 90 protsenti Malta 431 000 elanikust on katoliiklased.

Sarnaselt Maltaga on nn homoabielu seadustatud ka mitmes teises peamiselt katoliiklastest elanikkonnaga riigis. Viimati toimus see 2015. aastal Iirimaal, kui "homoabielu" seadustamise kasuks langetati otsus rahvahääletusel. Juba varem on nn homoabielu seadustatud (sarnaselt Maltaga vasakpoolsete valitsuste eestvedamisel) Hispaanias (2005) ja Portugalis (2010). Itaalias seadustati homopartnerlus 2016. aastal, ent "homoabielu" pole seadustatud. Seevastu Poolas ja Leedus pole õiguslikult tunnustatud ei "homoabielu" ega ka homopartnerlust ning mõlemas on (sarnaselt Horvaatia, Ungari, Slovakkia ja mitmete teiste riikidega) antud abielu institutsioonile kui mehe ja naise liidule põhiseaduslik kaitse.

Allikas: LifeSiteNews.com