Austria kantsler Sebastian Kurz (31) ütles Saksa kantsleri kohusetäitjale Angela Merkelile (63), et too tõmbuks Euroopa Liidu integreerimise ja finantseerimise plaanidega tagasi.
Kurzi sõnutsi loodab ta küll, et nad suudavad Merkeliga "koos Euroopa Liitu positiivselt muuta" ja mõjutada, kuid tõi esile teravad erimeelsused mitmetes olulistes küsimustes – konkreetsemalt kavandatavad finantsreformid.
Mainides tugeva koostöö vajadust "suurtes küsimustes nagu rahvusvaheline julgeolek ja kaitsepoliitika," kinnitas Kurz Expressi andmetel reporteritele, et tema meelest "on õige, et Euroopa Liit tõmbub tagasi küsimustes, mille liikmesriigid või regioonid ise saavad otsustada."
"Samuti tuleks tagada, et reegleid pidevalt juurde ei tuleks," lisas Kurz ning tunnistas, et on "palju skeptilisem teatud mõtete suhtes eurotsooni osas, nagu näiteks eurotsooni võimalik eelarve."
Samal ajal kui Merkel on oma potentsiaalsete sotsidest koalitsioonikaaslaste ja kaudselt Prantsusumaa mõjul nõustumas nii euroala eelarve kui suuremate sissemaksetega Euroopa Liidu eelarvesse, väljendas Kurz muret, et netopanustajad võivad saada kaela liiga suure "ühiskassa" arve.
"Lihtne oleks öelda, et kui eelarvega kitsaks läheb, peavad netopanustajad rohkem maksma.
Suurbritannia näol lahkub oluline netomaksja, aga ka suur hulk kodanikke," rõhutas Kurz.
Ning seetõttu on ta "seisukohal, et [Brexit] tähendab vajadusel ka muutust Euroopa tasandil."
"Peab olema kokkuhoidlikum ning kui esitatakse küsimus, kui palju netopanustajad juurde peavad maksma, siis minu meelest oleks olulisem küsida, kus me saaksime olla säästlikumad ja efektiivsemad."
Austriast saab poole aasta pärast (ehk peale Bulgaariat – toim) Euroopa Liidu eesistuja ning Kurz on väljendanud lootust, et suudab anda bloki remondiks arvestatava panuse.
Ta on lubanud võtta oma valitsusega rahvusvahelistes küsimustes euromeelse hoiaku, kuid on skeptiline Euroopa Liidu föderaliseerimise ehk Euroopa Ühendriikidele võetud kursi suhtes.
Tõenäoliselt läheb Kurz seetõttu juba eesistumise ajal ehk alanud aasta teises pooles vastuollu nii Merkeli kui Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.