Ungari on tugevdanud valvet lõunapiiril tulenevalt hiljutisest intsidendist illegaalidega Bosnia-Horvaatia piiril.
Teatavasti tuli Bosnia politseil läinud nädala esmaspäeval tõrjuda tagasi sadade sisserändajate katse ületada piir ja tungida Horvaatiasse, kusjuures intsidenti kirjeldatakse kui "suuremat kokkupõrget".
Nagu kinnitas läinud laupäeval pärast Ungari, Serbia ja Horvaatia piiride ristumiskohta külastamist Ungari parlamendi kaitsekomisjoni esimees Lajos Kósa, "ei tohi siin korduda see, mis juhtus Bihaćis, Bosnia-Horvaatia piiril."
Ta lisas, et Bihać kujutas endast kordust kokkupõrkest Röszkes Ungari-Serbia piiril aastal 2015 ning selgitas, et illegaalsele sisenemisele Euroopa Liitu Bosnia-Horvaatia piiri kaudu sillutasid suurel määral George Sorose rahastatud valitsusvälised organisatsioonid.
Kósa kinnitusel on praegu Balkani marsruudil Lääne-Euroopasse tuleku võimalusi otsimas ligikaudu 70 000 migranti.
Ainuüksi läinud reedel nabis Ungari politsei kinni 23 illegaalset sissetungijat ning piiri Serbiaga patrullivad praegu kaks korda päevas politsei helikopterid, lisas ta. Peale selle jälgitakse mistahes "organiseeritud liikumisi" teisel pool piiri elektrooniliste seadmetega.
Nagu kinnitas kaitseküsimuste riigisekretär Szilárd Németh, on valmisolekus piirile paigutamiseks 24 tunni jooksul 1200 sõdurit, lisaks 1100 sõdurit, kes paigutataks positsioonidele 72 tunniga.
Kósa kinnitas, et nimetatud meetmeid toetavad nii valitsus- kui opositsioonierakonnad.
Pühapäeval ütles Ungari valitsuserakondade Fidesz-KDNP parlamendifraktsiooni kõneisik István Hollik, et "Sorose ekspressiga" Balkani marsruudil Euroopa ja Kesk-Ameerika kaudu USA peale marssivad migrantide hulgad kujutavad endast migratsioonimeelsete jõudude "peaproovi".
Ta ütles ajakirjanikele, et "Sorose võrgustik" ja sellega koostööd tegevad poliitilised jõud üritavad muuta migratsiooni legaalseks ja automaatseks, mõjutades samal ajal rahvusriike loobuma õigusest kaitsta oma piire.
Ta kinnitas, et väljakutsete tõsidusest hoolimata kavatsevad Ungari valitsus ja parlament lähtuda madjarite tahtest, mida nood väljendasid üldvalimistel 8. aprillil.
Hollik kirjeldas "Sorose ekspressi" tegevust lisaks Euroopale ka Ameerikas, kus erinevate migrandikaravanide tekitamisega tahetakse haarata rahvusvahelise meedia tähelepanu, provotseerida USA võimuesindajaid, õhutada konflikte – täpselt nagu siis, kui migrandid märatsesid 2015. aastal Ungari piiril Röszkes – ning saavutada olukord, kus USA valitsus loobub õigusest kaitsta riigipiiri.
Ta selgitas, et Sorose võrgustik töötab migratsiooni aktsepteerimise nimel fundamentaalse inimõigusena ÜROs, Brüsselis ja Euroopa Parlamendis.
Niiviisi tahavad nad muuta Euroopa migrantide kontinendiks ning destabiliseerida migratsiooni-vastast USA valitsust, rääkis Hollik.