Eesti varasemat maksusüsteemi kiideti üle maailma ja toodi hea näitena esile. Paraku on asjalood muutunud ja uue tulumaksusüsteemi tõttu võib juhtuda, et hea töö eest pead hoopis riigile peale maksma, kirjutab Keila kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Karl-Henri Käämer (28).
Tavalisel inimesel tuleb olla ettevaatlik, et mitte rohkem tööd teha, kui ette nähtud on. Muidu võib juhtuda, et ületundide ja preemia pealt arvestatav tulumaks ei tule mitte tagasi, vaid lööb veebruaris-märtsis hoopis korraliku augu pere eelarvesse. Ehk siis – kui töötad rohkem, siis teenid ka lubatust rohkem ja pead selle eest peale maksma.
Keskerakonna suurelt lubatud "õiglases riigis", kus kõik on võrdsed, mõned veel võrdsemad, on olukord selline, et kõrgharidusega inimesed ei saa keskmist palkagi kätte. Mõelgem õpetajate peale, kellele lubati 1500-eurost sissetulekut. Ometi pole seda raha. Nagu pole enam vastutamas ka tervise- ja tööminister Ossinovskit ega ilmsesti tankistina tegutsenud endist rahandusminister Sven Sesterit, kes Keskerakonna nõusolekul jabura, de facto astmelise tulumaksu kehtestas.
Tean magistrikraadiga õpetajaid, kelle magistrikraad on tegelikult annulleeritud ühe seadusemügariku abil ja nad peavad portfoolioga tõestama oma sobivust. Magistrikraadi küll ei annulleeritud – nagu ilmselt tehakse kameeleonist Vakraga, kes rohelisest punaseks moondus –, vaid see kuulutati teatud puhkudel kõlbmatuks. Nii saavadki nemad kui mittespetsialistid otsitud põhjuste tõttu oma töö eest vähem kui lubati.
Aga ka need, kelle magistrikraad on kõlbulik, ei näe sellist summat ei bruto ega netona. Teenides kuus alla keskmise palga – mis vuhama pidi –, ei osanud paljud õpetajad kuidagi ette näha, et sellestki veebruaris-märtsis mahaarvestus tehakse. Parem oleks olnud jätta tulumaksu arvestuses algusest peale raha riigile, et õiglasi ukaase pilduv riigiaparaat seda kuskil otstarbeliselt ja intressivabalt kasutaks. Siinkohal ei taha isegi mainida, mis seisus on ülikoolide õppejõudude palk.
Ja kindlasti oligi neid, kes maksuvaba määra arvestust ei puutunud ja saavad nö tuhande euro võrra rikkamaks. Nii mõjubki nüüd, kus talv möödas, kevadine davidcopperfieldlik trikk taevamannana. Õiglane? Kas pole see mitte sellesama inimese raha, kellelt see intressivabalt võeti ja nüüd lihtsalt loobitakse edasi-tagasi, näitamaks, kui hooliv on riik?
Artikli autor Karl-Henri Käämer (28) on Keila kooli põhikooli ja gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja.