Tommy Robinson on üks tuntumaid islamiseerumise vastaseid aktiviste Euroopas. Foto: Gareth Fuller, PA Wire/PA Images/Scanpix

Ühendkuningriigi tuntuima islamiseerumise vastase aktivisti Tommy Robinsoni vangistamiseks, vaigistamiseks ja avaliku arvamuse väljalt kõrvaldamiseks kasutatakse mistahes ettekäändeid ja vahendeid, kirjutab oma ülevaatlikus artiklis Romet Loodus, selgitades Robinsoni Facebooki ja Instagrami kontode sulgemise tagamaid.

23. veebruaril korraldas islamiseerumise vastane aktivist Tommy Robinson Inglismaa Salfordi linnas BBC kontorite ees tuhandetele protestijatele BBC korruptsiooni paljastava dokumentaalfilmi "Panodrama" esilinastuse. Filmi nimi viitab auhindu võitnud BBC saatele "Panorama", mis on Inglismaa uuriva ajakirjanduse lipulaev ja maailma üks kõige kauem kestnud uudistesaadetest.

Oma dokumentaalfilmis rääkis Tommy Robinson sellest, kuidas end erapooletuna esitav "Panorama" tegi tihedat koostööd vasakäärmusliku niinimetatud "vihagruppide" vastu võitleva organisatsiooniga Hope not Hate, et valmistada "Panorama" jaoks Tommy Robinsoni mustavat lugu – lugu, mille ajutiseks tööpealkirjaks oli "Tommy kõrvaldamine" (ingl. k. "Tommy Takedown"). Filmis kirjeldatakse Hope not Hate organisatsiooni ebaeetilisi ja ebaausaid taktikaid ning Tommy Robinson avaldas ka audiosalvestuse vestlusest oma endiste töötajate Caolan Robertsoni ja George Llewelyn John'iga, kes kirjeldasid, kuidas Hope not Hate üritas neilt hirmutamise ja väljapressimise kaudu Tommy mainet kahjustavaid tunnistusi saada.

Lisaks avaldas Tommy Robinson ka oma endise töötaja Lucy Browni poolt salaja lindistatud videosalvestuse vestlusest "Panorama" produtsendi John Sweeney'ga, kes mõjutas naist Tommy kohta negatiivseid ütlusi andma. Browni sõnul pakuti talle intervjuu eest 5000 naela ja videol on näha, kuidas Sweeney arutab, mida intervjuus küsida ja millist mõtet soovitakse vastustest kätte saada. Ilmselgelt rikuti sellega raskelt ajakirjanduseetika elementaarseid põhimõtteid. Samuti mainib Sweeney võimalust, et nad võiks Tommy kohta seksuaalseid süüdistusi luua ("a sexual thing against Tommy Robinson").

Huvitav on ka Sweeney jutt sellest, nagu mainitaks "Panorama" saates, et Tommy Robinson pole mingisugune nats (kuigi meedias tehakse vihjamisi alalõpmata samaväärseid süüdistusi, nimetades Tommy Robinsoni paremäärmuslaseks). Sweeney on isegi valmis aktsepteerima, et meedia on islamistide kuritegude kajastamisel vigu teinud ja liiga agaralt tavalistele töölisklassi inimestele rassismi silti külge pookinud. Aga kõigest sellest hoolimata tuleb Tommy maha võtta, kuna ta on kogunud Inglismaal ohtlikult palju mõjuvõimu. Nende sõnadega paljastab Sweeney meedia tegelikku palet – ka nemad ise tihtipeale ei usu üle vindi keeratud rassismi ja paremäärmusluse süüdistuste paikapidavust, aga neil on vaja iga hinna eest kahandada alternatiivmeedia mõjuvõimu.

Peavoolumeediale on kombeks oma võimu regulaarselt kuritarvitada, sealhulgas ka näiteks igasugust sõjategevust propageerides. Nüüd aga ollakse järsku mures kellegi teise mõjuvõimu pärast. Ei pea olema väga läbinägelik jõudmaks järelduseni, et kõige rohkem kardab kahaneva mõjuvõimuga peavoolumeedia hoopis konkurentsi. Siit ka vastus küsimusele, miks Tommy Robinson oma rohkem kui miljoni jälgijaga Facebooki konto kaotas.

Peale seda, kui Facebook ja Instagram Robinsoni kontod kustutasid, avaldas juhtiva moslemiorganisatsiooni Ramadhan Fond tegevjuht ja BBC Raadio 5 laupäevaste õhtusaadete osaline Mohammed Shafiq kommentaari, kus ta kiitles sellega, et vahetult enne Robinsoni konto kadumist käis ta Facebooki esindajatega koosolekutel, et Briti moslemikogukonna nimel nõuda Robinsoni Facebookist eemaldamist.

LBC raadiointervjuus toob Shafiq Robinsoni konto kustutamise põhjusena välja kaks aastat tagasi avaldatud video, kus viimasena nimetatu reageeris 2017. aasta mais Manchesteris toimunud terrorirünnakule, kus hukkus 22 süütut inimest, kellest enamik olid lapsed. Videos räägib Robinson meedias avaldatud faktidest, sealhulgas mainides ka Inglismaa moslemikogukonnas tehtud küsitluse tulemusi – kaks kolmandikku vastanud moslemitest tunnistasid, et nad ei annaks lähedasi politseile üles, kui need Süüria terroristide toetajatega koostööd teeks. Shafiq väidab, et Robinson tegi üldistavaid väiteid kõikide moslemite kohta, aga nii saab väita ainult siis, kui üks või kaks lauset ülejäänud videost välja lõigata ning igasugune kontekst eemaldada.

Robinson väljendas ilmselgelt pahameelt radikaalsete islamistide ja nende toetajate vastu ning kontrastiks mainis ka, et tema kõrval oli hetk tagasi üks moslem, kes oli temaga sama meelt. Kuidas saab siis selle video põhjal väita, et Tommy kriitika oli suunatud kõigi moslemite vastu, kui ta kohe tõi näiteks ka moslemi, kelle kohta see jutt ei käinud? Tasuks aga küsida, et miks just praegu see vana video Shafiqile ette jäi? Iseasi oleks see, kui põhjenduseks oleks toodud mõni hiljutine video või postitus, aga selle asemel kaevati hoopis välja vana video, mis pole siiani probleeme valmistanud.

Inglismaa meediaväljaanne The Guardian avaldas artikli Facebooki süüdistustest, nagu oleks Robinson rassi või rahvuse põhjal inimesi vägivallale õhutanud ja isegi kutsunud inimesi Koraani järgijate päid maha raiuma. Märkimisväärne on aga tõsiasi, et selle süüdistuse puhul pole ühtegi tõestust välja toodud ja sellised väljaütlemised on Inglismaal rangelt ebaseaduslikud. See tekitab omakorda küsimuse, miks pole politseile ühtegi asjakohast avaldust tehtud, eriti kui Tommy Facebooki jälgijate hulgas oli ka hulganisti vasakäärmuslasi, kes iga tema sõna luubi alla asetasid.

Teame ju varasematest sündmustest, et Tommy vangistamiseks ja kõrvaldamiseks kasutatakse mistahes ettekäändeid ka siis, kui ta pole ühtegi seadust rikkunud. Miks me peaksime siis ilma igasuguse tõestuseta uskuma, et tal lasti Inglismaa ühe populaarseima Facebooki konto kaudu nii avalikult seadust rikkuda, ilma et talle oleks kordagi esitatud asjakohane kuriteokahtlustus? Kõnealuseid süüdistusi on raske tõsiselt võtta ka seetõttu, et Robinsonil on häid sõpru igast rassist ja ka praeguste ning endiste moslemite hulgas. Näiteks üks Tommy avalikest toetajatest on konservatiiv ja endine moslem Raheem Kassam, kes ka ajutiselt Facebookist eemaldati, enne kui Donald Trump Jr-i postitus juhtis sellele avalikkuse kriitilist tähelepanu, mis viis Raheemi konto taastamiseni.

Ainuke asi, millega Robinson on viimasel ajal meedias suuremat tähelepanu äratanud, oli BBC-d paljastav film, milles Robinson pööras BBC poolt tema vastu suunatud rünnaku BBC enda vastu. Kusjuures, kui Robinsoni endised töötajad oleks ähvardustele ja ahvatlustele järele andnud, oleks BBC saanud tema mainele kõvasti kahju teha ja kasutada seda omakorda vahendina tema vaigistamiseks sotsiaalmeedias ja olukorra loomiseks, kus tal puuduks võimalused niisugusele rünnakule vastamiseks. Väga võimalik, et see oligi algne plaan.

Praeguse seisuga on Robinsonil veel alles tema Youtube'i kanal, kuid Shafiqi väitel peab Ramadhan Fond läbirääkimisi Google'i ja Youtube'i esindajatega, et ka need hääletorud sulgeda. Siis jääks alles vaid TR.news lehekülg, kus saab praegu Tommy Robinsoni rahaliselt toetada ja tema meililistiga ühineda, et uute sündmustega kursis püsida. Robinsoni võitlus islamiseerumise vastu ja sõnavabaduse eest jätkub.