Venemaa presidendi Vladimir Putini hinnangul on liberaalne idee oma aja ära elanud, kuna see on vastuolus ülekaaluka enamuse huvidega ning rahvas on pöördunud immigratsiooni, avatud piiride ja multikultuursuse vastu, vahendab Financial Times.
"[Liberaalid] ei suuda lihtsalt enam kellelegi mitte midagi dikteerida nagu nad on üritanud seda viimastel aastakümnetel teha," kirjeldas Putin eile väljaandes Financial Times ilmunud intervjuus uut võimudünaamikat.
"Mis toimub läänes? Mis on Trumpi fenomeni põhjus USAs? Mis on samuti toimumas Euroopas? Valitsevad eliidid on kaugenenud rahvast. Niinimetatud liberaalne idee on oma aja ära elanud. Meie lääne partnerid on tunnistanud, et mõned liberaalse idee elemendid nagu multikultuursus ei ole enam jätkusuutlikud."
Tema hinnangul on liberalismi hääbumise ja rahvusliku populismi esilekerkimise taga Euroopas ja USAs rahva üha süvenev pahameel immigratsiooni, multikultuursuse ja sekulaarsete väärtuste suhtes, mida edendatakse religiooni arvelt.
"Kas me oleme unustanud, et me kõik elame maailmas, mis rajaneb piibellikel väärtustel?" küsib Putin heites kõrvale Marxi väite, et religioon on kõigest oopium massidele.
Massiimmigratsioon on kardinaalne viga
Putini sõnul ei ole liberaalsed valitsused oma kodanikke kuulda võtnud, vaid edendanud selle asemel hoopis ajuvaba multikultuursust ja seksuaalset mitmekesisust. Samal ajal on immigratsioonilained Aafrika ja Lähis-Ida konfliktipiirkondadest aga suurendanud kuritegevust ja sotsiaalseid pingeid, mis on omakorda süvendanud valitseva eliidi vastaseid meeleolusid Euroopas.
Väljaande hinnangul on see võimaldanud rahva rahulolematuse najal võimule tulla sellistel establishment'i vastastel kandidaatidel nagu Donald Trumpil, Viktor Orbánil, Matteo Salvinil ning kutsunud esile Brexiti Suurbritannias.
Putinil jätkus kriitilisi sõnu ka Saksamaa kantsleri Angela Merkeli suunal, kelle otsust lubada oma riiki üle miljoni pagulase nimetas ta "kardinaalseks veaks":
"Liberaalne idee lähtub eeldusest, et midagi ei ole vaja teha. Et migrandid võivad karistamatult tappa, rüüstada ja vägistada kuna nende migrandi staatusest tulenevaid õigusi tuleb kaitsta."
Putini sõnul peab aga igale kuriteole järgnema karistus: "Liberaalne idee on oma aja ära elanud. See on läinud vastuollu rahva ülekaaluka enamuse huvidega."
Samas kiitis Putin president Trumpi selle eest, et ta üritab tõkestada migrantide ja narkootikumide voolu naaberriigist Mehhikost USAsse.
Homoideoloogia ei tohi varjutada rahva kultuuri, traditsioone ja pereväärtusi
Rääkides homokogukonnast toonitas Putin, et ei ürita kedagi solvata, kuna Venemaad on niigi väidetava homofoobia tõttu hukka mõistetud. "Kuid meil ei ole mingit probleemi LGBT inimestega," kinnitas Putin. "Jumal hoidku, las nad elavad nagu soovivad."
"Kuid mõned asjad tunduvad meile siiski liiast," jätkas ta kriitilisemal toonil. "Nad väidavad nüüd, et lastel võib nüüd olla viis või kuus soorolli."
"Las kõik on õnnelikud, meil ei ole sellega mingit probleemi," võttis Putin oma seisukoha selles küsimuses kokku. "Kuid see ei tohi varjutada miljonite inimeste kultuuri, traditsioone ja pereväärtusi, kes moodustavad põhirahvastiku."
Putin: Trump on andekas inimene, kes teab, mida valijad temalt ootavad
Kuigi Putinil jagub karme sõnu Ameerika suunal, on tema suhtumine president Trumpi igati lugupidav. Tema sõnul ei ole Trump karjääripoliitik ning kuigi ta ei aktsepteeri paljusid tema probleemide lahendamise viise peab ta teda siiski andekaks inimeseks, kes teab väga hästi, mida valijad temalt ootavad.
Putin eitab kategooriliselt ka pidevaid süüdistusi populistlike liikumiste toetamises ning koguni 2016. aasta USA presidendivalimistesse sekkumises, nimetades viimast süüdistust lausa "müütilisteks".
Tema hinnangul võitis Trump presidendivalimised täiesti omal jõul, kuna oskas ära kasutada valitseva poliitilise eliidi ja nende poolt edendatava globaliseerimise vastaseid meeleolusid:
"Venemaad on süüdistatud ning imelikul kombel süüdistatakse endiselt väidetavas sekkumises USA valimistesse. Mis aga tegelikult juhtus? Härra Trump nägi oma vastaste suhtumist temasse ning nägi muutusi Ameerika ühiskonnas ja oskas seda enda kasuks pöörata."
Toimetas Martin Vaher