Möödunud aasta novembris toimus Hong Kongis Teine Rahvusvaheline Inimese Genoomi Muutmise Tippkohtumine, kus peeti aru inimgeenide muutmise poolt- ja vastuargumentide üle. Kohtumise suhteliselt tagasihoidlikud eesmärgid vajusid põrmu, kui tuli välja, et hiina biofüüsik He Jiankui on juba inimese geene manipuleerinud.
He Jiankui teatas, et ta manipuleeris naissoost kaksikute geene CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, ehk klasterdatud regulaarsete vahedega lühikesed palindroomsed kordused) lahenduse abil, vahendab Technology Review.
Kokkutulnuid geenieksperte üllatas lisaks hiina teadlase teadaanne, et ta ei piirdunud ainult ühe eksperimendiga ja teine hiina naine kannab järjekordset geenmuundatud last.
Viidatud CRISPR laps peaks tänaseks olema ilmale tulnud. Hong Kongi tippkohtumisest on möödas seitse kuud, kuid kuna toona oli rasedus juba käimas, siis tänaseks peaks sünnitamise aeg käes olema, arvab He'ga alates 2017. aastast suhelnud ja sündmuste käiguga kursis olev Stanfordi ülikooli arst ning eetik William Hurlbut.
Hurlburt teab päeva, millal laps viljastati, kuid ei avalikusta seda, kuna sellega kaasneb risk, et võidakse teada saada lastevanemate ja lapse isikud. Hurlbuti sõnul toimub normaalne sünnitamine 38. ja 42. nädala vahel ja viidatud rasedus on selle ajavahemiku lõpus.
CRISPR maailmas toimuvat jälgivad inimesed arutlevad, kas Hiina valitsus tunnistab kolmanda muundatud geenidega lapse sündi. Miami Ülikooli bioeetik Rosario Isasi julgustas teadusjuhte "sündmust tunnistama ja tagajärgedega tegelema".
Kuid Hiina valitsus ei pruugi soovida tähelepanu ja riigi eksperdid ei julge eksperimendist rääkida. "Valitsus paneb üleastumisi rangelt tähele. Just on möödunud Tianmeni aastapäev, Hong Kongis on käimas meeleavaldused ja nüüd kõige otsa tekitavad tähelepanu veel CRISPR beebid," kirjeldas olukorda Isasi.
Kui Hiina CRISPR eksperiment teatavaks sai, pandi see riigi poolt kiiruga seisma ja mõisteti laialdaselt hukka.
Samas hulk teadlasi pelgab, et CRISPR laste tulek on paratamatus. Vaatamata üleskutsele kehtestada rahvusvaheline moratoorium, pole suhteliselt lihtsat geenmuundamise tehnoloogia levikut võimalik kontrollida. Käesoleva aasta juunikuus teatas näiteks üks Moskva teadlane, et on valmis looma järjekordse CRISPR lapse.
Möödunud aasta novembris postitas viidatud hiina biofüüsik YouTube'i keskkonda rea klippe, milles väitis, et tema eksperimentide tulemusel on sündinud kaks isapoolset kaksikutest imeilusat hiina tüdrukut, keda ta kutsus Luluks ja Nanaks.
He meeskond kasutas CRISPR geenmuundamist CCR5 nime kandva geeni kahjustamiseks, mille eesmärgiks on saavutada immuunsus HIV viiruse suhtes.
Kuid selle asemel, et temast saaks teadusilma kangelane, mõisteti He üle maailma, kaasa arvatud Hiinas, hukka. Tema eksperimenti nimetati riskantseks ja meditsiiniliselt mõttetuks. Kaks päeva peale oma video ülesriputamist astus He, kes siiani oli teadusilmas suhteliselt tundmatu kuju, Hong Kongi geeniteadlaste tippkohtumisel lavale, kus tutvustas oma katse tulemusi. Kui briti arengubioloog Robin Lowell-Badge teda peale esinemist küsitles, teatas He, et sündimas on veel üks CRISPR laps.
Kuna He esinemine äratas laialdast tähelepanu ja ähvardati kippuda tema elu kallale, pidi teadlane vaatamata suurele huvile tema töö vastu, ennast varjama. Jaanuaris süüdistasid Hiina uurijad teda võimalikus kuriteos ja peale seda pole He'd enam avalikkuse ees nähtud. Samal ajal kinnitasid uurijad, et teine rasedus on käimas ja ema on meditsiinilise järelvalve all. Kuigi on võimalik, et rasedus on tänaseks katkestatud, Hurlbut seda siiski ei usu. "Pole mingit põhjust arvata, nagu oleks rasedusega midagi halvasti läinud." Tema sõnul on ka kolmandal lapsel CCR5 geenid eemaldatud.
Hurlbuti sõnul uskus He tõsimeeli, et oma eksperimentidega toob ta oma kodumaale au ja kuulsust.
He eksperimentidest teadsid paljud Lääne tippteadlased ja ajakirjanikud, kuid keegi ei üritanud tema eksperimente peatada. Hurlbut kahetseb samuti, et tal jäi He'ga maha pidamata pikem jutuajamine, mis oleks võinud panna teadlase kolmanda lapse geenide muundamise eksperimendist loobuma.
Tänaseks on tõusnud küsimus, kas Hiina võimud tunnistavad kolmanda geenimuundatud lapse sündi. Viidatud Hong Kongi tippkohtumisel otsustati, et kõik CRISPR lapsi puudutavad teaduslikud andmed tuleb teha avalikuks. "Kui kolmanda CRISPR lapse sünd osutub tõeks, siis on meil vaatamata kõigile vastuoludele järjekordne kinnitus, et nii sünnivad elusad lapsed," rääkis Hurlbut.
Hiina valitsus üritab muuta geeniteaduse seadusandlikku raamistikku. Eksperimente üritatakse hoida salajas. Nad võivad seda teha ja maailm ei saagi teada, mis on toimumas.
Rahvusvaheline üldsus on kokku leppinud, et kolme lapse ja nende vanemate isikud ei tohi saada kunagi teatavaks.
Möödunud reedel kutsus Maailma Tervisehoiuorganisatsiooni (WHO) ülemus, Etioopia poliitik Tedros Adhanom üles, et "kõigi maade järelvalveorganid peaksid CRISPR manipulatsioonid inimestega ära keelama seniks, kuni selle tagajärgedest on paremini aru saadud".
Karol Kallas