Foto: Bigstockphoto.com Töötlus: Objektiiv

Hiljutise kohtuotsusega Texase osariigis anti täielik hooldusõigus emale, kes kristlasest eksabikaasa kiuste sunnib oma poega riietuma ja käituma „tüdrukuna" poisi enda tahte vastaselt ning soovib poisi 8 aasta vanuselt hormonaalselt kastreerida, et valmistada ette hilisemat soovahetusoperatsiooni.

Lugu algas aastaid tagasi lahutusprotsessiga, mille jooksul kahe poisi ema Anne Georgulas muutus oma abikaasa suhtes järjest vaenulikumaks, sundis mehe kohtu ähvardusel kodust lahkuma ja andis sisse lahutuse. Kuna Georgulas töötas kõrge koormusega lastearstina, kandis kahe poisi ja kahe kasutütre eest seni peamiselt hoolt kodust töötav poiste isa James Younger. Georgulas läks oma abikaasa vastu korduvalt kohtusse, põhjustades sellega tema majandusliku hävingu ja püüdis laimates hävitada tema maine.

Esialgu nõustusid osapooled laste hooldusõigust jaotama võrdsetel alustel, kuid ajapikku hõivas laste ema järjest enam kasvatusfunktsioone, tehes lapsi puudutavaid otsuseid isaga konsulteerimata. Edaspidi võttis asi aga eriti skandaalse pöörde. Poisi viiendal sünnipäeval sundis Georgulas ühte kahest vennast, Jamesi, rahvarohkel peol kirikus kandma kleiti. Tunnistajate sõnul olevat poiss peitnud end nurka ja nutnud.

Kuna isa ei ole nõus poega tüdrukuks tunnistama, süüdistab eksabikaasa teda „lasteahistamises" ja  püüab temalt kohtu kaudu vanemlikud õigused ära võtta.

Ema muutis poisi nime Luna-ks ja saatis ta kooli „tüdrukuna" – poiss kannab koolis kleiti, kasutab tüdruku nime ja käib tüdrukute tualetis. Kõik koolis – õpetajad, direktor, ametnikud, õpilased jt – kinnitavad talle, et ta on tüdruk. Kuna isa ei ole nõus poega tüdrukuks tunnistama, süüdistab eksabikaasa teda „lasteahistamises" ja  püüab temalt kohtu kaudu vanemlikud õigused ära võtta. Georgulas püüab Youngerilt välja nõuda ka kulude katmist soovahetust tunnistava terapeudi juures käimiseks ja meditsiinilisteks protseduurideks Jamesi „soo vahetamiseks". Need protseduurid tähendaksid peatset hormonaalset kastreerimist, kui poiss saab kaheksa aastaseks, ette valmistamaks hilisemat soovahetusoperatsiooni.

Seejuures ei näita James isaga koos olles mingit märki soodüsfooriast, soovist olla tüdruk. Soodüsfooria diagnoos nõuab, et end peetakse järjepidevalt teisest soost olevaks. James seevastu käitub siis kui normaalne poiss – ei tunne huvi tüdrukute mänguasjade vastu, keeldub kindlameelselt tüdrukute riideid kandmast ja tüdrukute mänge mängimast. Seda tunnistavad ka Jamesiga kokku puutunud peresõbrad. Isa juuresolekul valib poiss oma nimeks James, ema juuresolekul Luna. Üleüldse avaldab poiss soovi „tüdruk" olla vaid ema juuresolekul või nõudmisel. Isa väitel näitab ema poisi vastu hoolt ja armastust üles vastu vaid siis, kui ta käitub tüdrukuna. „Ta lukustas ta tuppa ja ütles, et koletised söövad ainult poisse," ütles Younger.

Isal on kohtukäsuga keelatud poja tüdruku identiteeti eitada, rääkida talle kristlikust vaadetest sugudele ja isegi tema juukseid lõigata.

Isal on kohtukäsuga keelatud poja tüdruku identiteeti eitada, rääkida talle kristlikust vaadetest sugudele ja isegi tema juukseid lõigata. Viimatise kohtuotsusega anti täielik hooldusõigus poisi emale, mis annab talle täieliku vabaduse „soovahetusega" vastu poisi tahtmist jätkata. Samas on poisi isal nüüdsest keelatud poega tema sünninime järgi kutsuda ja tuua poega inimeste lähedusse, kes teda „tüdrukuna" ei „kinnita".

Kohtuotsus on ärgitanud ägeda kriitilise reaktsiooni sotsiaalmeedias. Juhtumile viitavat märksõna on Twitteris mainitud teisipäevase seisuga 41 000 korda.

„Iga. Päev. Sa pead nägema oma poega seksuaalselt ahistatavat, ja sa pead jääma rahulikuks. Sa pead olema see, kes on rahulik – sest kohtud ei ole sinu vastu ausad. Ja ainus viis see üle elada ja oma poeg sellest elusana välja tuua on rahulikult lubada oma poega sinu silme ees piinata ja vastasleerist kauem vastu pidada. Selline on tunne. Nad nõuavad minult luulu kinnitamist," kommenteerib olukorda Younger.

Hinnanguliselt teeb 41% transsoolistest vähemalt korra elus katse ennast tappa. Üldpopulatsioonis on sama näitaja 5%.

Koostas Oto Tuul