Ühe protestantide peavoolu suurima, Ühinenud Metodisti Kiriku, juhid teatasid 3. jaanuaril, et kirik on seoses samasooliste "abielude" ja omasooiharate vaimulike tunnustamise tõttu kavas kaheks lahutada.
Lahutuse tulemusena tekib Ühinenud Metodisti Kiriku kõrvale uus Traditsionalistlik Metodisti denominatsioon, milles pole lubatud ei samasooliste abielud ega omasooiharad vaimulikud, vahendab Fox News.
Selline kava kerkis esmakordselt päevakorda, kui kiriku juhtkonnas saadi aru, et LGBT+-teemalised vastuolud on ületamatud.
"Ma olen tõeliselt kurb selle pärast, et me ei suutnud ehitada silda, mis oleks maailmale andnud tunnistust, mida kesk erimeelsusi ja mitmekesisust tähendab ühtsus," rääkis ajakirjanikele esimene avalikult omasooihar metodisti piiskop Karen Oliveto.
2017. aastal otsustas Ühinenud Metodisti Kiriku kõrgeim kohtuorgan Õigusnõukogu, et Oliveto pühitsemine "pole Kiriku seadustega kooskõlas". Samas lubati tal jääda Colorado, Montana, Utah, Wyomingi ja osaliselt Idaho osariikide metodisti kirkikuid koondava Mountain Sky piirkonna (Mountain Sky Conference) residentpiiskopiks.
Ühinenud Metodisti Kirikusse kuulub üle maailma kolmteist miljonit inimest, kellest ligikaudu pooled elavad Ameerika Ühendriikides.
Konflikt on Ühinenud Metodisti Kirikus küpsenud aastaid. Möödunud aasta veebruari lõpus St Louisis toimunud kiriku peakonverentsil jäi hääletus ummikseisu, kui saadikud otsustasid väikese häälteenamusega – 438 poolt, 384 vastu – keelata kirikus samasooliste abielud ja omasoomaiad vaimulikud.
USA kirikutest oli suurem osa küll "traditsionaalse programmi" vastu, kuid jäid oma riigi, Aafrika ja Filipiinide konservatiividele alla.
Üsna pea konverentsi järel otsustasid 16 kiriku esindajat kiriku kaheks jagada. Lousiana piiskop Cynthia Fierrro Harvey sõnul "on selline teguviis meie lahkhelide lahendamiseks parim võimalus mis lubab mõlemal poolel jääda kindlaks oma teoloogilistele arusaamistele."
Texase piiskopi Scott J Jonesi sõnul ei ole ettepanekut veel lõplikult heaks kiidetud.
"[Peakonverentsi] protokollis on kirjas, et selline ettepanek tehti delegaatidele juhiste andmiseks, kes omakorda otsustavad selle vastuvõtmise või muutmise üle," väidab Jones. "Selle kõrval võivad kõne alla tulla veel alternatiivsed tegevuskavad. Protokolli rakendamise osas on jäänud märkimisväärsed vastust ootavad küsimused. Õigusnõukogu peab langetama otsuse sellise lahenduse põhikirjapärasuse osas."
Texase vaimuliku hinnangul tuleb kiriku jagamise juures arvestada ka mõlema poole majandusliku võimekusega.
Metodisti kirik(ud) sai(d) alguse 18. sajandi Anglikaani kiriku ärkamisliikumisest. Ühinenud Metodisti Kirik sündis 1968. aastal Dallases Texases, kui ühinesid Metodisti kirik ja Evangeelne Ühinenud Vendade Kogudus. Nagu Metodisti kirik, peab Ühinenud Metodisti Kirik enda rajajaks John ja Charles Wesley'it ning seostab ennast Ameerika Ühendriikide Suurte Ärkamisliikumistega.
Toimetas Karol Kallas