AR-15 Foto: Wikimedia

Suur hulk Ameerika Ühendriikide elanikke pelgavad, et "hiina viiruse" palang ajab teatud ühiskonnagrupid märatsema ja nii varutakse lisaks esmatarbekaupadele ka relvi ning laskemoona.

Relvapoodide müüginumbrid on viimaste nädalate jooksul lakke hüpanud ja järjekorrad selliste müügiasutuste uste taga küündivad kohati sadade meetriteni, vahendab The Guardian.

California Culver City Martin B Rettingi relvapoe ukse taga järjekorras seisev klient rääkis LA Timesile: "Poliitikud ja relvavastased inimesed on meile pikka aega rääkinud, et meil pole relvi vaja. Kuid praegu on väga palju inimesi tõsiselt hirmul ja nad oskavad oma vajaduste üle ise otsustada."

Ühe Ameerika Ühendriikide suurima relvapoodide võrgu Hyatt Guns omaniku Larry Hyatti sõnul on sellises mahus relvade ostmine erakordne. "Minu 61-aastase karjääri jooksul on midagi sarnast juhtunud ainult üks kord," lisades, et eelmine kord osteti sarnases mahus relvi peale 2012. aasta Connecticuti osariigis toimunud Sandy Hook'i koolitulistamist.

"Inimesed tormavad relvi ja laskemoona ostma, kuna nad tajuvad, et neil on vaja kaitsta ennast ning oma peresid," leiab Hyatt.

Relvakaupmehe sõnul peegeldavad nõutud relvatüübid ka inimeste hirme. Pea-aegu mitte mingisugust huvi ei tunta jahirelvade vastu, kuid ostetakse täpsusrelvi ja eriti suur nõudmine on AR-15 sarnaste poolautomaat-ründerelvade järele

Kui Hyattilt küsiti, miks tema arust relvamüük on lakke hüpanud, ta vastas: "Majanduslik kaos, pandeemia, kuritegevus, poliitika … kui sa need kõik ühte patta paned, siis tuleb kokku põrgulik segadus."

Ameerika Ühendriikide üks suurimaid laskemoona võrgupoode Ammo.com avalikustas oma müüginumbrid 23. veebruarist 4. märtsini. Näidatud üheteist päeva jooksul kasvas nende müük 68% võrreldes sellele ajavahemikule eelnenud üheteist päevaga.

Eriti hoogsalt edenes ammo.com'i laskemoona müük Põhja-Carolina ja Georgia osariikides, kus see kasvas vastavalt 179 ja 169 protsenti. Märkimisväärselt kasvas ettevõtte müük ka Pennsylvanias, Texases, Floridas, Illinoisis ja New Yorkis.

Ammo.com'i turundusjuht Alex Horsman kirjeldas pressiteates olukorda järgnevalt: "Me teame, et teatud asjaolud mõjutavad laskemoona müüki ja sellisteks põhjusteks on enamasti poliitilised sündmused või majanduslik ebastabiilsus, kus inimesed tunnevad, et nende õigusi võidakse hakata rikkuma. Käesolev viirusepuhang on meie jaoks esimene, mis on sellisel määral kasvatanud meie müüginumbreid."

Mõnes piirkonnas on olnud suurema relvamüügi taga ka spetsiifilisemat laadi põhjused. Näiteks Washingtoni ja California osariikides, kus hiina koroonaviirus esimesena Ühendriike tabas, ostsid relvi ja laskemoona kokku aasia päritolu ameeriklased, kes pelgasid, et Hiina seose tõttu võib nende elu olla ohus.

Ameerika Ühendriikides pole nõndanimetatud "sotsiaalse sidususega" asjad korras juba ammu. On tavaline, et kui mõnda piirkonda tabab natuke raskem loodusõnnetus ja inimesed evakueeritakse, lendavad sinna kohe peale rüüstajad ja muud laadi kurjategijad. Ehk inimestel on kõik põhjused peljata sotsiaalse korra hääbumist, kus igaüks peab seisma enda eest.

Toimetas Karol Kallas