Suurema osa koroonaviiruse surmade põhjuseks on kopsutüsistused. Selliseid elust lahkumisi saab vältida hingamisaparaatide abil, kuid mitte ühelgi riigil pole neid piisavalt. Mitmed teadusasutused ja ettevõtted üritavad olukorda parandada hingamisaparaatide kavandite vabakasutusse andmisega.
Meditsiinilised hingamisaparaadid on seni olnud suhteliselt spetsiifiline ja kallis tehnoloogia. Üks aparaat võib maksta 17 000 kuni 60 000 euroni. Euroopa keskmine on 12 aparaati 100 000 inimese kohta, kõige rohkem on neid Saksamaal (29 100 000 inimese kohta). Eestis on hetkel olemas 280 aparaati (22 100 000 inimese kohta) ja juurde on tellitud 225.
Seoses koroonaviiruse ja hingamisaparaatide kroonilise puudusega pühkis Massachusetts Institute of Technology (MIT) tolmu oma esmatasandi hingamisaparaadi joonistelt ja andis kõigile soovijatele loa nende tootmiseks.
Tegemist on käsi-hingatamisseadme ehk ambukoti, mida peaks kõigil haiglatel jaguma külluses, ümber ehitatud masinaga. MIT-i E-Vent hingamisaparaadi ehitamiseks vajaminevate materjalide maksumus on ümber kolmesaja euro.
E-Venti täiustamisega tegelevad mitmed üliõpilaste ja teadlaste rühmad. Arendajad rõhutavad, et tegemist on algelise seadmega ja see sobib hetkel ainult lühiajaliseks kasutamiseks.
Märksa tõsisem on Ameerika Ühendriikide meditsiinitehnika tootja Medtronics koroona- ehk pärgviiruse pandeemia ajaks antud luba toota nende PB 560 rasketele haigete elus hoidmiseks mõeldud hingamisaparaate. Medtronicsi hingamisaparaate hakkab tootma ka Tesla.
Toimetas Karol Kallas