Lihavõttepühade nädalavahetusel leidis aset intsident, milles sai avalikuks, et Põhja-Aafrikast Euroopasse teekonda alustavatele sisserändajatele antakse itaalia MTÜ-tööstuse juristide telefoninumbrid, kes edastavad nende nõudmised Euroopa Inimõiguste Kohtusse.
Kaks sisserändajat, kes olid alustanud oma Euroopa teekonda Liibüa pealinna Tripoli lähedasest Khomsi sadamast ja olid kummipaadiga alles teel, võtsid oma teekonnal ühendust itaalia põgenike MTÜ juristiga, et algatada enda kaasuse läbivaatamine Euroopa Inimõiguste Kohtus, vahendab Breitbart.
Sudaani päritolu sisserändaja Abdel Wahab Mohamed ja Elevandiluurannikult pärit Naseneva Diabj said merelt ühenduse jurist Lucia Gennariga, kes töötab sisserändajate maaletoomisele spetsialiseerunud vabaühenduse Mediterranea-Saving Humans heaks.
Sisserändajate kaebus anti Strasbourgis asuvasse Inimõiguste kohtusse ajal, kui need olid alles merel ja selles väidetakse, et nende paadis on 47 sisserändajat, kellest mõned on haiged.
Lihavõttepühade eel esitatud kaebustest esimeses nõuti, et Malta nad turvaliselt vastu võtaks ja teises väideti, et Malta ning Itaalia rikuvad nende inimõiguseid.
Kummipaadis olevad sisserändajad, kaasa arvatud kaks kaebuse esitajat, päästis siiski ära üks kalalaev, kes nad turvaliselt Liibüasse tagasi viis.
Varem on migrantide maaletoojatest mittetulundusühendused salanud maha igasugused kontaktid Põhja-Aafrika inimkaubitsejatega, samas kui Itaalia prokuröridel on selle kohta olemas kindlad tõendid.
2017. aastal avaldas Itaalia prokurör Ambrogio Cartosio pildid, millel on näha, kuidas inimkaubitsejad ja Saksamaa mittetulundusühenduse Jugend Rettet ning selle alus Iuventa "päästavad" Liibüa ranniku lähedal üheskoos sisserändajaid.
"Tõendusmaterjal on pädev. Meil on tõendeid inimsmugeldajate kohta, kes koos ebaseaduslike sisserändajatega sõitsid koos "Iuventale" ja kuidas nad suhtlesid laeva meeskonnaliikmetega," rääkis Cartosio toona.
Aasta hiljem väitis MTÜ-s Save the Children töötanud turvamees, et MTÜ-lased teevad koostööd inimkaubitsejatega.
Tänu hiina viiruse pandeemiale on Vahemere inimkaubandus pea seiskunud.
Toimetas Karol Kallas