Protestijad pühapäeval Katowice katedraali ees. Foto: Scanpix

Aktivistid korraldasid eile üle kogu Poola kirikutes aktsioone, protestides riigi ülemkohtu värske otsuse vastu, mis keelustab abordid ka loote väärarengu korral, vahendab BBC.

Protestijad avaldasid meelt kirikute ees ning mõnel pool tungisid ka neisse sisse, segades missade läbiviimist. Riigis, kus katoliku kirik on väga mõjukas, on säärased demonstratsioonid ebatavalised.

Poznanis hoidis grupp naisi altari ees aborti pooldavaid plakateid ja skandeeris "meil on sellest kõrini". Ühe Reutersiga rääkinud protestija hinnangul on kiriku roll riigis liiga suur.

Varssavis kritseldati kirikute seintele loosungeid, nagu "naiste põrgu" ja "piiramatud abordid". Ühel juhul tekkis ka konfrontatsioon, kui parempoolsete noorte meeste seltskond ei lasknud naisaktiviste kirikusse sisse.

Riigi ülemkohtu värske otsus muudab abordi Poolas praktiliselt illegaalseks. Abort on veel lubatud vaid vägistamise ja intsesti korral või ema elu päästmiseks.

Poola abordiseadused on ühed Euroopa rangeimad. Hinnanguliselt reisib 100 000 Poola naist aastas abordi tegemiseks välisriiki. Riigi avalik arvamus on abordiküsimuse osas sügavalt lõhestunud. 2014. aasta küsitluse kohaselt olid 65% kodanikest abordi vastu, 27% nägid seda vastuvõetavana ning 8% ei omanud selget arvamust.

Toimetas Jaanus Vogelberg