Abordi läbi hukatute mälestuseks korraldatud marss Münchenis 2014. aasta 10. mail. Foto: ETIENjones/Bigstockphoto.com

9. märtsil suri pärast südamearteritega seotud operatsiooni 70-aastane kanadalane, kes oli kuu aega varem osutunud esimeseks Ontario provintsis arreteerituks tulenevalt seadusest, millega keelati sündimata laste kaitseks sõna võtmine sealsete abordikeskuste juures.

Mäletatavasti oli Cyril Winter arreteerimisest šokeeritud eriti selle tõttu, et ei viibinud tookord Ottawa abordikliiniku läheduses isegi mitte abordist, vaid kodanikuõigustest kõneleva plakatiga.

Winter on käinud kõnealuse abordikeskuse juures kuus ja pool aastat ning seadnud tavaliselt püsti plakateid piltidega abordi läbi tapetud lastest.

Seekord seisis ta seal aga sõnumiga “Sõna- ja usuvabadus. Ei tsensuurile”.

Vanainimest ilmusid arreteerima kaheksa politseinikku nelja sõidukiga.

Oma kohtuasjaks valmistudes lootis Winter heade inimeste rahalisele abile, et olla võimeline tasuma advokaadikulud.

Kuigi politsei võttis Winterilt isegi telefoni ning tal tuli endale uus osta, ei pidanud ta neid kannatusi paljuks, kuna tegi oma tööd “Jumala ja nende beebide ja nende vanemate pärast,” kes aastate jooksul raskel hetkel abi olid saanud.

Ühele sõbrale oli Winter rääkinud “kindlasti vähemalt seitsmest [emast], kes tulid mõne minuti pärast [kliinikust] välja ja ütlesid mulle, et nad muutsid meelt.

Mitmed neist olid pisarais, aga kõik oli väga mõtlikud ja tõsised.”

Kuid oma kohaloluga mõjus Winter paljudele ka ärritavalt – nad “lõid mind, sülitasid mu peale, kirusid ja vandusid, ähvardasid ära tappa…” pihtis ta sõbrale.

“Bussid põikasid meelega lähedalt läbi, et mulle lombist vett või lörtsi peale pritsida, ja autod samuti.”

Winter pidi ilmuma kohtu ette 23. märtsil.