Paxlovidi tabletid Foto: Scanpix

Terviseameti hädaolukorra staabi juht Ragnar Vaiknemets sõnas ERRile, et Covidi definitsiooni muutmise üheks kriteeriumiks on Paxlovidi jõudmine apteekides käsimüüki.

Ajal, mil Taanis käsitletakse koroonat juba tavalise hooajalise nakkushaigusena, on terviseameti hädaolukorra staabi juht Ragnar Vaiknemets seisukohal, et viiruse definitsiooni muutmine uudsest ja ohtlikust nakkushaigusest (mis on kestnud juba kaks ja pool aastat) hooajaliseks viirusnakkushaiguseks sõltub sellest, millal jõuab koroonaravim käsimüüki.

"Jah, ma arvan küll, et see on üks kriteeriumeid. Kui meil ikkagi on selline efektiivne ravi, mis hoiab ära rasket haigestumist, siis inimene ei satu haiglasse ja ei muutu koormaks tervishoiusüsteemile," ütles Vaiknemets. Samas on teada, et enamik praegu haiglates viibivaid nn koroonahaigeid ei ole hospitaliseeritud koroona tõttu, vaid koroona on selgunud haiglas tehtud testiga.

Ühtlasi on teada, et omikroni tüvevariandiga viirus on oluliselt leebemate sümptomitega võrreldes varasemate alfa ja delta tüvedega. Tähelepanuväärne on ka see, et Paxlovidi puhul on tegemist eksperimentaalse ravimiga, mille pikaajalist mõju organismile pole olnud võimalik uurida. Seetõttu on kummaline siduda viiruse definitsioon konkreetse ravimi müügile jõudmisega ja seda eriti olukorras, kus ELi ühine ravimihange on takerdunud ja hankelepingut pole veel sõlmitudki.

Toimetas René Allik