Maximilian Krahi valimiskoosolek Ülem-Baierimaa Holzkircheni väikelinna kõrtsis, 11.05.2024 Foto: Scanpix

Euroopa Parlamendi saadikurühm ID viskas 23. mail oma ridadest välja Saksamaa parempartei AfD. Põhjuseks on partei tipppoliitiku Maximilian Krahi seiskuoht, et kõik Schutzstaffeli liikmed ei olnud sõjakurjategijad.

Alternatiiv Saksamaale (AfD) "lõi noa selga" ehk oli partei Identiteet ja Demokraatiast (ID) väljaheitmise põhjustajaks Prantsusmaa Rahvarinde (FN) juht Marine Le Pen. Väidetavalt heidavad Krahi seisukohad "varju ID mainele", vahendab ReMix.  

AfD ID-st väljaheitmine sai alguse Krahi Itaalia päevalehele La Repubblica antud intervjuust, milles Saksamaa üks populaarsemaid poliitikuid leidis, et kõiki natsionaalsotsialistliku parteiga seotud kaitseliidu moodi organisatsiooni Schutzstaffeli (SS) liikmeid ei tohiks pidada sõjakurjategijateks.  

Krahi sõnul oli SS-is kindlasti suur protsent sõjakurjategijaid, kuid samamoodi värvati sinna sunniviisil tavalisi talupoegi ning okupeeritud maade meesterahvaid. Ta leidis, et iga üksiku SS-lase süüdi olemist peaks peaks hindama eraldi. 

Sellise arvamuse peale teatas Le Pen, et ta on kuri ja keeldub AfD-ga uues Euroopa Parlamendis koostöö tegemisest.

Le Peni toetas Itaalia Lega partei juht Matteo Salvini, kes esitas ID saadikurühmale AfD väljaheitmise ettepaneku. ID saadikurühma esimees on Legasse kuuluv Marco Zanni

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadiku Jaak Madissoni sõnul hääletas ta Krahi saadikurühmast väljaheitmise poolt, kuid oli enda sõnul "kõigi sakslaste karistamise vastu".

AfD kavatseb väidetavalt seada väljaheitmise kahtluse alla, kuna Tšehhi Vabariigi Vabaduse ja Otsedemokraatia Partei AfD väljaheitmise poolt antud hääl pole nende sõnul kehtiv.

Kui tšehhide poolthääl tühistatakse, siis tähendab see, et täidetud pole saadikurühma reeglitega ette nähtud viie partei, mis peavad algatust toetama, nõudmist ja AfD-d välja heita ei saa.

Ajakirjanduses ilmunud materjalide põhjal võib oletada, et üle-Euroopalisel paremliikumisel on päris tõsine "kuninganna" probleem.

FN-i juhib naine. Itaalia suurimat paremparteid Itaalia Vendasid Giorgia Meloni. AfD-d Alice Weidel. Euroopa Liidu paremparteide juhiks peab ennast Le Pen. Meloni omakorda soovib ühendada kõik Euroopa paremad poliitilised jõud ühe katuse alla.

Weidel ja Le Pen üksteist väidetavalt ei salli ning viimane kasutas juba varem AfD tõrjumiseks korporatiivses meedias levitatavaid valesid. Seega võib AfD väljaheitmise näol SS-i pahameele kõrval rolli mängida ka soov kõrvaldada Euroopa Parlamendi saadikurühmast võimekas konkurent. Meloni Itaalia Vennad ei kuulu ID-sse, kuid vastuolud Le Peniga võivad jätta jälje tulevasele Euroopa Parlamendi paremjõudude koostööle.

Lahkuvas Euroopa Parlamendis esindab liikmesriike seitse kommunistlikku parteid, millest kuus kuulub ühte saadikurühma rohelistega.

Kommunistlikud riigid ja poliitilised jõud on pannud toime mõõtmatult suuremas mahus inimsuse vastaseid kuritegusid ning genotsiide kui suutsid korda saata Saksamaa natsionaalsotsialistid. 

Toimetas Karol kallas