
Alternatiiv Saksamaale tõusis esimest korda ajaloos riigi kõige populaarsemaks parteiks ja seda toetab 26 protsenti valijatest.
Uuringuettevõtte Forsa poolt läbi viidud küsitluses on 25 protsendiga teisel kohal Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU). Kui valimised toimuksid täna, siis AfD-l ja CDU-l oleks kahepeale kokku piisavalt hääli valitsuse moodustamiseks. Tänastel tõenäolistel uue Saksamaa valitsuse moodustajatel, CDU-l ja Sotsiaaldemokraatidel (SPD), jääks hääli puudu, kuna viimast toetab vaid 15 protsenti valijatest, mis annaks neile kokku 40 protsenti häältest. Rohelisi toetab osutatud küsitluse järele 11 protsenti valijatest ja Vasakparteid (Linke) 9 protsenti, vahendab ReMix.
Samal ajal jooksevad Saksamaa ühispartei pahempoolsed võidu ajaga, et keelustada AfD osalemine riigi poliitikas. Kui algselt andis CDU mõista, et toetab samuti sellist kava, siis tänaseks on pilt märksa segasem.
Esiteks suureneb nii CDU-s kui selle sõsarparteis CSU-s inimeste hulk, kes leiavad, et AfD-sse peaks suhtuma "rahulikumalt". Bundestagi CDU/CSU saadikurühma aseesimees Jens Spahn arvas näiteks isegi, et AfD-le võiks anda mõne komisjoni juhi koha, mis annaks parteile Saksamaa poliitikas märkimisväärselt suurema kaalu.
SPD esindajad on samas välistanud igasuguse suhete leevendamise AfD-ga ja kinnitavad, et parteil on väga keeruline teha koostööd inimestega, kes on valmis "ühendama jõud paremäärmuslaste ja demokraatia vaenlastega".
SPD soovib jätkuvalt kaevata AfD föderaalsesse põhiseaduse kaitsmise ametisse (BfV), et see tunnistaks partei "kinnitatud paremäärmuslikuks parteiks". Kui AfD-le peaks selline määratlus osaks saama, annab see Bundestagile õiguse partei keelustamise protsessi algatamiseks.
CDU esindajad samas leiavad, et kui selline protsess algatatakse, siis AfD hõõruks selle peale ainult käsi ja partei toetus ainult suureneks.
Toimetas Karol Kallas