Alabama kuberner Kay Ivey allkirjastamas seadust, mis keelab Alabama osariigis abordid peaaegu täielikult ning võimaldab saata abordiarstid kogu eluks trellide taha, 15. mail 2019, Alabamas, Montgomery linnas. Foto: Scanpix

Alabama kuberner Kay Ivey allkirjastas kolmapäeval seaduse, mis keelab osariigis abordi peaaegu täielikult ning võimaldab määrata abordiarstidele eluaegse vangistuse. Samas võib seaduse jõustamine osutuda raskeks, vahendab LifeSiteNews.

Alabama kuberneri poolt allkirjastatud abordiseadus on kõige elupooldavam kogu riigis, muutes peaaegu kõik abordid Alabama osariigis ebaseaduslikuks. Alabama inimelu kaitsmise seadus (Alabama Human Life Protection Act) muudab abortide sooritamise arstide poolt esimese astme kuriteoks – mille eest võidakse määrata kuni 99-aastane vanglakaristus – ning abordi sooritamise katse kolmanda astme kuriteoks, mille eest karistatakse 10- kuni 25-aastase vangistusega.

Abordid jäävad lubatuks vaid "ema surma või tähtsa kehalise funktsiooni olulise füüsilise kahjustuse ärahoidmiseks" (ohte vaimsele või emotsionaalsele tervisele ei võeta seejuures arvesse).

Senat võttis teisipäeval seaduse vastu häältega 25-6, lükates tagasi katseid lisada erandeid vägistamise ja verepilastuse teel eostatud laste sünnieelseks tapmiseks.

"Täna ma allkirjastasin Alabama inimelu kaitsmise seaduse, mis kiideti ülekaalukalt heaks seadusandliku kogu mõlemas kojas," ütles kuberner Ivey allkirjastamise järgses avalduses.

"Selle seaduseelnõu paljude toetajate jaoks kujutab see seadus endast tugevat tunnistust alabamalaste sügavale uskumusele, et iga elu on hinnaline ning et iga elu on püha kingitus Jumalalt."

"Ma kinnitan kõigile alabamalastele, et me jätkame seaduste järgimist," kinnitas kuberner. "Kõikides olulistes aspektides on see seadus väga sarnane abordikeelule, mis on olnud osaks Alabama seadustest üle 100 aasta. Nagu täna allkirjastatud seadus ka ise nendib, on [Alabama] pikaajaline abordiseadus 'muudetud USA ülemkohtu otsusega kaasuses Roe v Wade jõustamatuks'."

"Vähemalt esialgu võib see seadus olla samamoodi jõustamatu," tunnistas kuberner, kuid lisas, et see võib saada seaduseks, mille tulemusena tühistatakse otsus kohtuasjas Roe v Wade, mille tulemusena legaliseeriti üleriigiliselt valikabort.

"Selle suurepärase riigi kodanikena peame me alati austama USA ülemkohtu autoriteeti, isegi kui me selle otsustega ei nõustu," lisas Ivey.

"Paljud ameeriklased, nende hulgas ka mina, ei olnud nõus 1973. aastal kohtuasjas Roe v Wade langetatud otsusega. Selle seaduse toetajad usuvad, et on taaskord aeg, et Ameerika Ühendriikide Ülemkohus vaataks selle olulise küsimuse üle ning nad usuvad, et see seadus võib luua selleks parima võimaluse."

Kuna Trumpi valitsemisaja jooksul on suudetud Ameerika Ühendriikide Ülemkohtus kätte võidelda konservatiivsete ülemkohtunike ülekaal, siis on šansid Roe v Wade kaasuse tühistamiseks ka varasemast realistlikumad.

Abordivastased kiidavad uut seadust

Abordivastase organisatsiooni Live Action asutaja ja president Lila Rose nimetas Alabama abordiseaduse vastuvõtmist "fantastiliseks sammuks inimõiguste edendamise suunas".

"Me oleme nii tänulikud, et meil on kuberner, kes kaitseb elu igal tasandil ning on valmis võitlema lõpuni sündimata laste elude eest, hoolimata sellest, kui raske see võitlus olla võib," ütles abordivastase ühingu CEC for Life juhataja ning Alabama elanik isa Terry Gensemer väljaandele LifeSiteNews.

"Alabama näitab nüüd riigile eeskuju kõige elupooldavama seadusega ajaloos: abordikeeluga alates eostamise hetkest ilma eranditeta vägistamise ja verepilastuse jaoks," kirjutati organisatsiooni kodulehel avaldatud avalduses. "See tähendab, et iga laps – mitte ainult need, kes on eostatud täiuslikes tingimustes – on kaitstud meie osariigi seaduse poolt."

"See seadus kehtestab samuti kriminaalkaristused neile, kes aborte sooritavad. See tähendab, et meie jaoks ei ole abordiarstid korralikud, eeskujulikud Alabama kodanikud. Meie jaoks on nad kriminaalid, kes ei ole siia teretulnud. Nende räpased ärid ei ole samuti siia teretulnud. CEC For Life jätkab nende pöördumise eest palvetamist, kuid me tähistame ühtlasi seadust, mis viimaks paljastab aborditööstuse kriminaalse ettevõtmisena, mis see alati olnud on."

Liberaalid Alabama abordiseadust ei toeta

Alabama inimelu kaitsmise seaduse vastu on kriitiliselt sõna võtnud aga paljud tuntud liberaalid. Näiteks laulja Lady Gaga nimetas seadust nimetas seda "jälgiks" ja "šokeerivaks" ning näitleja Chris Evans leiab, et see on "absoluutselt uskumatu".

Laulja Rihanna nimetas 25 meessoost Alabama senaatorit, kes naiste eest otsuseid langetavad, idiootideks ning leidis, et kuberner Iveyl peaks häbi olema. Saatejuht Andy Coheni sõnul on aga "Alabama senati jaoks põrgus külm koht ootamas".

Seadus siiski ilmselt niipea ei jõustu

Uus seadus peaks hakkama kehtima kuue kuu pärast, kuid ilmselt ootab seda ees palju õiguslikke takistusi ja kohtulahinguid, mis võivad selle jõustamise aastateks edasi lükata, prognoosib uudistekanal CNN oma faktikontrollis.

Ameerika Kodanikuõiguste Ühing ja abordihiid Planned Parenthood on juba teatanud kavatsusest pöörduda Alabama inimelu kaitsmise seaduse vastu kohtusse, väites, et see seadus on põhiseadusevastane.

Nagu ka varasemalt, üritavad need organisatsioonid ilmselt saada föderaalringkonna kohtutelt eeltõkendit, mis ei võimaldaks seadust jõustada, kuni kohtutes vaieldakse selle üle, kas see seadus on põhiseadusega kooskõlas või mitte. Abordiseaduste tõkestamine kohtuvaidluste ajaks on aga USA ringkonnakohtunike jaoks tavapärane lähenemine. Kaotaja pool esitaks aga seejärel ilmselt apellatsiooni, mida hakatakse arutama USA 11. ringkonna apellatsioonikohtus.

Alates president Trumpi ametisse astumisest on veel kuus osariiki – Georgia, Ohio, Mississippi, Kentucky, Iowa ja Põhja-Dakota – võtnud vastu seadused, mis keelavad abordi alates loote südametuksete tuvastamise hetkest, mis võivad esineda juba kõigest kuue nädalasel sündimata lapsel. CNNi õigusanalüütiku Joan Biskupic'i sõnul ei ole aga veel mitte ükski nendest abordipiirangutest praeguseks jõustunud.

"Abordikeelud loodetele, mis ei ole veel iseseisvalt elujõulised (ehk enne 24. rasedusnädalat), nagu ka Alabamas vastu võeti, ei ole kunagi jõustatud," kommenteeris Elisabeth Smith, Reproduktiivõiguste Keskuse riikliku poliitika peanõunik. "Mõned nendest on küll osariigi poolt kehtestatud, kuid ühtegi neist ei ole jõustatud, kuna käimasolevad kohtuvaidlused on seda takistanud."

Samuti on USA ülemkohtul vabadus otsustada selle üle, milliseid juhtumeid menetlusse võetakse ning miski ei garanteeri, et ülemkohus hakkaks Alabama abordikeeldu arutama, kui see madalama astme kohtutes kehtetuks tunnistatakse.

Toimetas Martin Vaher