Euroopa Liidu poolt rahastatud programm "Dragtivism". Foto: kuvatõmmis

Slovakkia kuulub alates käesolevast aastast riikide hulka, kus omasooiharust ega muid sugulisi hälbeid reklaamivaid ettevõtmisi enam riigieelarvest ei toetata. Samas jätkab Slovakkia transaktivismi toetust Euroopa Liit muuhulgas programmi "ERASMUS+" vahendusel.

Kultuuriminister Martina Šimkovičová saatis 12. jaanuaril 2024 laiali pressiteate, milles ütles, et LGBT-alased mittetulundusühingud ei saa kultuuriministeeriumilt enam sentigi. Otsuse tingis asjaolu, et seksuaalhälviklust propageerivatele sündmustele oli teadlikult meelitatud alaealisi.

Slovakkia konservatiivse internetiväljaande „Štandard" teatel käivitas osa riigi kunstnikkonnast seejärel kohe allkirjakogumise Šimkovičová-vastasele petitsioonile. Suurem osa peavooluajakirjanduse väljaandeid avaldas peaaegu iga päev artikleid ja usutlusi, kus kunstiinimesed karmilt arvustasid Šimkovičová asjaomast otsust.

Kultuuriministri tagasiastumist nõuti ka meeleavaldustel. Minister jäi aga endale kindlaks ja sõnas pressiteates, et oli juba aegsasti arvestanud ta pihta tulevate pahameele- ja vihkamispursetega. 

Õpilasvahetuse korras striptiisile omasooiharate baari

Kultuuriministri rahulolematuse tingis üks Lõuna-Slovakkias Košice linnas tegutsev mittetulundusühing, kes õigustab ja tutvustab omasooiharust ja muid sedalaadi sugulisi hälbeid. Nime „Saplinq" kandev MTÜ korraldas koos oma välismaiste koostööpartneritega 20.–31. jaanuarini Košices töötoa pealkirjaga „Dragtivism 2024". Kokku oli seal 11 MTÜ-d kümnest Euroopa Liidu liikmesriigist. Töötuba korraldati kohaliku LGBT-kogukonna keskuses „Prizma". Euroopa Liit rahastas programmi „ERASMUS+" raames seda ettevõtmist 32 579 euroga.

„Saplinqi" juht Róbert Furiel ütles mõni päev enne „Dragtivism 2024" algust Slovakkia internetiväljaandele „Aktuality", et töötoa peakorraldajaks oli siiski üks Austria MTÜ. Košice valiti toimumispaigaks põhjusel, et Slovakkias on korralduskulu väiksem.

„Võrdleksin seda töötuba ta kava poolest suvelaagriga – osalejad õpivad midagi uut, katsetavad midagi, vaatavad filme, laulavad karaoket," ütles toona Furiel.

„Štandardil" õnnestus välja uurida, et 2022. aastal Hispaanias Barcelona linnas toimunud töötoas „Dragtivism 3.0" olid õpilasvahetuse käigus saabunud noored viidud „koolitusele" omasooiharate baari.

Osalejate seas oli ka kolm Slovakkiast pärit vahetusõpilast (kaks neiut ja üks noormees).  Asjaomase video põhjal otsustades tegid kõik kolm baaris toimunud peol sisuliselt striptiisi, lisaks kandis noormees naisteriideid. Kunstnikunimesid Ace of Wands, Tor Túre ja REXY kandnud noored olid kõik tollal Košice rühmituse „House of Elizabeth" (lüh. HoE) liikmed. 

Rühmitus sai oma nime Košices asuva Püha Eliisabeti toomkiriku järgi, lühend HoE valiti aga sellepärast, et see meenutab inglise sõna „hoe" (hoor).

Toimetus uuris välja sellegi, et kõik kolm olid Barcelona töötoa toimumisajal veel alaealised, ja et toimumispaigaks olnud baar „Lo de Carmen" oli tuntud oma fetišismi- ja äärmuslike sadomaso-mängude poolest. Samuti korraldati seal selgelt seksiteemalisi näitusi.

Euroopa Liit toetas mainitud Barcelona töötuba programmi „ERASMUS+" kaudu 24 470 euroga. Vastav märge on ka asjaomase fondi kodulehel ilmunud loetelus.

Tänavu jaanuaris Košices toimunud töötoa „Dragtivism 2024" eel ütles Furiel Slovakkia ajakirjandusele, et seal alaealisi ei osale. Samas suutis „Štandardi" toimetus tuvastada, et kohalikus LGBT keskuses „Prizma" korraldatud sündmustel on osalenud ka alaealisi.

Riigi toetusraha ärakukkumine ei morjenda

Kultuuriminister Šimkovičová asjaomane otsus Furieli juhitavat mittetulundusühingut siiski märkimisväärselt ei mõjuta. 

„Ministeeriumitelt ja [riiklikelt] fondidelt mullu saadud toetus moodustas me sissetulekust umbes kuus protsenti. Üksikannetajatelt saadu moodustas umbes kaheksa protsenti. Enamus me rahast ei tule seega riigilt. Programmilt „ERASMUS+" saadu moodustas u. 40 protsenti. Umbkaudu 12 protsenti tuli erafondidelt ja u. 18 protsenti Euroopa Solidaarsuskorpuselt. Ülejäänute osakaal on väiksem," ütles Furiel tänavu 17. jaanuaril internetilehel „Aktuality" ilmunud usutluses.

„Štandard" uuris välja, kui suured summad „Saplinqi" arvele on liikunud. Selgus, et 2023. aastal oli see MTÜ saanud mitmesuguste toetustena vähemalt 600 000 eurot. Ajavahemikul 2020–2023. aastani oli „Saplinqi" sissetulek ulatunud aga vähemalt miljon neljasaja tuhande euroni.

Ka „Štandardi" toimetus pidi tõdema, et suurem osa  toetussummadest pärineb EL-i fondidest, eriti programmist „ERASMUS+", samuti Euroopa Solidaarsuskorpusest.

Furieli sõnul läheb osa sellest rahast noorsootöötajate koolitamisele. „Igal aastal õpetame välja 200–300 inimest," teatas ta internetiväljaandele „Aktuality" uhkelt.  

Euroopa Liidu poolt rahastatud trans- ja homopropaganda vastu saab protesteerida, andes oma allkirja SIIN.

Toimetas Tõnu Kalvet