Aleksandr Dugin sündmuspaigas. Allikas: Twitter

Venemaa ideoloogi ning president Vladimir Putini liitlase Aleksandr Dugini tütar Darja Dugina (29) hukkus laupäeva õhtul Moskva lähedal autopommi plahvatuses, mis võis olla mõeldud tema isale. Ukraina eitab seost atentaadiga.

Aleksandr Duginile kuuluv Land Cruiser Prado plahvatas Možaiski maanteel Bolšie Vjazemi küla lähedal kell 21.30. Maastur kaotas kohe juhitavuse ja pärast tee äärde kaldumist süttis põlema. Selleks ajaks, kui tuletõrjujad kohale jõudsid, oli terve auto juba leekides, vahendab ERR.

Auto kustutamisel leiti seest tugevalt põlenud surnukeha, kelle isik pole veel ametlikult kindlaks tehtud, aga Dugini tuttavad on juba seoses tütre surmaga talle kaastunnet avaldanud. Dugin saabus ka ise sündmuskohale ja oli nähtust šokeeritud.

Venemaa uurimiskomitee teatas pühapäeva pärastlõunal, et lõhkeseadeldis oli paigutatud auto alla juhiistme kohale. Dugina oli auto roolis.

"Uurijad usuvad, et see kuritegu oli ettekavatsetud ning et tegu oli tellimusega," lisas komitee.

Kommersant kirjutas, et Dugin ja tema tütar Darja osalesid laupäeval patriootilisel festivalil Traditsioon ning plaanis oli festivalilt koos lahkuda. Viimasel hetkel istus aga Dugin teise autosse.

Venemaa võimud uurivad, kas plahvatus oli mõeldud Aleksandr Duginile, tuntud poliitilisele filosoofile ning "Vene maailma" ja "Uue Venemaa" ideoloogiate eestvedajale, mis mõne allika sõnul tõukas Venemaa presidenti Vladimir Putinit Ukrainasse tungima.

Dugin, kes on olnud Euraasia Partei ja Venemaa Natsionaalbolševistliku Partei asutaja ja liider, on pikka aega toetanud venekeelsete alade ühendamist Vene impeeriumiks ning ta toetas ka täielikult Venemaa sõda Ukrainas. Duginit on nimetatud ka "Putini ajuks" ja "Putini Rasputiniks" ning väidetavalt on neil lähedane suhe.

"Ukrainal pole riigina mingit geopoliitilist tähendust, mingit erilist kultuurilist tähtsust ega universaalset tähendust, mingit geograafilist unikaalsust, mingit etnilist eksklusiivsust," on Dugin kirjutanud.

"Tema teatud territoriaalsed ambitsioonid kujutavad endast tohutut ohtu kogu Euraasia jaoks ning ilma Ukraina probleemi lahendamiseta on üldiselt mõttetu rääkida kontinentaalpoliitikast."

Ühes videopöördumises ütles ta oma toetajatele, et tema arvates tuleks ukrainlasi "tappa, tappa, tappa, siin ei saa teist juttu olla". 2014. aastal nimetas ta aga kaasaegseid ukrainlasi degenerantide rassiks, mis on kanalisatsioonist välja roomanud ning mis väärib genotsiidi. Seetõttu oli Dugin ukrainlaste silmis üks vihatumaid Venemaa avaliku elu tegelasi.

Ka Darja Dugina toetas tugevalt Venemaa sissetungi Ukrainasse. USA kehtestas talle märtsis sanktsioonid.

Niinimetatud Donetski rahvavabariigi juht Denis Pušilin nimetas juhtunut Kiievi korraldatud terrorirünnakuks.

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak ütles aga, et Ukrainal pole auto plahvatusega, kus sees oli Aleksandr Dugini tütar, mingit pistmist. Ta selgitas, et Ukraina ei ole kuritegelik riik, mistõttu pole Kiievil mingit pistmist kuritegevusega Venemaa föderatsioonis. "Veel vähem oleme me terroristlik riik nagu Venemaa," rõhutas Podoljak.

Tema sõnul on näha, et Venemaa hakkab hoopis sisemiselt lagunema ja eri grupeeringud on hakanud olukorda ära kasutades võimule pretendeerima. „Seetõttu kasutavad nad juhtunut Moskvas loomulikult eelkõige selleks, et suurendada ideoloogilist ja informatsioonilist survet Venemaa ühiskonnale."

Toimetas Martin Vaher