Pühapäevastel Saksamaa üldvalimistel kolmanda tulemusega parlamenti pääsenud partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) kaasasutaja Frauke Petry on andnud teada, et lahkub erakonnast, vahendab ERR.ee viitega Reutersile.
Express.co.uk andmetel teatas Petry juba esmaspäeval, et ei liitu erakonna fraktsiooniga Bundestagis ning jääb sõltumatuks parlamendisaadikuks, kuna ei saa seista koos "anarhistliku erakonnaga", kellel puudub usutav plaan valitsemiseks.
Petry paistis püüdvat suunata erakonda veidi mõõdukamale rajale. "Me proovisime kurssi muuta, kuid tuleb mõista, millal sa jõuad punkti, kus see pole enam võimalik," ütles Petry ajakirjanikele.
"Mul on viis last, kelle eest ma vastutan ning lõppude lõpuks pead sa suutma endale otsa vaadata," lisas ta.
Olles küll kantsler Angela Merkeli avatud piiride poliitika tuline vastane, oli Petry viimastel kuudel kriitiline ka mõnede liidrite suhtes omaenda erakonnas ega soostunud juhtima AfD valimiskampaaniat.
Muuhulgas taotles ta kõrge parteiametniku Björn Höcke parteist väljaviskamist, kuna too eitas, nagu olnuks Adolf Hitler "absoluutselt kuri" ning nimetas holokausti memoriaali Berliinis "häbi monumendiks".
Erakonna uueks juhtfiguuriks tõusnud Alexander Gauland toetab aga Höcket ning on ise esinenud valimiskampaania ajal vastuoluliste kiidusõnadega Teise maailmasõja aegsete Saksa sõdurite aadressil, kelle üle sakslastel tema hinnangul uhkust tuleks tunda.
AfD teine nüüdne esipoliitik on lesbi Alice Weidel, kes võttis algselt Höcke suhtes kriitilise hoiaku, kuid olevat hiljem leebunud.
Petry on öelnud, et tema eesmärk on tekitada Saksa parlamendis järgmisteks 2021. aastal toimuvateks üldvalimisteks "konservatiivne pööre."
Mõnede vaatlejate arvates võib ta näha end uue rühmituse liidrina, mis meelitaks ligi mõttekaaslasi Bundestagis.