Pilt: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriikide California osariigi San Diego linna elanik, 58-aastane mees, ostis Mehhikost kasvuhoonegaase, vedas need salakaubana Ühendriikidesse ja müüs internetis kasudega maha.

Michael Hart arreteeriti 4. märtsil, kuna ostis süüdistuse kohaselt Mehhikost fluorosüsivesinikke (HFC), mis on jahutusseadmetes kasutatav väidetavalt kliimale kahjulikult mõjuvad gaasid ja vedas need salakaubana Ameerika Ühendriikidesse, vahendab Scientific American

Tegemist on esimese korraga, kui keegi on peetud kinni 2020. aastal vastu võetud Ameerika innovatsiooni ja tootmise (American Innovation and Manufacturing Act) seaduse alusel, millega üritatakse vähendada väidetavalt Maad soojendavaid ja osoonikihti kahjustavaid fluorosüsivesinike kasutamist.

Hart pani süüdistuse kohaselt kasvuhoonegaasid müüki OfferUp, FaceBook Marketplace ja teistes ilmavõrgukeskkondades ning müüs need seal kasudega maha. Lisaks kasvuhoonegaasidele tarnis Hart välismaalt HCFC-22 nimelist ainet, mis väidetavalt samuti kurnab osoonikihti ja mille käitlemist reguleerib puhta õhu seadus.

Justiitsministeeriumi keskkinnaosakonna juhi Todd Kimi sõnul: "Teatud jahutusainete Ameerika Ühendriikidesse importimine on ebaseaduslik, kuna need aitavad tõestatult ja märkimisväärselt rohkem kaasa kliimamuutustele." 

Ameerika Ühendriikide keskkonnaameti (EPA) asejuht David Uhlmann selgitab, et HFC-de salakaubandus "õõnestab rahvusvahelist võitlust kliimamuutustega".

Toimetas Karol Kallas