Buuride tänumeeleavaldus Ameerika Ühendriikide Pretoria suursaatkonna ees, 15.02.2025 Foto: Scanpix

Lõuna-Aafrika valged buurid on langenud rassilise tagakiusamise ohvriks, mille tõttu kutsus president Donald Trump nad elama Ameerika Ühendriikidesse.

Trump allkirjastas 7. veebruaril presidendi täitevkorralduse, mis kannab nime "Vastates koletutele Lõuna-Aafrika Vabariigi tegudele", millega peatati riigile kõik USA välisabi ja tagati buuridele, kes on peamiselt hollandlaste valged järeltulijad, Ameerika Ühendriikides põgeniku staatus. Trumpi sõnul on buurid langenud "ebaõiglase rassilise diskrimineerimise ohvriks".

Kolm asjaga kursis olevat inimest rääkisid ajakirjanikele, et esimene, kuskil 54-liikmeline buuride grupp saabub Ameerika Ühendriikidesse mai kolmandal nädalal. Buurid toob Lõuna-Aafrika Vabariigist (LAV) ära Ühendriikide tšarterlennuk ja see maandub Washingtoni Dullesi lennuväljal. Saabumise järel räägivad valged LAV-i põgenikud ajakirjanikega, peale mida lendavad nad uutesse elukohtadesse, vahendab Reuters.  

Buuridest põgenikud taheti Lõuna-Aafrika Vabariigist (LAV) tuua ära juba 8. mail, kuid mustade riik ei andnud lennukile maandumisluba. Riigidepartemang, mis valgete buuride USA-sse ümberasustamist haldab, loodab inimesed ära tuua uuel nädalal, kuid kas LAV-i must valitsus seda seekord lubab, pole lõpuni kindel.

Lõuna-Aafrikas on mustade kurjategijate poolt tapetud sadu buuridest talunikke ja nende peresid. Riigi ühe populaarsema vasakäärmusliku partei Maajanduslikud Vabadusvõitlejad (EFF) hümniks on tantsulugu "Tapa buure".

Käesoleva aasta alguses võttis LAV-i valitsus vastu Zimbwabwe laadis seaduse, mille alusel saab buuridelt ärastada nende maavaldused.

LAV-i võimud kinnitavad, et riigis valitseb põhiseaduslik demokraatia ja heidab USA valitsusele ette, et viimane ei saa aru riigi kolonialismi ning apartheidi pärandist tingitud mustade kannatustest. Lisaks süüdistatakse USA valitsust buuride vastuvõtmise tõttu LAV-i demokraatia õõnestamises. 

Valge maja nõuniku Stephen Milleri sõnul vastab LAV-i valitsuse tegevus täpselt rassilise tagakiusamise määratlusele. 

Enamus buure on väidetavalt uueks elukohaks valinud konservatiivsed vabariiklaste osariigid (nt Idaho ja Alabama), kuid populaarseks valikuks on samuti näiteks demokraatide poole kalduv Minnesota.

Märtsis külastasid LAV-i Ursula von der Leyen ja António Costa, kes lubasid mustade rassistide korrumpeerunud valitsusele, et Euroopa Liit rahastab riigi roheenergiat ning vaktsiinitootmist ligi viie miljardi euroga.

Toimetas Karol Kallas