Inglismaale Canterburysse kogunenud maailma anglikaanikirikute juhid suutsid ilmselt ära hoida osaduskonna lõhenemise ning leppisid neljapäeval kokku karistusmeetmetes USA Episkopaalse Kiriku vastu, kus on hakatud laulatama samasoolisi paare.
"Kiriku traditsiooniline õpetus, nagu pühakirjast nähtub, peab abielu ühe mehe ja ühe naise vaheliseks truuks ja elukestvaks liiduks. Enamus kokkutulnutest kinnitas seda õpetust," seisab anglikaani kirikujuhtide avalduses, mis tõenäoliselt pahandab liberaalseid kirikutegelasi ja -liikmeid.
Dokumendis öeldakse välja, et USA Episkopaalne Kirik on abielu mõistet ümber defineerides eemaldunud põhimõtteliselt sellest usust ja õpetusest, mida järgitakse enamikus anglikaanikirikutes. Samuti märgitakse tekstis ära erimeelsustest põhjustatud valu, kuid kinnitatakse soovi "üheskoos edasi minna".
Karistuseks piiratakse Episkopaalse Kiriku esindajate osavõttu erinevates rahvusvahelistes kiriklikes kogudes ja komisjonides ning võetakse hääleõigus õpetust ja kirikukorraldust puudutavates küsimustes. Piirangud kehtivad kolm aastat. Samas jääb kirik anglikaanide osaduskonna liikmeks.
Lõhenemise oht on anglikaane kummitanud juba 2003. aastast, kui ultraliberaalne USA Episkopaalne Kirik seadis ametisse avalikult homosuhtes elava piiskopi ning hakkas hiljem õnnistama ning laulatama samasoolisi paare.
Põhja-Ameerika liberaalsetele anglikaanidele vastandusid teravalt Aafrika konservatiivsed anglikaanikirikud eesotsas Keenia, Uganda ja Nigeeria kirikutega, kes heitsid liberaalidele ette taganemist piibellikust usust.
Briti meedia teatas enne sel nädalal toimunud kirikujuhtide kohtumist Canterburys, et anglikaanide üleilmse osaduskonna lõhenemine on väga tõenäoline, kui ei suudeta kokku leppida viisis, kuidas ühiselt edasi minna. Spekuleeriti, et Aafrika konservatiivsed kirikujuhid jalutavad kohtumiselt minema.
Koguni anglikaanide sümboolne pea, Canterbury peapiiskop Justin Welby ütles enne kohtumist, et anglikaanide seas on vaated homoseksuaalsusele sedavõrd erinevad, et kirikulõhe on ilmselt vältimatu. "Kirikulõhe ei ole katastroof," rääkis peapiiskop Welby BBC Radio 4 saates "Today". "Jumal on meie ebaõnnestumisest suurem, kuigi see oleks ikkagi ebaõnnestumine."
Anglikaanide osaduskonda (ametliku nimega Anglican Communion) kuulub 38 liikmeskirikut ehk kirikuprovintsi kokku umbes 85 miljoni liikmega. Canterbury peapiiskoppi, kes on ühtlasi Inglismaa Kiriku (Church of England) esivaimulik, peetakse osaduskonna sümboolseks juhiks. Tegemist on ühe suurema protestantliku kirikuterühmaga, mis kujunes 16. sajandi reformatsiooni käigus Inglismaal ning levis ajapikku nii Põhja-Ameerikasse kui Aafrikasse, Aasiasse ja Austraaliasse.
Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on täielikus kiriklikus osaduses Euroopa, kuid mitte näiteks USA või Aafrika anglikaanikirikutega.