Javier Milei Buenos airese presidendipalee rõdul, 10.12.2023 Foto: Oficina del Presidente Javier Milei/X

Argentina uus president Javier Milei on jõudnud juba taganeda oma lubadusest öelda lahti Pariisi kliimakokkuleppest. 

Hiljuti ametivande andnud Milei nimetas valimiskampaanias kliimamuutuste hüsteeriat avalikult pettuseks ning lubas oma elektoraadile, et kavatseb loobuda Argentina osalemisest kliimalepingus. 

Sellest hoolimata ütles Argentiina uus kõrgeim "kliimadiplomaat" Marcia Levaggi oma usutluses Reutersile, et Milei valitsus läkitas ta koheselt juhtima Argentina delegatsiooni Dubais aset leidnud ÜRO Cop28 kliimakõnelustel.

Milei – parempoolne majandusteadlane, poliitiline autsaider ja endine telesaadete juht – võitis Argentiinas novembris toimunud üldvalimised suurima häälte protsendiga alates 1983. aastast, mil Argentiina vabanes finantskriisi tingimustes militaarhunta diktatuurist. 

Milei valmiskampaanias kõlasid radikaalsed lubadused. Muuhulgas lubas ta asendada riigi rahvusvaluuta peeso USA dollariga, sulgeda Argentiina keskpanga ja vähendada riigi ministeeriumide arvu poole võrra. Libertaarist poliitik tegi muuhulgas ka ettepaneku korraldada referendum abordi seaduslikkuse kohta ning leevendada relvade kättesaadavust. Lisaks kõigele muule nimetas Milei kampaania käigus ülemaailmset kliimakriisi ühemõtteliselt "sotsialistlikuks valeks".

"Kõik need poliitikud, kes süüdistavad kliimamuutustes inimkonda, on petised, kes noolivad raha, et rahastada sotsialistlikke pätte, kes kirjutavad viiendajärgulisi ajalehti," põrutas Milei varemalt.

Vastavad kommentaarid tekitasid kahtlusi Argentiina keskkonnakava tuleviku osas, eriti pärast seda kui Milei lükkas avalikkuse ees resoluutselt tagasi Pariisi kokkuleppe – rahvusvahelise lepingu, mille Argentina allkirjastas 2015. aastal –, kuna tema väitel olevat antud lepingu näol tegemist "kultuurimarksismiga".

Kuid ei läinud kaua aega enne kui vastselt valituks osutunud Milei hakkas oma radikaalsetest lubadustest tasapisi distantseeruma. 

Milei on muutnud oma tooni mõõdukamaks ning täitnud oma esimese valitsuskabineti pigem peavoolu konservatiivide kui oma ideoloogiliste libertaaridest liitlastega. Samuti on ta asetanud oma radikaalsemad ideed, nagu Argentiina majanduse dollariseerimise, tagaplaanile. Muuhulgas on Milei taganenud ka oma esialgsest plaanist kaotada ära riigi tervishoiuministeerium.

Milei kasutas oma inauguratsiooni kõnet, et hoiatada argentiinlasi, et tal ei ole alternatiivi järsule ja valusale fiskaalšokile, mida tal on vaja esile kutsuda, et lahendada riigi aastakümnete halvim majanduskriis – seda kõike olukorras kus Argentiina inflatsioon liigub 200 protsendi suunas.

"Ametist lahkuv valitsus on jätnud meile hüperinflatsiooni ja meie peamine prioriteet on teha kõik mis meist sõltub ja võimalik, et vältida katastroofi, mis jätaks puudusesse üle 90 protsendi ning vaesusesse üle 50 protsendi argentiinlastest," ütles Milei.

"See on põhjuseks, miks kasinuspoliitikale pole tulevikus alternatiivi," teatas Argentiina president.

Toimetas Adrian Bachmann