Meelis Oidsalu, pühendunud teatrisõber ja kaitseministeeriumi asekantsler. Foto: Scanpix

Kaitseministeeriumi asekantsleri Meelis Oidsalu sõnul on kantsleritel kohustus jätta kooskõlastuseta ministri ebaseaduslik määrus või korraldus ning ametkonnad peavad hakkama seda kohustust endale rohkem teadvustama. Oidsalu ütles seda seoses EKRE valitsusse saamisega.

„Kui aga küsida, kui kõvasti saab EKRE nüüd seda „süvariiki" lammutama hakata, siis ma ütleks, et Eestis on tekkinud pärast taasiseseisvumist esimest korda olukord, kus võimude lahususe põhimõte pannakse tõenäoliselt senisest märksa enam proovile," rääkis Meelis Oidsalu intervjuus riigi poolt rahastatud väljaandele Müürileht ja lisas:

„Samas on meie seadustes selliseid tekkida võivaid probleeme mingil määral ette nähtud, sest ka ametnikel on poliitikute üle järelevalvekohustus. Näiteks Vabariigi Valitsuse seaduse §53 („Kantsleri pädevus" – toim.) sätestab, et mitte minister ja poliitik ei tee ainult järelevalvet ametniku üle, vaid ka kantsleril on kohustus jätta ministri määrus või korraldus kooskõlastamata, kui see on ebaseaduslik või vastuolus põhiseadusega, ning edastada ka õiguskantslerile info, et minister ei käitu seadus- või põhiseaduspäraselt. Ametkonnad peavad hakkama seda kohustust endale rohkem teadvustama. Mina arvan, et kõik Eesti kantslerid ei ole selleks valmis."

Intervjuu, mille vahendas ka rahvusringhäälingu portaal, kannab pealkirja „Põhiõigused ei ole maailmavaate küsimus". Kaitseministeeriumis, kus Oidsalu töötab, jätkab ministrina erakonda Isamaa kuuluv Jüri Luik.

Riigiametnike vastupanu poliitikust otsustajale on pakkunud kõneainet näiteks seoses president Donald Trumpi administratsiooniga. Möödunud aasta septembris avaldas ajaleht The New York Times artikli, mille autoriks on väidetavalt üks anonüümne Valge Maja ametnik, kes enda sõnul püüab koos mõnede oma kolleegidega nurjata neid presidendi plaane ja otsuseid, mis on riigile kahjulikud.

2017. aasta novembris teatas USA õhujõudude kindral John E. Hyten, et ta ei täida presidendi käsku, kui Donald Trump peaks andma ebaseadusliku korralduse seoses tuumarünnakuga. „Ma kavatsen öelda: „Härra president, see on ebaseaduslik"," rääkis Hyten ja lisas, et seejärel töötavad nad välja uue tegevusplaani.

Vahendas Veiko Vihuri.