Inimesed avaldavad Londonis pärast järjekordset terrorirünnakut meelt "islamofoobia" vastu ning tervitavad põgenikke. Foto: Scanpix

"Pagulaste motiivide kritiseerimine on rassism", "Lood pagulaste sekka sulandunud terroristidest näivad praeguste andmete valguses täielike väljamõeldistena." – Blogija Heikki Porkka kirjutab "ekspertidest", kes ikka veel eitavad kangekaelselt seost terrorismi ja pagulastevoo vahel.

Helsingin Sanomate ajakirjanik Saska Saarikoski sai kuulsaks oma tviidiga, milles ta tõdes, et Donald Trumpi võimalused tõusta Ühendriikide presidendiks on praktiliselt "null".

Helsingin Sanomate ajakirjanik Laura Saarikoski oli aga mures selle pärast, kuidas reageerivad Trumpi pooldajad kaotusele.

Kui mitu nädalat möllasid Clintoni pooldajad pärast kaotust? Kas Laura Saarikoski tõstis esile Clintoni vandaalitsevaid vägivaldseid toetajaid?

Aga Soome ei ole USA, seega on kasulikum vaadelda kogu Euroopat puudutavaid hiljutisi probleeme islami invasiooni ja terrorismi vaatevinklist.

1. Uudistelehe BuzzFeed Istanbuli korrespondendi Mike Giglio ja lehe kaastöölise Munzer al-Awadi artiklis räägivad ISISe aktivistid oma tegevusest võitlejate saatmisel Türgi kaudu läände. Terroristid liiguvad Euroopasse väikestes rühmades koos teiste paadipõgenikega. ISISe sõnul on need smugeldatud isikud valmis löökideks Lääne vastu.

2. Michele Coninsx tõdeb, et ISISe terroristid üritavad varjupaigataotlejate seas tulla üle Vahemere Euroopasse. Coninsx on Eurojusti juht. Eurojust on Euroopa Liidu kõrge kohtuinstants, mis tegeleb illegaalse migratsiooni, terrorismi ja küberkuritegevusega.

3. Poolteist kuud pärast Coninsxi sõnavõttu tõdes Soome siseminister Petteri Orpo (Koonderakond) Helsingin Sanomatele antud intervjuus: "Pagulaste motiivide kritiseerimine on rassism."

4. Umbes kuu pärast Coninsxi tehtud hoiatust väitis Euroopa Liidu pagulasuuringute programmi vanemteadur Teemu Tammikko:

"Lood pagulaste sekka sulandunud terroristidest näivad praeguste andmete valguses täielike väljamõeldistena. Sellest hoolimata on tänased immigratsiooni vastustavad poliitilised jõud korranud ja tugevdanud seda oma enda väljamõeldud ohukujutelmadega."

Tammikko ei pannud üldse tähele välismaiste asjatundjate hoiatusi. Lisaks Eurojusti Coninsxile andsid paljude julgeolekuteenistuste ja riikide esindajad teada neile laekunud informatsioonist pagulaste sekka sulandunud terroristide kohta. Teavet nendest saab selle dokumendi leheküljelt 10.

Tammikko rõhutab, et "ükski julgeolekuametkond ei ole kinnitanud, et pagulaste seast on kinni võetud kasvõi üks terrorist. ISISe väiteid ei toeta niisiis veel ükski fakt." Euroopa Liidu leival olevale Tammikkole võinuks meelehärmi valmistada CNNi raport, mille kohaselt Itaalia politsei oli arreteerinud Tuneesia terrorirünnakus süüdi oleva mehe, kes oli koos pagulastega saabunud Sitsiiliasse umbes nädal pärast terroriakti. Vastutuse rünnaku eest võttis enda peale ISIS.

5. Väljaande Daily Mail 17. septembril 2015 avaldatud artiklis räägitakse Euroopasse pürgivatele varjupaigataotlejatele Süüria passide ja isikuandmete müümisest. Hinnad ulatuvad 750 eurost 1500 euroni. Tühjad passid, ID-kaardid ja autojuhiload on enamasti varastatud Süüria ametivõimudelt. Võltsijad lisavad neisse isikuandmed koos fotodega. Isikuandmed on enamasti pärit surnud isikutelt.

6. Helsingin Sanomat avaldas 11. detsembril 2015 artikli, milles intervjueeriti spetsialiste.

Riigikaitse kõrgkooli teadustöötaja kapten Paronen ütleb: "Mitte miski ei osuta praegusel hetkel sellele, et ISIS oleks sulandumisoperatsioonides tähelepanuväärses ulatuses püüdnud ära kasutada oma  põgenikevoogu."

Konfliktide lahendamisega tegeleva organisatsiooni CMI Iraagi spetsialist Hussein al-Taee vastab küsimusele, kas on ISIS saatnud varjupaigataotlejate seas Euroopasse terroriste: "Otseseid tõendeid sellest, et ISIS oleks nii teinud, ei ole olemas."

Paronen ja al-Taee avaldasid oma arvamust pärast Pariisi massimõrva, mis toimus 13. novembril 2015. Pariisi rünnakute sooritajate hulgas oli isikuid, kes olid saabunud Euroopasse varjupaigataotlejatena. ISIS võttis vastutuse rünnakute eest enda peale. Hukkus üle 130 ja haavata sai enam kui 350 inimest.

7. Helsingin Sanomate artikkel: "Äärmusrühmitus ISIS on saatnud Euroopasse võitlejaid, kes esinevad pagulastena, ütles Saksa riiklik luureteenistus BfV reedel uudisteagentuuri Reutersi andmetel."

8. Konfliktide lahendamisele spetsialiseerunud CMI asjatundja Hussein Al-Taee märkus kaheksa kuud pärast Consinsxi ütlust ja neli kuud pärast Pariisi rünnakuid: "Üldiselt võttes suurem osa neist inimestest, kes on siia maale tulnud, on põgenenud ISISe ja surma eest. Need teised, või siis suurem osa neist, on tulnud parema elu lootuses, aga ISIS ei ole inimesi saatnud."

9. Reuters edastas 11. mail 2016 uudise, milles räägiti kümnete terrorismis kahtlustatavate, end pagulastena esitlevate inimeste saabumisest Saksamaale. Uudise kohaselt uurisid Saksa ametkonnad neljakümmet juhtumit, mille puhul oli kahtlus, et pagulaslainega Lähis-Idast on riiki saabunud islamistlikud terroristid.

10. Riigimeedia poolt kurjuse- ja pimedusevürstiks ning Soome välispoliitika lammutajaks nimetatud (europarlamendi saadik ja Põlissoomlaste erakonna juhiks kandideeriv) Jussi Halla-aho ütles 4. oktoobril 2015 avaldatud Helsingin Sanomate artikli põhjal:

"Mida Halla-aho teeks, kui ta saaks otsustada? Ta sulgeks Soome läänepiiri. Riiki saabunud varjupaigataotlejad asustaks nad "hiiglaslikku barakkülla", mille "majutusstandardid" oleksid minimaalsed. Sinna paigutatavatelt võtaks ta ära riigi rahalise toe. Ta usub, et see ajaks tagasi Rootsi kõik need, kelle elu ei ole tegelikult ohus. Halla-aho meelest peaks Soome olema samal pool rindejoont koos Ungariga, kes on kohelnud turvapaigataotlejaid külma peaga ja ehitanud Serbiaga ühisele piirile 175 kilomeetri pikkuse turvatara. Ta nõuab, et järgitaks Dublini lepingut ja varjupaigataotlused vaadataks läbi selles riigis, kuhu illegaalid ja pagulased esmalt saabuvad."

Tõlkinud Roland Tõnisson