Sotsiaalminister Tanel Kiik koos ministeeriumi kantsleri Marika Priske ning võrdsuspoliitika osakonna juhataja Liina Kanter. Foto: Objektiiv

Kui sotsiaalminister jagab aastaid ebaseaduslikult sadu tuhandeid eurosid homoorganisatsioonidele, pole midagi üllatavalt ka selles, et sama ministeeriumi kantsler Marika Priske väljaspool järjekorda ära vaktsineeritakse, leiab Illimar Toomet.

Ajal, kui minister jagab aastaid ebaseaduslikult sadu tuhandeid eurosid mingitele huvikaitseühingutele, ei ole midagi ootamatut ka selles, et sama ministeeriumi kantsler väljaspool järjekorda ära vaktsineeritakse. Vaktsiinianum oli ju lahti tehtud ja kellelegi tuli see süstida. Ja samamoodi hasartmängumaksust laekunud rahaga, hea oli, et sai kellelegi ära anda.

Aastaid tagasi korraldati meie koguduses supikööki. Paaril korral kuus keetsid vabatahtlikud suppi, mida jagati kohaletulnutele ning kui suppi jäi üle, siis ka koju viia. Kõige rahvarohkemal päeval oli supi saajaid sama palju kui õues külmakraade – kakskümmend viis.

Ajapikku jäi supilisi vähemaks, süstemaatiliselt tarbitud süütevedelik võttis meestelt kõigepealt jalad ja viimaks elu. Kõige ustavamateks külalisteks jäid paar eakat prouat, kelle peamine vajadus ei olnudki ilmselt supp, vaid võimalus kellegagi paar sõna juttu ajada.

Mäletan eredalt üht taolist vestlust. Istusime laua taga, supp oli söödud. Siis õngitses mu vestluskaaslane oma mantlitaskust viinasildiga läbipaistva taskupudeli, keeras korgi maha, pani pudeli suule ja jõi januga mitu suurt sõõmu. Paistis, et tegemist oli siiski tavalise veega, sest viina ei suudaks keegi nii rahulikult juua. Janu kustutatud, keeras proua pudelile korgi peale ja pistis taskusse tagasi. "Näe, leidsin ükskord maast hea pudeli," kommenteeris ta.

Sel hetkel taipasin, mida tähendab sõna "asotsiaal". See ei tähenda, et sa paistad välja nagu paadialune. Vastupidi, nagu sel proual, võivad su sõrmed olla täis kuldsõrmuseid ning sa võid kanda korralikku mantlit. "Asotsiaal" on inimene, kellel on ükskõik, mida teised temast arvavad.

Vaat see lugu tuleb meelde, kui mõtlen ministrile ja kantslerile ühest ministeeriumist. Sotsiaalministeeriumist.