Austraalia peaminister Scott Morrison. Foto: Scanpix

Austraalia loobub novembris osaliselt 2020. aasta märtsis kehtestatud ülirangest koroonaviiruse vastasest piirikontrollist, mis keelas isegi omaenda kodanikel riigist lahkumise ja hoidis perekonnaliikmed üksteisest lahus, kirjutab BBC.

Riigi peaminister Scott Morrison teatas pressikonverentsil, et on aeg "anda austraallastele nende elud tagasi". Praktikas tähendab see, et inimestel lubatakse taas reisida vaid juhul, kui nende osariigis jõuab vaktsineerituse määr 80 protsendini. Turiste riik aga veel ei oota.

Austraalias on seni ametlikult registreeritud 107 000 koroonajuhtumit ja veidi üle 1300 surma. Kodanikud on olnud riigis lõksus – lahkumine on olnud lubatud vaid erandjuhtudel, nagu pakilised tööülesanded või vajadus külastada surivoodil sugulast.

Riiki on võinud siseneda nii kodanikud kui erandjuhtudel ka välismaalased, kuid seda rangetel tingimustel – riiki lubatakse vaid teatud hulk inimesi. Nii on kümned tuhanded Austraalia kodanikud siiani välismaal nö ootejärjekorras.

Siiani on kõik riiki sisenejad pidanud läbima 14-päevase karantiini hotellis, mille hind – 2100 dollarit – tuli neil endal kinni maksta. Nüüd asendatakse see vaktsineeritud kodanikele ja püsielanikele 7-päevase kodukarantiiniga – vaktsineerimata reisijad peavad aga endiselt läbima kaks nädalat kestva isolatsiooni.

Erisused püsivad aga osariikide endi vahel. Nimelt üritavad Lääne-Austraalia ja Queensland erndiselt saavutada koroonaviiruse nö "elimineerimist", mis on pannud nad sulgema oma piire teiste osariikidega.

Toimetas Jaanus Vogelberg