Yangibana haruldaste muldmetallide kaevandus laiub Lääne-Austraalias 650 ruutkilomeetril Foto: Hastings

Austraalia kaevandusettevõte Hastings Technology Metals sõlmis Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega mittesiduva vastastikuse mõistmise lepingu, mille abil üritatakse saavutada Euroopa Liidus suurem magnetite turuosa.

Vastastikuse mõistmise lepingu sihiks on koos panna toime uuring, kas ja kui suur haruldaste muldmetallide kontsentraati järeltöötlev hüdrometallurgia tehas on mõistlik Eestisse rajada. Hastings Technology Metalsil on Lääne-Austraalias suur Yangibana haruldaste muldmetallide kaevandus, mille saadustega üritatakse hõlvata senisest suurem osa Euroopa Liidu magnetite turust, vahendab Market Herald.

Hastings Technology Metalsile kuulub 21,5 protsenti Kanada ettevõttest Neo Performance Materials, mille tütarettevõte on NPM Silmet OÜ. Neo käitab Sillamäel haruldaste muldmetallide eraldustehast ja ehitab püsimagnetite tootmist.

Hastingsi juhi Charles Lewi sõnul on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega (EIS) sõlmitud leping loogiline samm Yangibana projekti väärtuse suurendamise käigus. Lepingut nähakse toetusena Neosse tehtud strateegilisele investeeringule, millega soovitakse saada enda kätte suurem osa Euroopa Liidu magnetite turust.  

Vastastikuse mõistmise lepingus nähakse ette Eesti ja Euroopa Liidu poolsed võimalikud toetused, rahastamine ning maksusoodustused, mis on kooskõlas Hastingsi sooviga ehitada üles "kaevandusest magnetini" Euroopa tarneahel.

Tarneahela sihiks on toota materjale nii elektrisõidukite veomootorite kui taastuvenergia tootmise tehnoloogiate tarbeks.

Toimetas Karol Kallas