Zoe Buhleri vahi alla võtmine. Foto: kuvatõmmis videost

Austraalia Victoria osariigi politseinikud võtsid raseda Zoe Lee Buhleri tema enda kodus vahi alla, kuna viimane oli julgenud Facebookis teha osariigi ülikarmide koroonaviiruse piirangute vastase postituse. Politsei väitel tegeles naine inimeste ülesässitamisega, vahendab 7news.

Buhleri elukaaslase filmitud videos on näha, kuidas naine on politseinike käitumisest šokis. “Ma ei rikkunud seadust. Ma võin postituse ju maha võtta, see on naeruväärne,” ütles ta. Politseinikud aga teatasid, et kuritegu on juba korda saadetud. Samuti konfiskeerisid nad kõik perekonna arvutid ja mobiiltelefonid.

Videost on näha, kuidas Buhler lõpuks nutma puhkeb, kui tal laste ja elukaaslase nähes käed raudu pannakse.

Piirangute vastased plaanivad 5. septembriks riigis suuri meeleavaldusi. Väidetavalt Buhleri poolt loodud Facebooki ürituse lehel oli selgelt kirjas, et kõik protestil osalejad peavad järgima viirusevastaseid piirangumeetmeid, sh kandma maske ja hoidma distantsi.

Lisaks rasedale naisele on samade süüdistustega arreteeritud veel mitmeid inimesi, sealhulgas üks 76-aastane mees. Kohaliku politsei kõneisik ähvardas, et kõik protestijad saavad politsei käest “kiire ja karmi” vastuse.

Daily Mail vahendas, et politsei ähvardab protestijaid 1652 Austraalia dollari suuruse trahvi või arestiga.

Osariigis kehtivad üliranged piirangud keelavad rohkem kui kahe inimese kokkusaamise. Telekanali Sky News ankur Alan Jones nõudis osariigi peaministri Daniel Andrewsi tagasiastumist.

“Ainuke ässitaja on peaminister oma uskumatu võimuhaaramise ning vastutustundetusega, mis sunnib inimesi oma vabadust tagasi haarama,” sõnas Jones.

Andrews pikendas hiljuti eriolukorda osariigis tervelt kuue kuu võrra. Tegu oli isegi kompromissiga, kuna algselt soovis Andrews lausa aasta pikkust pikendust, mis tõi kaasa avalikkuse, kodanikuõiguste organisatsioonide ja kõigi poliitiliste parteide raevuka kriitika.

Austraalia peaminister Scott Morrison palus Andrewsil isiklikult nii karmidest meetmetest loobuda.

Toimetas Jaanus Vogelberg