Foto: Bigstockphoto.com

Austraalias jõustus seadusemuudatus, mille kohaselt jäävad laste vaktsineerimisest hoiduvad vanemad ilma perekondadele mõeldud maksusoodustustest.

Kui varem kehtinud korra alusel kaotasid sellised vanemad iga aasta lõpus välja makstava 737 dollari suuruse perekondliku maksusoodustuse, siis uue korra kohaselt jäädakse lapse vaktsineerimisplaani mittetäitmisel iga kahe nädala tagant ilma 28 dollarist, vahendab Zerho Hedge.

Austraalia sotsiaalteenuste minister Dan Tehan ütles seadusemuudatust selgitades, et "immuniseerimine on kõige kindlam viis kaitsta lapsi vaktsineerimisega välditavate haiguste eest" ning et "immuniseerimisest hoiduvad vanemad asetavad tõsisesse ohtu nii oma lapsed kui ka teiste inimeste lapsed."

Tehani sõnul jäävad vaktsineerimisest hoiduvad vanemad aasta lõikes kokkuvõttes ilmas ligikaudu samast summast, ent uus kord tuletab neile vaktsineerimise vajadust regulaarsemalt meelde.

Uus seadus jõustus 1. juulil 2018.

Austraalia valitsus on juba mitu aastat püüdnud vaktsineerimisvastast liikumist taanduma sundida ning 2016. aastal algatatud kampaania "ei süsti, ei saa peretoetust" on kandnud ka vilja – pärast kampaania käivitamist on riikliku vaktsineerimisplaani täitmiseks astunud otsustavaid samme rohkem kui 246 000 perekonda.

Austraalias on valitsuse poolseid vaktsineerimiskampaaniaid viidud ellu jubamitu aastakümmet. 1999. aastal jõudis 24 kuni 27 kuu vanuste laste vaktsineerimine 17 aasta madalaimale tasemele. Pärast jõulise teavituskampaania käivitamist tõusis ajavahemikus 1999-2015 vaktsineerimise tase aga 73,6 protsendilt 92,2 protsendini.

Kuid valitsuse hinnangul ei olnud see piisav, mistõttu otsustati hakata laste vaktsineerimisest hoiduvatelt peredelt toetusi ära võtma. Seejuures panustas valitsus ainüksi 2017. aastal tasuta vaktsineerimisprogrammide elluviimiseks rohkem kui 14 miljonit dollarit.

Lisaks sellele on mitmes Austraalia osariigis käivitatud kampaaniad, mille kohaselt ei saa vaktsineerimata lapsed osaleda laste päevahoius. Näiteks Queenslandis võivad lasteaiad keelduda vaktsineerimata laste vastuvõtmisest, mistõttu on paljud vanemad hakanud organiseerima paralleelset lastehoiu võrgustikku.

Laste vaktsineerimine on tehtud kohustuslikuks terves reas Lääneriikides, kaasa arvatud Ameerika Ühendriikides, Saksamaal, Prantsusmaal, Belgias ja Sloveenias.