Pilt: BigStockPhoto

Austraalia valitsev Tööpartei saatis parlamenti väärteabe seaduse, millega keelustatakse kodanikuajakirjandus, asutatakse "õige" teabe register ja tehisarud sunnitakse olema heaoimlikud.

Austraalia Tööpartei esitles 12. septembril parlamendis kommunikatsiooniseaduse (tahtliku ja tahtmatu väärteabega võitlemise) parandust 2024. Poliitikakommentaatori Chris Baxteri sõnul on tegemist totalitaristliku sõnavabaduse piiramise kavaga.

Kommunikatsiooniseaduse parandusega soovib Tööpartei luua kahetasandilise õigusruumi, mis määrab, kes ja millist teavet tohib avaldada.

Valitsuse heaks kiidetud "professionaalsel" meedial on ühelt poolt õigus avaldada, mis nad iganes soovivad. Teiselt poolt saab uue seaduse alusel karistada mitmel viisil platvorme, mis võimaldavad teha kodanikuajakirjandust*. 

Karistusmeetmed pole küll otseselt suunatud autorite vastu, kuid need tagavad, et digitaalsetel platvormidel ei jää muud üle kui varikeelustada või muul viisil piirata inimeste loodud sisu levikut, mida valitsus peab tahtlikuks või tahtmatuks väärteabeks. 

Valitsus soovib luua süsteemi, mille abil saab sekkuda erajututubade sisusse, mis ületavad teatud osalejate piiri. Kui suur või väike peab olema jututoa inimeste arv, et valitsus sellesse ei sekkuks, otsustab valitsus.

Luuakse ametlik väärteabe andmebaas, mida haldab Austraalia kommunikatsiooni ja meediaamet (ACMA). Andmebaas on avalik ja sellest saab suure tõenäosusega oluline tööriist, mille toel jõustatakse valitsuse jutupunkte nii korporatistlikus meedias kui haridusvaldkonnas. 

Lisaks saab ACMA voli määrata trahve inimestele, kes omavad või levitavad teavet, mida amet peab väärteabeks.

Seaduseparanduse alusel hakatakse looma "meedia kirjaoskuse kavasid", mida saab kasutada sunnimeetmena digitaalsete platvormide vastu, et need lisaksid vajadusel inimeste postitusele valitsuse määratud raamistiku või kaasteksti märkuse.

Seaduseparandus puudutab pea igasugust digitaalset sisu, sealhulgas otsimootoreid ja tehisaru. Sisuliselt keelatakse ära tehisaru mõttekuriteod. 

Seaduseparandusega seatakse "tõsise kahju" vältimine kõrgemale poliitiliste sõnumite levitamise õigusest. Seega tõenäoliselt keelatakse ära arutelud keskpankade digiraha teemal, kas mehest võib saada naine ja kas vaktsiinid on ohutud või mitte. 

Üksikasjalikumalt saab Austraalia väärteabe seaduse kohta lugeda Baxteri postituste lõimest.

Mõttereformi kohta saab lugeda Objektiivist.

*Kodanikuajakirjandus (mitte ajada segi valitsuse rahastatud "vabaühenduste" ja aktivistide meediategudega) kujutab korporatistlikule riigikorrale märkimisväärset ohtu, kuna "ametlikud" kanalid sellist sisu ei kontrolli. Osutatud tüüpi ajakirjanduse parimaks näiteks on Elon Muski ja Donald Trumpi jutuajamine X-is, mida tänaseks on kuulanud otse 40 miljonit inimest ja millega on läbi erinevate kanalite tutvunud üle miljardi inimese. Seda tüüpi ajakirjanduse näideteks võib veel pidada Vigilant Foxi ja PeterSwedenit. X jagab autoritega reklaamitulu.