Sügisene tsiklimees eile Viinis Alexander Van der Belleni (vasakul) ja Norbert Hoferi valimisplakatitest mööda vuhisemas. Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters/Scanpix

Austria presidendikandidaat Norbert Hofer ütles Briti rahvusringhäälingule BBC, et taotleb rahvahääletust Euroopa Liidu liikmelisuse üle, kui blokk pärast Brexitit tugevamalt tsentraliseerub.

Hofer rõhutas, et tema poolt antud hääled ei tähenda automaatselt Euroopa Liidust lahkumise pooldamist.

Küll aga selgitas ta, et on kaks asja, mis võivad viia ta meelemuutusele. Esimene oleks Türgi vastuvõtmine Euroopa Liidu liikmeks.

Teise faktorina nimetas Hofer Euroopa Liidu reaktsiooni Suurbritannia lahkumisele.

“Kui vastus Brexitile oleks tugevamalt tsentraliseeritud Euroopa Liit, kus rahvuslikelt parlamentidelt võetakse volitused ning liitu valitsetakse kui riiki… Sellisel juhul me peaksime pidama Austrias referendumi, sest see viiks põhiseaduse muutmiseni,” ütles Hofer.

Austria Vabaduspartei kandidaat kinnitas BBC reporterile, et teda ei ole vaja karta. Küll aga toonitas ta, et kuigi Austrias elavad moslemid on osa nende maast, “ei ole islam osa meie väärtustest.”

Maikuistel presidendivalimistel kaotas Hofer ülinapilt oma liberaalsele rivaalile Alexander Van der Bellenile. Valimistulemused tühistati reeglite rikkumise tõttu.

BBC artikkel rõhutab püüdlikult Hoferi “paremäärmuslust.”

Uued presidendivalimised Austrias leiavad aset 4. detsembril.