Meeleavaldused Viini Ballhausplatzil Austria valitsuse koroonapiirangute vastu 14 novembril 2021. Foto: Scanpix

Alates tänasest kehtivad Austrias vaktsineerimispassita inimestele alates 12-eluaastast karmid liikumispiirangud, vahendab Austria ringhääling (ORF).

Piirangud kehtivad kogu riigis ja kestavad esialgu 24. novembrini, mil neid võib pikendada. Piirangud puudutavad umbes kahte miljonit inimest, kes ei ole ennast vaktsineerinud. 

Valitsuse korralduse kohaselt on kõikidel alates 12-aastastel vaktsineerimata ja koroonat mitte läbipõdenud inimestel keelatud ilma mõjuva põhjuseta kodust välja minna. Vaktsineerimispassita inimesed võivad kodust välja liikuda ainult üksikutel juhtudel, näiteks minna tööle, kooli või poodi, vanainimese eest hoolitsema, vaktsineerimisele või testimisele jne. 

Seni oli Austrias vaktsineerimispassita inimestel keelatud näiteks viibida restoranides-kohvikutes, külastada spordiklubisid või juuksurit. 

Ühtlasi kehtestati Austrias üleüldine maskikohustus ja õpilastele kolm korda nädalas testimine. 

Piirangute järgimist hakkab kontrollima politsei. Liikumispiirangu eirajale on trahv 500 eurot, politseiga koostööst keeldumise korral on trahv 1450 eurot. 

Austria valitsus loodab, et nüüd hakkavad inimesed end rohkem vaktsineerima. Vaktsineerituse taseme tõusu oli näha juba eelmiste piirangute kehtestamise järel. Praegu on Austrias vaktsineeritud ca 65 protsenti elanikest. 

Paljud poliitikud protesteerivad uute piirangute vastu, sest need lõhestavad ühiskonda ja panevad ettevõtted raskesse olukorda, kuna nad kaotavad kliente. Lisaks osutatakse sellele, et piirangutest kinnipidamist on keeruline kontrollida. 

Lisaks kriitikale piirangute osas, sh vastavuses põhiseadusele, valitseb pahameel ka viisi suhtes, kuidas uued piirangud kehtestati.

Austria tervishoiuminister Wolfgang Mückstein rääkis alguses karmide piirangute kehtestamisest ainult nendes piirkondades (nt Salzburg ja Ülem-Austria), kus nakatumine on väga kõrge. Natuke hiljem teatas kantsler Alexander Schallenberg teisel pressikonverentsil juba piirangute kehtestamisest kogu riigis. Kommunikatsioonisegaduse kõrval on kriitikat saanud ka kiirustamine, millega piirangud kehtestati.

Toimetas René Allik