Alexander Van der Bellen (vasakul) ja Norbert Hofer. Foto: Helmut Fohringer, AFP/Scanpix

Kuigi rahvusmeelne kandidaat Norbert Hofer kaotas Austria presidendivalimistel napilt oma vastasele, usutakse poliitikaringkondades, et Vabaduspartei saab sellest vaid tuult tiibadesse, sest mitte ühelgi varasemal korral ei ole see erakond pälvinud nii paljude valijate toetuse.

Kui pühapäeval juhtis Austria Vabaduspartei kandidaat Norbert Hofer 51,9 protsendiga roheliste liidri Alexander Van der Belleni 48,1 protsendi vastu, siis esmaspäeval välja kuulutatud lõplikud tulemused andsid Van der Bellenile 50,3 protsenti ja Hoferile 49,7 protsenti.

Kui Van der Bellen oli edukas linnades, siis Hofer kogus enim hääli maapiirkondades.

Seega saab Austria presidendiks Alexander Van der Bellen, kes on Euroopa Liidu meelne poliitik. Tema vanemad olid Eesti Vabariigi kodanikud ja elasid kuni 1941. aastani Eestis.

“Loomulikult olen ma täna kurb. Ma oleksin tahtnud olla teie hüvanguks meie imeilusa riigi president,” kirjutas Norbert Hofer Facebookis oma kaotust tunnistades.

Kuid nii tema kui Vabaduspartei juht Heinz-Christian Strache on vihjanud võimalusele, et hääletustulemusi moonutati.

Austria poliitikaringkondades usutakse, et kaotusele vaatamata on Vabaduspartei saanud vaid tuult tiibadesse, sest mitte ühelgi varasemal korral ei ole see erakond pälvinud nii paljude valijate toetuse.

Peavoolumeedias nimetatakse Austria Vabadusparteid “paremäärmuslikuks”.