Austria Vabaduspartei esimees Herbert Kickl kõnet pidamas, 24.05.2024 Foto: Scanpix

Austria Vabaduspartei võitis Euroopa Parlamendi valimised ja nõuab valitsuselt, et Euroopa Komisjoni luuakse tagasirände komissari koht.  

Vabaduspartei (FPÖ) on omaks võtnud väidetavalt "paremäärmusliku" tagasirände (remigration) vaadete süsteemi. Partei kutsub üles saatma mitte-euroopa taustaga inimesed, kes pole võtnud vaevaks lõimuda, tagasi nende kodumaale, vahendab poliitilist vasakäärmust esindav Euractiv.

Austria Euroopa Komisjoni komissari (voliniku) nimetamise õigus on Austria rahvaparteist (ÖVP) ja rohelistest koosneval valitsusel. FPÖ leiab siiski, et kuna nemad võitsid Euroopa Parlamendi (EP) valimised, peaks komissari nimetamise ja tema tegevuskava koostamise õigus jääma neile. 

FPÖ võitis EP valimistel 25,4 protsenti häältest. ÖVP sai 24,5 protsendi inimeste toetuse. 

FPÖ peasekretär Christian Hafenecker rääkis 11. juunil toimunud kohtumisel ajakirjanikega: "Viimaste nädalate jooksul olen ma valimiskampaaniat tehes märganud, et üle kõige soovivad inimesed mõistuspärast sisserändepoliitikat. Vajatakse tagasirännet."

"Meile on vaja tagasirände komissari," lisas ta ja leidis, et Austria voliniku peaks nimetama FPÖ.

2023. aastal leidis FPÖ juht Herbert Kickl, et inimesed, "kes keelduvad lõimumast" tuleb jätta ilma kodakondsusest ja saata riigist välja. 

Poliitilisi vasakäärmuslasi esindav Euractiv lisab, et tagasirände mõtet kuulutavad valged rahvuslased ning see on osa suuremast "suure asendamise" vandenõuteooriast. 

Austrias toimuvad septembris üldvalimised, mille võitu näitavad arvamusküsitlused FPÖ-le.

1950. aastatel loodud FPÖ asutajate seas olid mõned endised natsionaalsotsialistliku partei liikmed. Partei on kuulunud mitmed korrad valitsusse. 

Toimetas Karol Kallas