Austria kantsler Alexander Schallenberg, taamal Austria tervishoiuminister Wolfgang Mückstein. Foto: Scanpix

Austria ringhäälingu (ORF) andmetel on üleüldise vaktsineerimiskohustuse eelnõu esmane variant valmis ja ministeeriumides kooskõlastamisel.

Eelnõu kohaselt peab kõikidel Austrias elavatel isikutel olema järgmise aasta 15. märtsiks sissekanne vaktsiinipassis. Eelnõu ei sätesta vaktsineerimiskohustust 1. veebruarist, küll aga on see paika pandud poliitiliselt, kirjutab meediakanal Heute.

Alates 1. veebruarist kehtib esimese vaktsiinidoosi tegemise kohustus. Teine doos tuleb teha 14 kuni 42 päeva pärast esimest doosi ja kolmas doos 120 kuni 270 päeva pärast teist doosi. 

Kõik isikud, kellel on Austrias elukoht ja ei ole vaktsineeritud, saavad 15. veebruaril 2022 (ja pärast seda iga kolme kuu järel, kui vaktsineerima ei minda) kirja tervishoiuministrilt Wolfgang Mücksteinilt, milles nõutakse vaktsineerima minemist.

Eelnõu sätestab, et isik, kellel ei ole 15. märtsiks vaktsiinipassi, peab maksma kuni 600.- eurot trahvi. Juhul, kui isik ei ole pärast seda end vaktsineerida lasknud, järgneb uus trahv kolme kuu pärast. Seega on maksimaalne trahvisumma aastas 2400.- eurot. 

Isikule, kes jätab trahvid maksmata, saab määrata täiendava trahvi kuni 3600.- eurot. Juhul, kui ka see trahv jäetakse maksmata, saab isikule määrata vabadusekaotuse, vahendab Heute

Kohustuslikku vaktsineerimist ei pea tegema kuni 14-aastased lapsed, lapseootel naised, koroonaviiruse läbipõdenud (kuni kuus kuud pärast positiivset testi) ja isikud, kellel on tervislikud vastunäidustused. Lapseootel emadele hakkab vaktsiinikohustus kehtima kuu pärast lapse sündi. 

Üleüldise vaktsineerimiskohustuse seadus kehtiks eelnõu kohaselt esialgu kuni 31. jaanuarini 2024.

Toimetas René Allik