Austrias toimusid 29. septembril parlamendivalimised, mille võitis Vabaduspartei. Valitsuse moodustamine võib parteil olla siiski keeruline, kuna tegemist on ühisparteisse mitte kuuluvate konservatiividega.
Vabaduspartei (FPÖ) võitis selle 70-aastase ajaloo jooksul Austria valimised esimest korda ja riigi demokraatlike traditsioonide kohaselt on sellel õigus moodustada valitsus ja partei juhil Herbert Kicklil saada kantsleriks, vahendab Politico.
FPÖ kogus 29 protsenti häältest ehk võrreldes eelmiste valimistega pälvis ligi kaks korda suurema valijate toetuse. Teisele kohale jäi senine süsteemi-konservatiivide- ja valitsuse juhtpartei ÖVP 26 protsendiga. Kolmandale kohale jõudis Sotsiaaldemokraatlik Partei 21 protsendiga. Uusliberaalne NEOS pälvis enam kui üheksa protsenti häältest ja senine valitsuspartei Rohelised kogusid kaheksa protsendi valijate toetuse. ÖVP ja rohelised olid valijate suurimad kaotajad.
Valimiste osalus on väga kõrge ja valimas käis ligi 80 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.
Austria FPÖ võit koos teiste Euroopa riikide konservatiivsete parteide edusammudega näitab, et inimesed üle Euroopa Liidu ei salli enam riikide ühenduse bürokraatiat ja rohe- ning sisserändepoliitikaid. FPÖ peamiseks valimislubaduseks oli sisserände jõuline piiramine ja nõndanimetatud "remigratsioon" ehk sisserändajate kodumaale tagasisaatmine.
Ainsa parteina, mis on valmis minema koos FPÖ-ga valitsusse, on ÖVP, kuid selle juhtide tingimuseks on, et Kickl peab valitsusest välja jääma. Lisaks on Austria põhiseaduses kirjas, et kantsleri nimetamise osas on viimane sõna presidendil, kuid tänane riigi president on roheliste endine juht Alexander Van der Bellen.
Teisalt on valitsuskoalitsiooni moodustamine keeruline ka ÖVP-l, sest see peaks seda tegema poliitilises vastasääres olevate sotsiaaldemokraatidega ja tõenäoliselt tuleks kaasa võtta ka kolmas partei, milleks oleks NEOS.
Sellisel juhul oleks tegemist äärmiselt nõrga ja ebastabiilse valitsusega. Kui FPÖ peaks opositsiooni jääma, siis lõpeks see kas ennetähtaegsete valimiste või järgmistel valimistel partei veelgi suurema häältesaagiga.
FPÖ on ÖVP väiksema vennana olnud Austria valitsuses varemgi.
FPÖ juht peab oma suureks eeskujuks Ungari peaministrit Viktor Orbánit.
FPÖ-d süüdistakse venemeelsuses, kuna soovib Ukraina sõja kiiret lõpetamist.
FPÖ moodustati 1950ndatel aastatel oma patud ühiskonna ees lunastanud natsionaalsotsialistide poolt.
Toimetas Karol Kallas