Meeleavaldus vaktsineerimissunni ja piirangute vastu Hofburgi palee ees Viinis Foto: Scanpix

Austrias hakkab veebruaris kehtima üldine vaktsineerimiskohustus, kuid kahtlus selle sammu õigsuses on kasvamas ka valitsuses, vahendab Welt.

15. veebruarist hakkab Austrias kehtima alates 14. eluaastast üldine vaktsineerimiskohustus. Detailsed plaanid ja raamtingimused on välja töötatud, ühtlasi rakenduvad trahvid, mis on summeeritult 3600 eurot. Trahvide mittetasumisel ähvardab konto arestimine või arest kinnipidamisasutuses.

Üldise vaktsineerimiskohustuse kehtestamise eesmärk oli survestada inimesi end vaktsineerima. Ometi pole valitsuse samm seni oma eesmärki suurel määral täitnud – praeguseks vaktsineeritud on ligi 70 elanikest ja esmavaktsineerimiste arv väheneb. Laste ja noorukite seas on vaktsineerimata tervelt miljon inimest. 

Liidukantsler Karl Nehammer on tulnud välja ideega hakata väljastama vaktsineeritutele boonuskuponge. Sellele mõttele on aga vastu mitmed ministrid ja erakonnad, kirjutab Welt. Plaani suhtes on skeptiline ka liberaalne NEOS erakond.

Ühtlasi on sundvaktsineerimise plaani teostamisel suur surve kohalikele omavalitsustele, kelle halduskoormust trahvide väljakirjutamine ja keeldujatega tegelemine suurel määral kasvatab.

Põhiseadusminister Karoline Edtstadler sõnas Welti kohaselt uudisteagentuurile APA, et vaktsineerimiskohustus peaks olema seotud vaktsiinide tõhusa toimega. 

Toimetas René Allik