Juuksurisalong Murau linnakeses Austrias Foto: Bigstockphoto

Austria põhiseaduskohus tunnistas järjekordse koroonapiirangu vaktsineerimata inimestele põhiseadusvastaseks.

Menetluse all olnud piirang puudutas juuksurisalongi külastamise keeldu vaktsineerimata inimestele teise lockdowni ajal, vahendab Austria ringhääling (ORF). Kuigi koroonapiirangud nägid ette, et elukohast võib lahkuda "igapäevase elu hädavajalike põhivajaduste puhul", leidis kohus, et põhivajadus sõltub piirangute aja pikkusest ja juuksuri külastamise keeld oli väär. 

Piirangud kehtisid esialgu kümme päeva, kuid neid pidevalt pikendati, mistõttu lõpuks kestis elukohast lahkumise keeld ligi kolm kuud. Reeglid nägid väga konkreetselt ette, et vaktsineerimata inimesed võivad küll toiduainetepoodi või panka minna, kuid juuksuri külastamise osas oli neil keeld. 

Just see oli põhiseaduskohtu seisukohalt põhiseadusevastane, kus korralduse andja oleks pidanud ette nägema, et koroonareeglid võivad kehtida pikemalt ning ajaliselt pikema kestvuse korral muutub ka "põhivajaduste" tähendus. Põhivajadused, mis on 10 päevase kodusistumise puhul, ei ole võrreldavad nendega, kui inimene peab istuma kodus kolm kuud. 

Põhiseadusvastaseks on tunnistatud eelnevalt ka kultuuriasutuste külastamise keeld, ühtlasi puudutas see otsus ka kirikuid. Samuti on Austria kohus leidnud põhiseadusevastase olevat spordirajatiste külastamise keelu.

Toimetas René Allik