Eesti Panga president Madis Müller ja Eesti Panga kommunikatsioonispetsialist Mart Siilivask. Fotod: Eesti Pank

SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid pöördus avaliku kirjaga Eesti Panga presidendi Madis Mülleri poole, paludes selgitust, kas see on kooskõlas Eesti Panga väärtuste ja põhimõtetega, et selle töötaja Mart Siilivask kujutab tema hallatavas portaalis Lugejakiri.ee Konservatiivses Suveakadeemias osalenud alaealisi noormehi sodomiseerimise objektidena, kasutades selleks ebaseaduslikult SAPTK fotosid, millelt on suveakadeemias osalejad selgelt äratuntavad.

Lgp Eesti Panga president, hr Madis Müller,

Pöördun Teie poole seoses asjaoluga, et Eesti Panga töötaja, kommunikatsioonispetsialist Mart Siilivask on avaldanud tema juhitavas libauudiste portaalis Lugejakiri.ee "uudise" 12.–14. augustil Kernu mõisas toimunud esimesest Konservatiivse Suveakadeemiast, millest võtsid osa 27 noort meest.

Kuigi Konservatiivne Suveakadeemia toimus rõhutatult härrasmehelikus vaimus, kujutab Mart Siilivask seda läbivalt homoseksualistliku kokkutulekuna. Sellest annavad tunnistust nii tema koostatud artikli pealkiri "OHHOO! Tänu kolme täiskasvanud mehe ühisele pingutusele said 27 poissi üleöö meesteks" kui ka artiklis kasutatud nilbed väljendid, nagu nt "Konservatiivsus suruti hellalt sügavale noortesse sisse". Artikli kommentaariks kirjutab Mart Siilivask Lugejakiri.ee Facebooki lehel, et "kõik osalejad lahkusid ürituselt rahuldatuna" ning et "Üks asi on küll kindel: kindlasti süstitakse noortesse meestesse konservatiivsuse seemet ka järgnevatel aastatel."

Uudise ilmestamiseks kasutas Mart Siilivask luba küsimata ehk selgelt seadusevastaselt kolme Sihtasutusele Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks kuuluvat fotot, mille ta eemaldas alles fotode autori korduvalt väljendatud protesti peale. Teiste hulgas kasutas Mart Siilivask uudise päisepildina grupifotot, millelt on nägupidi ära tuntavad kõik suveakadeemias osalenud, teiste hulgas alaealised keskkooliõpilastest noormehed (lisatud kuvatõmmis).

Olgu huumorivõtmes või mitte, kuid Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimehena ei saa ma seda kuidagi heaks kiita, et meie korraldatud üritusel osalenud alalealisi kujutatakse avalikult sodomiseerimise objektidena. Ühtlasi pean seda täiesti kohatuks, kui täiskasvanud meesterahvad, eriti veel riigiametnikud, hakkavad koolikiusajalikult avalikult välja elama oma homoseksuaalseid fantaasiaid inimeste suhtes, kes on fotodelt selgelt äratuntavad.

Eelnevat silmas pidades palun Teilt kui Eesti Panga presidendilt selgitust, kas Eesti Panga töötaja seesugune käitumine on Teie juhitud organisatsiooni väärtuste ja põhimõtetega kooskõlas. Ühtlasi juhin tähelepanu asjaolule, et paljud Lugejakiri.ee postitused Facebookis – nagu ka kõnealuste libauudiste levitatav postitus – on tehtud tööpäeva ajal. Seoses sellega tekib küsimus, kas hr Siilivask tegeleb Eesti Panga töötajana tööpäeva ajal oma põhitöö või hoopis isikliku äriprojektiga.

Lugupidamisega

Varro Vooglaid