Genfis kõnelevad korraga Norbert Hofer (vasakul) ja José Manuel Barroso (paremal). Foto: Pierre Albouy, Reuters/Scanpix

Goldman Sachsi pankur ja endine Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso ärritus läinud nädalal Genfis Vabaduspartei kandidaadina Austria presidendiks pürgiva Norbert Hoferi peale, nimetades tolle seisukohti migratsiooni vallas natslikeks.

Genfi Ülikooli Rahvusvaheliste Uuringute Instituudis toimunud paneeldiskussioonil tegi Barroso kaaskõneleja kohta avalduse, et “Austria mulle meeldib, aga teatud inimesed mitte.” Barrosole ei meeldi, et Hofer on koos teiste Austria parlamendiliikmete ja välisministri Sebastian Kurziga teinud ettepaneku rajada Kreeka saartele ja Põhja-Aafrikasse laagrid migrantide identiteedi tuvastamiseks.

Barroso rõhutas, et Euroopa Liit tuleks toime enam kui nelja miljoni migrandiga Lähis-Idast ja Aafrikast, kui liikmesriigid vaid võtaksid nood ühiselt blokki mööda laiali jaotada.

Hoferi kava ja seega Austria praegune migratsioonipoliitika meenutab Barrosole aga “kontsentratsioonilaagreid.” Hofer omakorda päris Barrosolt aru: “Kuidas sinuga on” On sul pagulasi kodus? Sa oled rikas mees. On sul oma kodus pagulasi?”

Nööge, nagu oleks ta varmas pagulaskoorma teiste õlgadele veeretama, ajas Barroso vihale ja ta hakkas järsult häält tõstma.

“Ära tõsta oma häält,” ütles Hofer. “Sa oled toetanud sõda [Iraagis]. See on tõsi, see on tõsi, ja seepärast sa oledki nii närvis.”

2000ndate aastate alguses ajas Barroso koos Briti peaministri Tony Blairiga Iraagi sõja asja, rõhutades vajadust eemaldada võimult sealne diktaator Saddam Hussein.

Kauaks venima jäänud Austria presidendi kordusvalimised peaksid toimuma 4. detsembril. Reedel tuli Hofer lagedale uue loosungiga: “Südame ja hingega Austria eest… Ja aidaku mind Jumal.”