Süüria president al-Asad pole poolteist aastat intervjuusid andnud, ent hiljuti arvas ta selleks olevat taas sobiva hetke, kuna avalikkuse hoiak Süüria sõja suhtes on viimase paari aastaga oluliselt muutunud ning tänu teatud sündmustele on Süüria taas tähelepanu keskmes.
Objektiiv vahendab intervjuud selleks, et pakkuda Eesti inforuumis võimalus lähemalt näha, kuidas mõtestab Süürias toimuvat lahti riigi president. Teise poole perspektiivi esile toomine on oluline, kuna ükski teine väljaanne Eestis pole seda teinud.
Kui kellelgi on tõrge intervjuud vahendanud Venemaa telekanali RT suhtes, siis olgu mainitud, et sarnase sisuga ja sarnases vormis intervjuu andis al-Asad hiljuti ka Itaalia riiklikule telekanalile RAI.
"Inimesed on aru saanud, et nende valitsused on neile Lähis-Idas, Jeemenis ja Süürias toimuva kohta valetanud. Inimesed saavad aru, et neile valetatakse, kuid nad ei tea, mis on tõde. Ma leian, et aeg on rääkida tõde," rääkis al-Asad RT ajakirjanikule.
Alljärgnevalt on esitatud RT poolt al-Asadiga tehtud intervjuu mahakirjutus.
al-Asad: Ma olen kohtunud ka paljude Lääne ajakirjanikega. Neid ei huvita informatsioon, neid huvitavad kõmu-uudised. Neid ei huvita adekvaatse info edastamine ja selle tõttu ma lõpetasin aastaid tagasi intervjuude andmise.
RT ajakirjanik uuris al-Asadi käest, milliseid ohvreid on Süüria rahvas pidanud kandma alates 2011. aastast.
al-Asad: Surma ja vigastada saanud rohkem kui sada tuhat Süüria sõdurit. Surma on saanud kümneid tuhandeid süütuid Süüria inimesi. Süüriat on selles sõjas toetanud Iraan ja Venemaa.
RT: Miks peaks Vladimir Putin saatma ühte Lähis-Ida diktaatorit kaitsma Vene sõdurid?
al-Asad: Süürias ei sure inimesed mõne üksiku inimese eest, nad surid eesmärgi nimel. Nad kaitsesid oma riiki, olemist, enda tulevikku. Kui Venemaa saadab oma sõdurid Süüriasse terroristidega võitlema, ei kaitse ta mõnda diktaatorit, vaid eelkõige enda huve ja Vene inimesi, sest terrorism ei tunne piire. Terrori jaoks on maailm üks suur areen.
Teiseks kaitsevad Vene sõdurid rahvusvahelist õigust. Rahvusvahelise õiguse kaitsmine Süürias on Venemaa huvides. Süüria stabiilsus ja huvid ühtivad Venemaa omadega.
RT: Te ilmselt teate, et NATO riikides on Teie maa ja Teie isik keemiarünnakute sünonüüm. Kas Teie valitsus viskas 21. augustil 2013 Ghouta linnale keemiapomme?
al-Assad: Kas pole kummaline, et samal päeval kui toimus nimetatud väidetav keemiarünnak, saabusid Süüriasse rahvusvahelised keemiarelvainspektorid? Kas see poleks natuke rumal, kui Süüria armee kasutaks keemiarelva samal päeval kui on teada, et tulevad inspektorid?
Teiseks: väidetavalt sai selles rünnakus surma kuni kakssada inimest. Ghouta on väga tihedalt asustatud piirkond ja kui keemiarünnak oleks toimunud, oleks surnuid olnud kümneid tuhandeid.
Kolmandaks: see keemiarünnak toimus ainult Lääne riigijuhtide peas. See oli Süüria ründamise ettekäändeks, kuid selle juurde ei toodud ühtegi käega katsutavat tõendit rünnaku toimumise kohta. Mitmed uurimised ja aruanded lükkasid sellise süüdistuse ümber.
Süüria armee pole pannud toime keemiarünnakuid ei enne ega pärast oma keemiarelvade üleandmist OPCW-le [Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon; anti üle 23. juunil 2013 ja hävitati 18.08.2013].
Me ise kutsusime OPCW oma riiki, kuid uurimisrühmad ei ole erapooletud. Need on tavaliselt kallutatud.
RT: OPCW juht Fernando Arias on Süüria keemiarelvade aruannet tutvustades öelnud, et üle antud keemiarelvade ja varude nimekirjades on suured vahed?
al-Asad: Miks nad alles nüüd sellest räägivad. Neil on olnud kuus aastat aega selliseid väiteid uurida. Me oleme olnud keemiarelvade osas kogu see aeg Lääne tähelepaneliku jälgimise all. Kas meist poleks mõistusevastane kasutada sellistes tingimustes keemiarelvi?
Alati kui keemiarelva süüdistused on esile kerkinud, on see toimunud ajal kui Süürial on läinud hästi, ka sõjaliselt. Miks me peaksime kasutama keemiarelvi siis kui me võidame? Süürial ei ole keemiarelvi, kuid kui sedasi mõtelda, on keemiarelvi mõistlik kasutada siis kui sõjas läheb halvasti.
RT: Kas Te eitate kõiki Khan Shaykuni, Douma, Aleppo ja teisi väidetavaid keemiarünnakuid?
al-Asad: Jah, tegemist on olnud ainult süüdistustega. See, kes väitis, et tegemist oli keemiarünnakuga, oleks pidanud ka oma väiteid tõestama.
RT: Kuid OPCW veenis Ühendkuningriiki, USA-d ja Prantsusmaad teie riiki pommitama?
al-Asad: Veenmine ja uskumine on üks asi, kuid millegi tõestamine teine. Kas neil on tõendeid, mis tõestaksid nende väiteid? Neil ei ole mitte midagi.
RT: Mida Te arvate kuuldustest, mis levivad teie poolel, et keemiarelvarünnakutele viitavaid videomaterjale on manipuleeritud ja keemiarelvi on kasutanud hoopis nõndanimetatud mässulised ise ning neid on keemiarelvadega varustanud Saudi-Araabia valitsus?
al-Asad: Kui Te neid videoid tähelepanelikult vaatate, siis saate aru, et need on lavastatud. Mõned inimesed mängivad ohvreid. Ja nii on juhtunud paljude intsidentide puhul, mitte ainult väidetavate keemiarünnakute juures. Näiteid võib veel tuua väidetavatest pommitamistest ja teistest rünnakutest.
Näidatakse, kuidas keegi on tulistamise ohver, kuid peale filmimist tõuseb inimene püsti ja kõnnib minema. YouTube'is on hulk videoid sellistest pettustest. Me võime teile (RT-le) selle tõestuseks anda materjale.
RT: Valged Kiivrid, keda on varem toetanud Ühendkuningriigi välisministeerium ja mis hiljuti sai suure rahasüsti Trumpi valitsuselt, väidavad, et tegemist on autentse materjaliga. Nende sõnul on inimesed, kes need videod filmisid, kuni 2018. aastani Teie riigis päästnud kuni 150 000 inimest.
al-Asad: Kui te vaatate, kes on need "inglid", Valged Kiivrid, siis Te näete samu nägusid ka Al-Qaeda võitlejate ridades. Teada on üks inimene, kes on jäänud videole peade lõikamisega ja Süüria sõduri südame söömisega ning valge kiivriga. Selliseid näiteid on internet täis. Meie kandis ei usu Valgete Kiivrite PR trikke mitte keegi. Nad on moslemite terroriorganisatsioonide haru.
RT: Ühendkuningriigi riigitelevisioon BBC ja Amnesty International on süüdistanud Teid, et Te olete alates 2013. aastast kasutanud nõndanimetatud kassettpomme, mis on keelatud. Inimõiguste Valvurid (Human Rights Watch) on näidanud tõestuseks satelliidifotosid, kui Teie räägite YouTube'i videotest? Need on ühed suurimad MTÜ-d ja telejaamad.
al-Asad: Mitte ükski sõda pole hea sõda, see peaks olema iseenesest selge. Alati on ohvreid. Kuid Süüria eesmärgiks on oma rahva südamete võitmine ja oma rahva tapmine ei käi selle eesmärgiga kuidagi kokku. Süüria armee sõdib terroristidega. Paraku on võimalik, et selle käigus on viga saanud tsiviilelanikud ja Te võite seda uurida. Kuidas saab Süüria rahvas toetada oma riiki, oma presidenti ja armeed, kui need neid hävitavad?
RT: Kas Al-Qaedast, IS-ist – mida toetavad USA ja Ühendkuningriik – ja teistest terroristidest lahti saamiseks oli ainuke võimalus Ida-Aleppo õhust pommitamine? Kas selle kiitsite heaks Teie ise või Teie komandörid?
al-Asad: Jah, me tegime seda ja mõned piirkonnad vabastati nii ilma lahinguteta. Me rääkisime nende gruppidega läbi ja nad lahkusid sellest piirkonnast ning meie saime need oma kontrolli alla.
RT: Me oleme näinud piltidelt Ida-Aleppos toimunud hävitustööd. Kas see oli tõesti ainus viis al-Qaeda, Islamiriigi ja sarnaste gruppide purustamiseks?
al-Asad: Need Ida-Aleppos tegutsenud grupeeringud pommitasid tsiviilelanikke iga päev ja tapsid Aleppos sadu tuhandeid inimesi. Riigi ja armee missioon on kaitsta tsiviilelanikke nende terroristide eest. Kuidas me saame seda teha, kui me terroriste ei ründa?
RT: Sellistest asjadest loomulikult NATO riikides ei räägita. Aga mida Te kostate topeltpommitamise süüdistuste peale? Et pommitatakse Teie ja Venemaa õhuväe poolt mingit kohta, peale mida lähevad sinna abitöölised ja siis pommitatakse jälle?
al-Asad: Läänes levib hulgaliselt lugusid, kus üritatakse näidata, et Süüria armee tapab sihilikult ja põhjuseta oma inimesi. Tuuakse näiteks Valgeid Kiivreid ja teisi terroristide aladel tegutsevaid abiorganisatsioone, nagu Süüria armee ründaks neid ainult selle eesmärgiga, et põhjustada lihtinimestele kannatusi.
Tegelikult on juhtunud vastupidi. Tsiviilelanikud on nende abistajate juurest jooksnud valitsuse poolele abi otsima. Nii pole juhtunud ainult Aleppos, vaid igal pool. Need samad inimesed elavad tänaseni Ida-Aleppos ja sarnastes piirkondades. Miks, kui me neid tapame? Miks nad pole Türki põgenenud? See peaks Lääne narratiivid ümber lükkama.
RT: Kuid britid, need samad valged kiivrid, on minu programmis rääkinud ja paljud teised väidavad, et need organisatsioonid pole terroristid, nagu Teie ja Venemaa väidate. Et need on ainult humanitaarorganisatsioonid.
al-Asad: Meil on pildid, videod, tõendusmaterjalid. Need ei ole tühipaljad süüdistused. Me võime Teiega seda jagada, meil on see materjal olemas.
RT: Minnes tagasi Darya demonstratsioonide juurde Damascuses [25.04.2011], siis BBC – Ühendkuningriigi riigitelevisioon – näitas kaadreid, kus inimesed väitsid, et teie isiklikult andsite käsu 13-aastase Hamza Ali Al-Khateebi tapmiseks. Kas see on tõsi? Samuti intervjueeris BBC hulka inimesi, kes kõik väitsid, et Süüria sõjani viisid Teie eksimised ja otsused, mitte al-Qaeda ja IS-i terror?
al-Asad: Demonstratsioonide alguses kaotasime me mõne esimese päeva jooksul viis politseinikku, kes lasti maha, tulirelvade ja kuulidega. Kuidas me saame seal rääkida "rahumeelsetest meeleavaldustest" kui politseinikke tapetakse? Neid sedasi nimetada pole korrektne. Korrakaitsjaid ja meeleavaldajaid tulistati automaatrelvadest, mida politseil sel hetkel ei olnud.
RT: Kuid seda last piinati?
al-Asad: Ei-ei-ei, see pole tõsi. See laps tapeti ja viidi haiglasse. Kõik jutud suitsukonidega põletamisest ja piinamisest ei vasta tõele. Ma kohtusin tema vanematega ja nemad teavad, kuidas asjad tegelikult juhtusid. Seda piinamise juttu räägitakse ainult Lääne ajakirjanduses, Süürias keegi nii ei arva. See lugu on meie reaalsusest täiesti lahus. Ta sai surma, kuid kes tulistas, ei tea keegi. Kui sul on kaootiline meeleavaldus, siis võib igaüks sinna imbuda ja hakata tulistama suvalises suunas. Selline inimene võib tappa kättemaksuks politseiniku ja võib olla ka vastupidi.
RT: Saksamaal räägitakse midagi Osakond 251-st, mis on väidetavalt Teie piinamisrühm.
al-Asad: Me ei piina inimesi. Meil ei ole piinamisrühma. Meil pole Süürias piinamispoliitikat. Milleks meile on piinamist vaja? Kas see on psühholoogiline probleem, et sa tahad lihtsalt sadismist inimesi piinata? Informatsiooni jaoks? Meil on olemas kogu vajaminev info. Suurem osa inimesi toetab Süürias valitsust. See on põhjus, miks me peale üheksat aastat oleme veel siin vaatamata kogu Lääne ja Araabiamaade naftadollari agressioonile. Miks me peaksime inimesi piinama? On võinud olla küll üksikjuhtumeid, mida võib juhtuda igal pool, kuid riigina meil pole sellist poliitikat, et kedagi peaks piinama. See ei tee midagi paremaks. See on väga lihtne põhimõte.
RT: Kuidas Te vaatate selle peale kui brittide Kuninglik merevägi pidas kinni Iraani tankeri, mille peal oli kütteõli Süüria jaoks. Kuidas sanktsioonid mõjutavad käesoleval talvel Süüria kõige vaesemaid inimesi?
al-Asad: Esiteks, see on piraatlus. See on Ühendkuningriigi režiimi poolt toime pandud piraatlus. Selline on sõna "režiim" otsene tähendus, sest režiim ja selline jõugupiraatlus on väga sarnased. Teiseks tahavad nad karistada Süüria inimesi, kes pidid oma valitsuse vastu teatud sõja arenguastmetel üles tõusma, kuid nad ei teinud seda. Need inimesed pidid toetama terroriste – nõndanimetatud "mõõdukaid" mässajaid, "inglitest" Valgeid Kiivreid –, kuid inimesed ei teinud seda ja nad seisid koos oma valitsusega. Nüüd nad peavad selle eest kannatama, taluma tagajärgi. Nad vajavad õpetust, et oleks pidanud olema Lääne [mahitatud mässajate] poolt. Seda esiteks.
Teiseks võib olla tegemist viimase hetke pingutusega ässitada inimesi oma valitsuse vastu üles. Nad proovisid seda teha eelmisel talvel ja varemgi, kuid see ei tööta. Inimesed teavad kogu lugu ja teavad seda, mis on nende huvides.
RT: Inimesed Globaalses Lõunas ja Teie riigis võivad arvata, et Lääs toetab terroriste, kuid kui Lääne inimesed juhtuvad meie intervjuud vaatama, arvavad nad, et tegemist on jaburate süüdistustega. Mida Te arvate sellest, et Ühendkuningriigi ja Obama – sest Trump on ilmselt aru saanud, millega Süürias on tegemist – valitsused toetasid al-Qaedat ja ISIS-t?
al-Asad: See on nii, sest ameerika ametnike, selliste prääksujate nagu John Kerry, Hillary Clinton ja paljude teiste jaoks on see modus operandi. USA toetas kunagi al-Qaedat Nõukogude Liidu vastu. See on nende tegutsemispõhimõte.
RT: Kuid peale 9/11, miks nad peaksid sama viga kordama?
al-Asad: Ameerika poliitika üldiselt seisneb katse-eksituse meetodi kasutamises. Nad tungisid Afganistani ja ei saavutanud midagi. Nad tungisid Iraaki ja ei saavutanud midagi. Nad tungisid muudesse riikidesse ja iga kord nad üritavad midagi muuta.
Täna on nende vaatepunkt see, et nad sõdivad enda ellujäämise eest, sest nad on kaotamas oma hegemooniat. Nad on üritanud sõdida Venemaaga, Iraaniga, Süüriaga ja teistega. Sellistes sõdades on neil vaja käsilasi. Nad avastasid, et kui nad saatsid Iraaki oma armee, see ei töötanud ja nad kaotasid. Kaotasid palju ja maksid oma hinna ning seda isegi Ameerika Ühendriikides endis.
Nüüd on nende jaoks lihtsam saata oma eesmärkide eest sõdima vahemehed. Al-Qaeda on selline käsilane Süüria, Venemaa ja Iraani valitsuste vastu.
Kuid on tõendid. Võtame veel ISIS-e. Kuidas ISIS tühja koha pealt nii äkki nii võimsaks sai? Kuidas nad 2014. aastal ühekorraga Iraagis ja Süürias välja ilmusid? Miks neil oli Ameerika relvastus? Kuidas ISIS-el õnnestus Türki smugeldada miljoneid barreleid naftat, kui seda õhuruumi kontrollisid Ameerika lennukid? See juhtus kõik selle pärast, et neid taheti ära kasutada Süüria armee vastu. Faktid kõik kinnitavad seda.
RT: Kuid miks see kõik edasi kestab? Te olete rääkinud erinevate rahvusvaheliste organisatsioonidega ja erinevate vahendajatega. Mida Te arvate [endisest] ÜRO Süüria erisaadikust Staffan De Misturast tema viimaste päevade [intervjuu toimus novembri alguses] väljaütlemiste taustal, kus ta ütles, et "ma pidin oma tegevuse erisaadikuna [2018. aasta lõpus] lõpetama, sest peale kõiki sündmusi Aleppos, Darayas, Idlibis ja mujal ei saanud ma suruda Assadi kätt ja öelda malesh ("ära muretse" araabia keeles). Teie rääkisite nendega kui neutraalsete vahemeestega. Kuid kas keegi neist oli neutraalne?
al-Asad: Sellisele kohale ei saa neutraalne inimene. Ameerika Ühendriigid on nõus ainult nukkudega.
RT: Kas te olete temaga kätt surunud?
al-Asad: Ta [De Mistura] palus minuga kokkusaamist, kuid ma keeldusin. Aga ta tahtis minu kätt suruda. Ta oli erapoolik. Ta täitis ameeriklaste programmi. Ta tegi seda ehk pisut arukamalt, kuid ikkagi see ei töötanud, sest ta oli kallutatud.
RT: Mis asi oli täpselt Genfi protsess? Seal Süüriat esindav delegatsioon ei ole ametlik Süüria valitsuse delegatsioon, kuid te toetate seda.
al-Asad: See [Genfi protsess] oli Ameerika poliitika. Poliitiliselt üritati saavutada seda, mida ei õnnestunud alguses saavutada demonstratsioonide ja hiljem terroristidega. See oli ka põhjus, miks see läbi kukkus. See lähtus eesmärgist kukutada valitsus ja asendada see mingi vahevõimuga.
Sedasi oleks Süüria allutatud rahumeelselt oma kontrollile, nagu on juhtunud paljudes teistes riikides. See on põhjus, miks algne Genfi protsess läbi kukkus ja miks me venelastega Sotši läksime. Tänaseks võivad läbirääkimised toimuda taas Genfis, kuid see on ainult geograafiline koht. Protsess on jätkuvalt Sotši oma ja seal alguse saanud. Ei ole tähtis, kus kokku saadakse. Me saatsime oma delegatsiooni sinna eelmisel kuul ja eelmisel nädalal hakkasid nad arutama juba uut konstitutsiooni. Sotši töötab.
RT: Mida Te arvate venelaste süüdistustest, et USA varastab Põhja-Süüria naftaväljadelt kolmekümne miljoni dollari eest naftat ühes kuus? Kas see on mingi Trumpi kauplemiskoht Genfis toimuvatel läbirääkimistel? Miks peaks riik [USA], mis on suur nafta netoeksportija, veel lisaks kuskil kuus kolmekümne miljoni dollari eest naftat varastama?
al-Asad: Kui ISIS alustas 2014. aastal Süüria nafta varastamisega, siis tegid nad kaupa kahe partenriga. Üks oli Erdogan ja tema jõuk ning teine Ameerika Ühendriigid, CIA ja teiste struktuuride abil. Kui keegi kolmas röövis Süüria naftat, siis ameeriklased olid nende partnerid. Asi on rahas ja võimus, mida see annab. Kui kurdid alustasid Süüria nafta varastamisega, siis olid ameeriklased nende partnerid. Tegemist pole millegi uuega. Küsimus on rahas ja naftas. See pole kuidagi seotud käimasolevate läbirääkimistega.
RT: Miks Te ei ole vihane, sest tegemist on Genfi Konventsiooni neljanda sätte, mis puudutab riigi maavarade rüüstamist, rikkumisega?
al-Asad: Muidugi me oleme vihased. Kõik süürlased on vihased. See on rüüstamine. Selles piirkonnas ei ole korda ja see rikub rahvusvahelist õigust.
Selles pole midagi uut ja see ei puuduta ainult sõdasid. Ameeriklased tahavad alati rüüstata teisi maid, erinevatel viisidel. Nad ei rüüsta ainult nende maavarasid, naftat, raha või sarnaseid asju. Nad rüüstavad ka riikide poliitilisi ja kõiki muid õiguseid. See juhtus juba nii peale 2. Maailmasõda, selles pole midagi uut. See pole midagi, mis oleks lahus nende varasemast poliitikast. Kuid iga kord rüüstamise laad natuke muutub ja täna kujutab nafta ja õiguste rüüstamine Ameerika poliitika karmimat poolt.
RT: Mida Te kostate selle väite peale, et enne sõda peeti plaani viia läbi Süüria Lähis-Idast Lääne-Euroopase naftajuhe, mis oleks oluliselt vähendanud Venemaa rolli nafta tarnijana.
al-Asad: Igasuguseid mõtteid on olnud ja sellest on ka räägitud, kuid keegi pole konkreetse torujuhtme rajamise kavatsusega meie poole pöördunud.
Kuid oli plaan rajada naftajuhe, mis oleks saanud alguse Iraanist, läbinud Iraagi ja Süüria ning jõudnud Vahemere äärde. Kui sellest juhtmest on juttu, siis võib-olla tõesti [puudutaks see Venemaad]. Kas Süüria sõda võis saada alguse nafta pärast? Siis jah, võis küll. See on võimalik. Kuid see ei ole ainuke faktor. Ärge unustage, et käib sõda Ameerika Ühendriikide ja ülejäänud maailma vahel. Me räägime tektoonilistest muutustest. Peale 2. Maailmasõda alguse saanud maailmakord on oma aja ära elanud. Eriti sai see ilmsiks peale Nõukogude Liidu kokku kukkumist ja ühepooluselise maailma tekkimist. Senine maailmakord ei toimi enam.
Täna on ühel pool tõusvad jõud nagu Venemaa, Hiina ja India ning teised maad. Ameerika ühendriigid ei talu enda kõrval ühtegi partnerit, kes nendega koos maailma juhiksid. Isegi Ühendkuningriike, Prantsusmaad ega ühtegi teist suurt riiki. Nad ei talu partnereid ja selle pärast nad täna sõdivad. Süüria sõda on 3. Maailmasõja mikrokosmos [videos alates 29:30 – toim], mida peetakse ilma võidurelvastumiseta ja läbi vahemeeste ja kus mängivad rolli mitmed faktorid. Nafta on ainult üks faktor.
RT: Süüria on alati toetanud palestiinlasi ja nende kohta käivaid ÜRO resolutsioone. Mis Te arvate, kas Iisrael, kellel on tuumarelvade näol massihävitusrelvad, mõjutab kuidagi Euroopa Komisjoni ja USA Välisministeeriumi ning Pentagoni?
al-Asad: Kindlasti. Iisrael on meie vaenlane. Nad okupeerivad meie maad. On iseenesest mõistetav, et nad võivad olla osalised kõiges, mida võetakse ette Süüria vastu. Fotodelt on näha, et nad on otseselt seotud terroristidega, nad ravivad haavata saanud terroriste oma haiglates.
RT: Te usute, et sellised väited on tõde, et Iisraeli valitsus toetab otse al-Qaedat ja IS-Daeshiga seotud relvarühmitusi, eesmärgiga purustada Süüria valitsus?
al Asad: Esiteks Iisrael avalikustas need fotod ametlikult uudistes. Teiseks, alati kui Süüria väed saavutasid Lõunas Al-Nusra vastu edu, pommitas Iisrael meie sõdureid. Või kui me saavutasime edu kuskil mujal Süürias, iisraeli lennukid pommitasid meie armeed. Nii on asjad toimunud. On olnud ka kokkulangevusi Iisraeli ja terroristide operatsioonide vahel.
Iisrael üritab oma eesmärke saavutada ka läbi Ameerika Ühendriikide ja läbi eurooplaste. Neil on üks agenda ja üks huvi. See oli nii juba enne sõda ja on mõistetav, miks Iisrael on selles kõiges osaline.
RT: Ühendkuningriik, Ameerika Ühendriigid, eurooplased ja teised ei ürita teie valitsust enam õhust puruks pommitada. NATO riikide meedias oli hiljuti suur uudis, kuidas USA 75. Rügemendi eriväelased tapsid ISIS-e juhi al-Baghdadi Süüria Idlibi provintsis. Kas Te olete kindel, et al-Baghdadi treeniti välja, teda piinates ja muud moodi, Abu Ghraibi vanglas USA sõjaväe poolt?
al-Asad: Ta oli nende vanglas nende valve all. Ameeriklased olid need, kes ta vabaks lasid. On väheusutav, et al-Baghdadi lasti niisama vabaks ja äkki, lihtsalt niisama sai temast kõigi maailma moslemite kaliif – nagu ta ennast nimetas. Ta valmistati ette ameeriklaste poolt seda rolli mängima ja me ei taha hästi uskuda seda lugu tema tapmisest. Võib-olla ta tapeti, kuid seda me täpselt ei tea. Tegemist on ameeriklaste puhtaks pesemise operatsiooniga, millega kõrvaldati tunnistajad, kes oleksid võinud kinnitada nende seotust terrorismiga. Seda mitte ainult viimaste aastate, vaid terve viimase kümnendi jooksul.
Te kindlasti teate neid ulmefilme, kus kustutatakse ära inimeste mälu. Ameeriklased tahavad samamoodi inimeste mälu ära kustutada. Nad tahavad, et avalikus ei saaks teada, et just nemad olid al-Qaeda, IS-i ja al-Nusra taga.
Kui Saddam Hussein kinni võeti, näidati seda. Kui ta tapeti, näidati seda. Kui tema pojad tapeti, näidati ka seda. Kui Gaddafi tapeti, nad näitasid tema laipa.
Miks nad ei ole meile näidanud Bin Ladeni laipa? Miks nad ei ole meile näidanud al-Baghdadi surnukeha? Meil on ainult nende väljamõeldud lood terrorismiga võitlemisest ja kangelaslikest erioperatsioonidest.
Võib-olla ta [al-Baghdadi] tõesti tapeti, sest inimesena oli ta oma kasutamisaja ületanud ja neil on vaja kedagi uut. Võib-olla soovivad nad muuta koos nimega kogu ISIS-t? Panna sellele teise nime ja teha sellest mõõduka organisatsiooni, mida saaks taas turul kasutada? Kasvõi Süüria valitsuse vastu.
RT: Trumpi valitsus tänas Süüriat koostöö eest?
al-Asad: Me ei ole kellegagi Ameerika Ühendriikides koostööd teinud. Meil pole suurema osa Lääneriikidega, kes astusid Süüria vastu, mingeid sidemeid.
RT: Kuidas Te hindate Türgi ja Euroopa riikide olukorda nüüd, kui IS-Daeshi võitlejad hakkavad Euroopasse tagasi pöörduma või emigreeruma. Kui ohtlik on näiteks täna elada Londonis, Pariisis või mõnes muus Euroopa Liidu suurlinnas?
al-Asad: Euroopa Liidu ja Türgi suhted on mitmetised. EL vihkab Erdogani, kuid nad vajavad teda. Nad teavad, et Erdogan on fanaatiline islamist. Nad teavad, et Erdogan saadab neile ekstremiste ja isegi terroriste.
RT: Euroopa on Teie riigist võtnud vastu palju immigrante?
al-Asad: Mõned neist on pärit meilt, aga paljud on mujalt maailmast. Suurem osa on ilmselt Süüriast. Kõik ei ole ekstremistid ja suurem osa on tavalised Süüria inimesed, kes põgenesid terrori ja pommitamiste eest. Eurooplased ei armasta Erdogani, kuid nad vajavad teda.
Teiselt poolt pole nende inimeste vastuvõtmine ja abistamine ohtlik. Kõige ohtlikum on terrorismi toetamine Süürias. See on variserlik – kuidas sa saad toetada, võimalik et sadu tuhandeid terroriste Süürias ja loota, et need kord otsaga sinu enda juurde ei jõua?
RT: Ühendkuningriigi valitsus on võtnud briti ISIS-e võitlejatelt ära kodakondsuse. Ilmselt peatselt lüüakse Süürias puruks viimased terroristide tugipunktid. Mida Te kavatsete nende terroristidega teha. Kas Te kuulutate välja kõigi nende amnestia, kes teie vastu võitlesid?
al-Asad: Idlibi vabastamine ei tohiks enam kaua aega võtta. Me oleme andnud tsiviilelanikele võimaluse sealt lahkuda ja see toimub praegu. Kuid neid ei lasta sealt tulema, inimesed põgenevad sealt salaja, üksikute perekondade kaupa, sest kui nad vahele jäävad, võidakse nad tappa.
RT: Kas nad põgenevad lääne või lõuna poole?
al-Asad: Nad põgenevad lõuna ehk siis valitsuse poole. Põgenetakse ka ida poole. Meie jaoks on väga tähtis anda neile tsiviilelanikele võimalus oma elu korda seada.
RT: Viimastel päevadel on Vene õhujõud ja Teie väed Idlibi pommitanud ning on teada antud tsiviilelanike hukkumisest. Kuidas Te kavatsete pommitatud Idlibi inimesi uuesti ühiskonda integreerida?
al-Asad: Me pommitame ainult terroristide objekte. Kuid Lääne narratiiv kogu selle üheksa-aastase sõja jooksul on olnud, et kui Süüria või Venemaa midagi pommitab, siis on need alati tsiviilelanikud. Meie kuulid ja pommid saavad tappa ainult tsiviilelanikke ja mitte kunagi terroriste. See on alati nii.
Tegelikult pole kuidagi meie huvides tsiviilelanikke pommitada. Me vajame neid. Meie huvi on saada lahti terroristidest ja kaitsta tsiviilelanikke nende eest.
RT: Milline on teie kokkulepe Süüria Demokraatlike Jõududega [Syrian Democratic Forces; SDF, kurdide relvarühmitus]? Süürias on nii palju erineva nimega sõjalisi grupeeringuid, et neil on raske vahet teha. Kas plaanis on mingi võimu jagamine? Kes on üldse need Süüria Kaitsejõud?
al-Asad: Me tahame allutada Süüria territooriumi oma kontrollile. Kehtestada täieliku kontrolli seal, kuhu Süüria armee liigub, ning koos sellega tagada ka inimestele riigi poolsed teenused. Meie eesmärgiks on täielik iseseisvus.
Kuid SDF-iga on meil leping nende taganemise osas kolmkümmend kilomeetrit lõunasse, millega võetakse türklastelt ära ettekääne Süürias edasi tungida. Hetkel on nende vägedele antud üleminekuperiood, kuid me oleme kutsunud neid ühinema Süüria sõjaväega. Mõned SDF rühmitused on öelnud "ei", mõned on olnud nõus. Me ei oska veel hinnata, mis täpsemalt juhtuma hakkab.
Me oleme neid kutsunud ühinema Süüria armeega, et taastuks normaalne olukord, nagu oli enne sõda. Me tahame, et riik võidutseks, mitte keegi teine.
RT: Kas kurdide jõud pole peale kõiki neid aastaid lihtsalt väsinud? Nad said raha Ameerika Ühendriikide valitsuselt ja CIA-lt ning nüüd Te kutsute neid tagasi?
al-Asad: Jah, kuid tähele tasub panna ka seda, et [SDF puhul] ei ole tegemist ainult kurdidega, seal on ka hulk teisest rahvusest inimesi. Teiseks ei esinda SDF kõiki kurde, vaid ainult osa neist. Suurem osa Süüria kurdidest saab valitsusega hästi läbi ja suurem osa neist toetab valitsust. Kuid seal on üks PYD [kurdide Süüria Demokraatlik Ühtsuspartei, PKK liitlane] nimeline osa. Ameeriklased toetavad seda rühmitust avalikult raha ja sõjavarustusega, nad tegelesid koos nafta smugeldamisega ja nii edasi. Otse öeldes on nad Ameerika agendid. Vähemalt suurem osa neist, ma ei tea kõigi PYD liikmete kohta rääkida. Nende viimaste aastate poliitika on olnud paluda ameeriklastel jääda Süüriasse. Kui ameeriklased otsustasid lahkuda, olid just nemad need, kes said pahaseks. Nemad on ka need, kes ei soovi Süüria armeega ühineda.
RT: Mida Te arvate selle kohta, mida Erdogan eile nende kohta ütles?
al-Asad: Erdoganil on kaks eesmärki. Üks on Moslemi vennaskonna oma ja teine mängida ameeriklaste juhitavat nukku. Kuid PYD on just see rühmitus, mis andis Erdoganile ettekäände Süüriasse tungimiseks. PYD on süüdi, et Erdogan Süüriasse tungis.
RT: Kas Te olete täheldanud, et mõned NATO riigid võivad mõtelda, et viimane asi, mida nad tahavad, on rahu Ankara ja Damaskuse vahel. Kas Te saate aru, et Te võite olla osa sellest Lääne pealinnades kokku pandud "jaga ja valitse" süsteemist. Kas Te ei peaks hr Erdoganiga kokku saama?
al-Asad: Temaga ei ole see kõne alla tulnud. Kui keegi okupeerib sinu maad, siis see inimene ei ole selline, kellega tahaks kokku saada. Me oleme küll pidanud läbirääkimisi vaenulike jõududega, kuid mitte Erdoganiga. Läbi venelaste on kontakte olnud ja tegemist on olnud julgeoleku aruteludega.
Me ei pea türklasi iseenesest vaenlasteks. Türgi rahvad on meie naabrid ja meil on ühine ajalugu. Kuid Erdogan ja tema poliitika on vaenlased. Mis samas ei tähenda, et teatud aspektides me ei võiks kokkuleppeid saavutada.
RT: Tavaliselt kui me räägime Globaalse Lõuna, Palestiinlaste jne vabastusliikumisest, siis ei käi sellega kaasas jutt majanduse liberaliseerimisest. Kui ma olin siin eelmisel korral [enne sõda], siis teie ministrid rääkisid erastamisest, nad rääkisid Süüria eliidi koolitamisest Lääne kuulsates ülikoolides, nagu Harvard. Kas sellised neoliberaalsed algatused, mis oleksid pööranud ühiskonna pea peale, ei olnud Süüria konflikti alguseks?
al-Asad: Jah, valitsuses oli debatt privatiseerimisest, kuid riigina me lükkasime selle kõrvale. Enamus ühiskonnast ei olnud nõus uusliberaalsete muutustega majanduses, sest kõik said aru, et see oleks vaestele mõjunud väga rängalt.
RT: Siis rääkisid siin sellest kõik.
al-Asad: Ei. Me tegime samme liberaliseerimise suunas, kuid meil on tänaseni olemas [suur] avalik sektor, mis kaitseb Süüria majandust ja avalikke teenuseid osutab avalik sektor. Ilma avaliku sektorita ei oleks me ellu jäänud.
Me oleme lõppeks sotsialistlik valitsus. Me toetame tänaseni vaeseid, me subsideerime tänaseni leiba, kütust, meie haridus on peaaegu tasuta. Me ei ole seda poliitikat muutnud. Kuid me oleme avanud uksed suuremale erasektori osale meie majanduses. Seda ei saa kutsuda päris liberaliseerimiseks.
RT: Kas teie arust on see juhus, et koos turu avanemisega läks ka kohe sõjaks? Kas seal oli tegemist korruptsiooniga?
al-Asad: Sellel ei olnud midagi tegemist konflikti algusega. Ühe sõja põhjusena tuuakse veel välja, et meil oli ka neli aastat põuda ja inimesed sattusid hätta, kuid see on ainult jutt. Nõndanimetatud kliimamuutused ei olnud sõja põhjuseks.
Probleemid algasid siis kui Süüriasse jõudis Qatari raha. Inimestele hakati teatud seminaridel ja töötubades osalemise eest maksma raha ja kohati teenisid nad tunnis nii palju, kui muidu nädalaga. Alguses maksti tunnis viiskümmend dollarit, hiljem sada. See oli inimeste jaoks nii palju, et nad enam ei pidanud tööl käima. Nii oli ka selliste inimeste jaoks palju lihtsam ühineda valitsuse vastaste väljaastumistega. Ja veelgi hiljem said neist inimestest võitlejad, keda relvastati ja algas tulistamine.
RT: Qatari valitsus ju eitab seda?
al-Asad: Loomulikult.
RT: Toona paistis see kõik Araabia kevade jätkuna. Kas Süüria konfliktil on sellega midagi tegemist?
al-Asad: Loomulikult on. Meie regioon on tihedalt lõimunud. Meil on sama kultuur, sama taust, sarnased olud – muidugi mitte täielikult, kuid üldjoontes.
Mõned demonstratsioonid olid alguses rahumeelsed. Kõiki väljaastumisi ei võtnud võitlejad üle. Mõned inimesed avaldasid tõesti meelt, kuna soovisid oma olukorra parandamist. Mõnel inimesel olid oma ideed, kuidas parandada sõjaväge, poliitilist süsteemi, kuidas anda inimestele rohkem vabadusi. Käibel oli erinevaid loosungeid. See kõik oli mõjutatud sellest, mis juhtus teistes Araabiamaades. Rahumeelsed inimesed lõpetasid väljaastumistel osalemise kui algas tulistamine. Nii said äärmuslased, Moslemi Vennaskond, protestid üha rohkem enda kontrolli alla ja demonstratsioonidel hakkasid üha rohkem kõlama religioossed loosungid. Ilmalike väljaastumiste üle tõmmati religioosne mantel.
RT: Kas sama asi võib praegu toimuda Liibanonis?
al-Asad: Me kõik teame, et Liibanon on sektantlik riik. Nende konstitutsioon on sektantlik. Süüria põhiseadus ei ole seda. See olukord seal ei ole sama.
RT: Kas Liibanonis on tegemist välise mõjutamisega?
al-Asad: Spontaanseid demonstratsioone ei jäeta ära kasutamata, kuid kuhu need välja jõuavad, sõltub inimestest.
RT: Ma tahaksin rääkida Süüria ülesehitamisest. Mõned inimesed räägivad, et Te sõltute liiga palju Hiinast ja Iraanist? Süüria ülesehitamise maksumuseks hinnatakse 230 miljardit dollarit – ma ei tea, kuidas selliseid asju arvutatakse. Kas Te ootate, et diasporaa pöördub koju tagasi ja algab massiivne ülesehitustöö?
al-Asad: See ei juhtu väga ruttu, sest nagu Te teate, on Süüria vastu kehtestatud sanktsioonid. Ameeriklased on viimase kahe aasta jooksul näinud kõvasti vaeva sellega, et mitte ainult ettevõtted, mis tahavad Süüriasse investeerida, vaid ka eraisikud pannakse embargo alla. Selle tõttu kardab kapital täna Süüriasse tulla.
Kuid see ei ole niivõrd-kuivõrd murekoht. Süürial on endal küllalt ressursse, et oma maa üles ehitada. Me ei saa seda teha kohe, kuid järk-järgult. Kuid sõbralikud riigid, nagu Hiina, Venemaa ja Iraan on Süüria ülesehitamise juures eelisseisus.
RT: Mitte Euroopa Liit?
al-Asad: Kõik riigid, mis seisid Süüria vastu, ei saa Süüria ülesehitamises osaleda.
RT: Ei tule mingit Briti kaubanduskokkulepet?
al-Asad: Kindlasti mitte!
RT: Kuidas Teile näib, kas massiimmigratsioon Euroopasse, mis leidis aset peale Liibüa ja Süüra sõda, põhjustas Brexiti?
al-Asad: Loomulikult mõjutas see äärmusparempoolseid ja töötas nende taga seisvate inimeste huvides. Kuid kõige olulisem pole mitte massiimmigratsiooni poliitiline pool, vaid kuidas see on muutnud ühiskonda. Kui valmis on Euroopa, või kui suuteline see on integreerima neid ameeriklaste põhjustatud immigrante oma ühiskonda. Eurooplastel oli immigrantide ühiskonda sulatamisega probleeme juba enne viimase kümne aasta massiimmigratsiooni. Nüüd on see probleem veelgi suurem ja sellele lisaks on veel terrorism, mis painab Prantsusmaad, Ühendkuningriiki ja teisi maid. Neil on mure, sest osa neist immigrantidest on ekstremistid ja terroristid. Inimesed, kes ei tahagi integreeruda ja on sinna läinud ainult selle pärast, et nad tahavad siit piirkonnast erinevatel põhjustel – turvalisus, majandusolud, jne – lahkuda.
RT: Kas Te olete valmis nende riikidega [mida on tabanud massiimmigratsioon] tegema koostööd?
al-Asad: Ei! Me ei ole selleks valmis. Me oleme öelnud väga selgelt välja, et me ei aita ühtegi riiki, mis töötab Süüria vastu. Tehes seda kas siis majanduslikult, turvalisust halvendades või poliitiliselt.
RT: MI6 ülemus Alex Younger ütles ühes oma kõnes, et Teie (al-Asad) tegevuse peale jääb järele kõrb ja Te nimetate seda rahuks ning südantlõhestavad inimeste kannatused ei lähe Teile korda.
al-Asad: Briti ametnikel pole mingit õigust arvata midagi humanitaarkriiside kohta kuskil maailmas. Nad olid osalised Iraagi invasioonis, nad on osalised saja tuhande kuni poole miljoni iraaklase tapmises. Nad on osalised Süüria ründamises rakettidega, Süüria vastu embargo kehtestamises ja süüdi sadade tuhandete süürlaste tapmises. Lõppeks on nad ameeriklaste käpiknukud, nad ei ole iseseisvad. Neil ei ole mingit õigust võtta sõna humanitaarküsimustes kuskil maailmas. Ja ma ei hakka rääkima nende ajaloost Indias või koloniaalajast üldiselt. Ma räägin tänasest päevast.
RT: Lõpetuseks – kas 2021. aastal toimuvad Süürias valimised ja kas siis on võimalik valida rohkem kui ühte inimest?
al-Asad: Need valimised saavad olema vabad ja valida on paljude kandidaatide vahel.
RT: Tänan hr President!
al-Asad: Tänan!
Tõlkis Karol Kallas
Süüria president: kinnitan täiesti kindlalt, et Süüria valitsus ei ole keemiarelva kasutanud