Ühendkuningriigi rahvusringhäälingu BBC juhised osutavad, et ajakirjanikud peavad edaspidi rääkima "kalameeste" asemel "kalainimestest".
Kui BBC Radio 4 saates "Täna" (Today) hakkasid ajakirjanikud rääkima Brexiti järgsetest kalastamisõigustest ning sellega seoses mitte "kalameestest" (fishermen), vaid "kalainimestest" (fisherpeople), siis pani see kalatööstuse inimesed, kus merel käib vaid mõni üksik naine, massiliselt kulme kergitama, vahendab Telegraph.
Sõna "kalainimesed" paiskas käibele BBC Eurooopa toimetaja Katya Adler.
Ühendkuningriigis on erinevad kalameeste ühendused koondunud katusorganisatsiooni Rahvuslik kalameeste organisatsioonide ühendus (National Federation of Fishermen's Organisations) alla. Ühenduse juhi Barrie Deasi sõnul on "kalainimeste" näol tegemist rohmaka terminiga.
"Kalatööstuses töötavad naised kas kala töötlejatena või juhtpositsioonidel – naised on sealhulgas meie organisatsiooni president ja nõukogu esinaine – , seega tõde on see, et naisi on kalatööstuses palju, kuid mitte kala püüdjate seas. Kalapüüdjaid naisi on ainult mõned üksikud. Enamasti koosnevad kalalaevade meeskonnad meestest," rääkis Hr Deas.
Ühendkuningriigis pole vastavat uuringut tehtud, kuid Norra hiljutine statistika näitab, et naisi on "kalainimeste" seas 2,7–3,2 protsenti.
Deasil on omapoolne soovitus sooneutraalse terminoloogia kohta: "Kui keegi tunneb vajadust sõnavara muuta, siis sellele on hõlbus lahendus. Kirde-Šotimaal, kust mina olen pärit, kutsutakse selliseid inimesi "kaluriteks" (fishers)."
Lähem BBC sõnajuhiste läbivaatamine tõi välja, et "-mehed" tuleb ametikirjeldustest jätta alati välja jätta ja mees-ametinimetusi võib kasutada ainult siis, kui tegemist on ametiga, mida peavad eranditult mehed.
Juhistes kirjutatakse: "Juhul kui te pole kindlad, et jutt käib ainult meestest, siis hoiduge kasutamast sõnu nagu "newsmen" (ajakirjanikud), "businessmen" (ärimehed) ja "policemen" (politseinikud) – "-men" osutab ajaloolistel põhjustel ameti pidaja meessoole. Asendage need sõnad vastavalt vajadusele "journalists" (ajakirjanike), "business leaders" (ärijuhtide), "police officers" (politseiametnikega) ja nii edasi.
Kui Hr Deasi käest uuriti, kas tema arust poleks aeg Ühenduse nime muuta, vastas ta: "Kui sellise nõudmise esitab meie naispresident või nõukogu esinaine, või mõni suurem kalaäri, mida juhivad naised, siis me kindlasti teeme seda. Kuid siis me peame üle maalima kõik oma sildid."
"Abieluvõrdsus" on Ühendkuningriigis legaalne alates 13. märtsist 2014. aastal.
Toimetas Karol Kallas