Belgia Keskpanga juht Pierre Wunsch Foto: Scanpix

Belgia Keskpanga juht sõnas Euroopa Parlamendi saadikutele kõneldes, et rohepööre ei tee ühiskonda rikkamaks ja sellest tuleb ausalt rääkida. 

„See [rohe]pööre ei tee meid kollektiivselt rikkamaks," sõnas Belgia Keskpanga juht Pierre Wunsch eurosaadikutele esinedes. Keskpanga juht rõhutas saadikutele, märgib Politico, et tõe rääkimine, kui palju tegelikult läheb rohepööre maksma ja milline saab olema heaolu langus, on ääretult tähtis. Vastasel juhul tabab neid avalikkuse pahameel. 

„Me peaksime olema ausamad ja avameelsemad… ärge looge inimestele muljet, et keskkonnasäästlikkusega kaasnevad positiivsed võimalused, mis kasvatavad SKP-d ja loovad miljoneid hästitasustatud töökohti," ütles Wunsch. 

Wunschi sõnul on enamik eurooplasi teadlikud, et keskkonda tuleb säästa, kuid oluline on rääkida tõtt. Rohepööre on samasugune ülisuurte kuludega negatiivne pakkumusšokk nagu seda oli 1970ndatel energiakriis, mis viis nafta hinna kõrgustesse. 

Wunsch osutas ka sellele, et CO2 kvoodi hinnad ja roheenergia kallidus teevad energia Euroopas võrreldes USA-ga viis kuni kaheksa korda kallimaks. 

Riiklikud institutsioonid peaksid lõpetama eitamise ja andma konkreetse arusaamise sellest, mis on rohepöörde tegelik maksumus ning tagajärg üksikisikule ja ettevõtetele. Vastasel juhul kannatab institutsioonide usaldusväärsus. 

Keskenduda tuleks regulatiivse koormuse vähendamisele selle asemel, et matta aina rohkem raha rohepöördesse. „Massiivse raha loopimine keskkonnaprobleemide leevendamiseks ei ole mingi imerohi," märkis Wunsch.

Toimetas René Allik