Euroopa Parlamendi "Kuidas vabaneda majanduskasvust" konverentsi mõtterünnakute kooslus Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Euroopa Liidu riikide majanduslik heaolu on rajatud valgele ülemvõimlusele, kolonialismile ja rõhumisele ning majanduskasvust tuleb kliima pärast vabaneda. Lisaks tuleb kõigile kodanikele maksta kodanikupalka, leiavad Euroopa Liidu rohelise kursi menetlejad.

Euroopa Parlamendi Rohelised, Vasakpoolsed, Sotsiaaldemokraadid, Rahvaparteilased ja Uuenevat Euroopat esindavad saadikud korraldasid Euroopa Parlamendis 15.–17. maini konverentsi nimega "Kuidas elada ilma majanduskasvuta", mille eesmärgiks oli pidada aru "jätkusuutliku jõukuse" teemal.

Heydeni kõne algab ca 1:30

Objektiiv tõlkis konverentsi lõpuistungi, mis kandis pealkirja "Rohelise ja sotsiaalse kursi teekaart", lõpukõne pidanud Belgia 22. aastase naissoost kliimaaktivisti ja "koolide kliimastreigi" algataja Anuna De Wever Van Der Heydeni esinemise katkendi. Tõlke eesmärgiks on näidata, millisest meelsusest on ajendatud Kaja Kallase valitsuse ja selle loodud kliimaministeeriumi tegevuskava.   

Heydeni seisukohad

Lõplikele maavaradele toetuv lõppematu kasv ei ole ainuüksi müüt, vaid see on oma loomult kaevandamist kuritarvitav (extractivist) ja halastamatult rõhuv süsteem. Kui me räägime majanduskasvust ja majanduskasvu kaitsmisest, siis me peame esmalt endalt küsima mõned väga olulised küsimused: "Kelle jaoks me seda majandust kasvatame? Milliseid lugusid me kasutame selle õigustamiseks?"

Me peame saama aru, millele meie majanduskasv toetub: selleks on valge ülemvõimlus, kolonialism ja imperialism. Valge ülemvõimlus õigustab üleilmset rõhumist õigustavat ja kaevandamist kuritarvitavat süsteemi. 

Euroopa majanduse, institutsioonide, ettevõtete väärtusahelate, kaubanduslepete, investeerimislepingute ja geopoliitiliste vara kuhjamise koetiste vundamendiks on kolonialism.

See tähendab, et kasvust pole võimalik vabaneda ilma dekoloniseerimiseta. [Sellele seisukohale järgnesid kuulatajate vaimustust väljendavad karjed ja kestvad püstijala ovatsioonid.] 

Me peame sellised arutelud viima neist ruumidest välja. Me peame tagama, et sadade fossiilkütuste lobistide, kes nõuavad majanduskasvu, kõrval oleks tuhanded inimesed, kes nõuavad majanduskasvust vabanemist.

Me peame vara ümber jagama. Tühistama kliimavõlad. Rakendama kodanikupalga. Investeerima tohutuid summasid [keskkonna] kaotuste ja hävitustöö heastamise fondidesse. Lõpetama ära rikaste riikide majanduskasvu. Suurendama kõigile kättesaadavate avalike teenuste mahtu. Vähendama inimeste töötamise aega. Vabastama majanduse ja inimeste elu materiaalsusest. Mõtlema ümber eelistused, mida tähendab inimese elu elamine. [Kestvad ovatsioonid.]

Toimetas Karol Kallas